Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νέα τιμολόγια


garmpisb

Recommended Posts

ναι ,τα γραψα λίγο βιαστικά

όντως είναι Ιούνιος 2017.

οκ, για το 2ο με τα απρόβλεπτα, το κατάλαβα και ευχαριστώ!!

 

στο 1ο ερώτημα τώρα, όπως τα λες, με τα άρθρα (αναγράφοντας και το κωδικό αναθεώρησης όπως σωστά λες) βγαίνει από τη μελέτη ότι ο προυπολογισμός κατασκευής του έργου είναι πχ 102047 € (χρησιμοποιώντας τις τιμές που αναγράφονται στα τιμολόγια του Μαίου 2017). Σε αυτό το ποσό πολλαπλασιάζω επί 18% (ΓΕ&ΟΕ), εν συνεχεία πολλαπλασιάζω με 15% (απρόβλεπτα). Μετά κολλάω. Θα κάνω πολλαπλασιασμό για αναθεώρηση? πως θα βρω με τι ποσοστό?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ποσό της αναθεώρησης είναι πρακτικά πρόβλεψη του ποσού αυτού και καταβάλλεται από τις πιστώσεις του έργου.

Δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο ποσοστό, που το πολλαπλασιάζεις με κάποιο ποσό, προκειμένου να προκείψει το ποσό της αναθεώρησης.

Σε κάθε περίπτωση αν κατα την πορεία του έργου (και μετά την οριστικοποίηση των αναθεωρήσεων στις πιστοποιήσεις του έργου) προκύψει μεγαλύτερο ποσό αναθεώρησης από το συμβατικό, το επιπλεόν εγκρίνεται-καλύπτεται και καταβάλεται από τις πιστώσεις του έργου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, σε ένα προυπολογισμό μελέτης που φτιάχνεται ένα πινακάκι που αναφέρει :

-τα ποσά ανά ομάδες εργασιών

-ΓΕ&ΟΕ

-απρόβλεπτα

-ενδεχομένως άσφαλτο

-αναθεώρηση

-ΦΠΑ

 

το πεδίο της αναθεώρησης αφορά 

 

τη διαφορά που προστίθεται ώστε οι αξίες των τιμολογίων μελέτης να αναχθούν στην ημερομηνία σύνταξης του προυπολογισμού σε σχέση με την ημερομηνία δημοσίευσης των τιμολογίων

 

ή  σε κάποιο ποσό(κονδύλι) που πρέπει να προβλεφθεί επιπλέον διότι το έργο θα απαιτήσει κάποιο χρονικό διάστημα να δημοπρατηθεί και να κατασκευαστεί οπότε όταν γίνονται μελλοντικά οι λογαριασμοί θα προβλέπουν ένα ποσό αναθεώρησης ;;

 

και εν τέλει, στη πρακτική πως το προϋπολογίζουν σε τόσους διαγωνισμούς που βγαίνουν;; ( είναι πρώτος μου προυπολογισμός που προσπαθω να βγάλω)  

Edited by giannnis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σκοπός των διατάξεων περί της αναθεώρησης είναι η άρση των εις βάρος του αναδόχου δυσμενών οικονομικών επιπτώσεων από τις, μεταγενέστερες της προσφοράς του, αυξήσεις τιμών υλικών, ημερομισθίων, μηχανημάτων κλπ στην αγορά και, μάλιστα, η άρση της ζημίας του από τις αυξημένες τιμές του χρόνου εκτέλεσης του έργου

 

Καθαρά από προσωπική εμπειρία ένα ποσοστό περίπου ...8%...9%...10%... [1] στο ποσό του προϋπολογισμού μαζί με τα απρόβλεπτα (δηλαδή στο συμβατικό ποσό) και πάντα, προσωπικά, το προσαρμόζω (το ποσό της αναθεώρησης) ώστε να βγει "κομψό" στρογγυλοποιημένο σε 1000άρικο το ποσό μετά την προβλεψη αναθεώρησης.

π.χ. αν έχω ποσο με απρόβλεπτα 6.701.392,33€ θα βάλω αναθεώρηση 603.607,67€ ώστε να έχω αθροισμα 7.305.000,00€

 

[1] χωρίς να σε δεσμεύει, σε κάθε περίπτωση αν κρίνεις πολύ λιγότερο ή λιγότερο ή περισσότερο ή πολύ περισσότερο το ύψος του ποσού αναθεώρησης βάλε αυτό που εσύ θεωρείς ως πιο αξιόπιστη πρόβλεψη για ποσό της αναθεώρησης.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η αναθεώρηση των τιμών γίνεται για καλυφθούν οι ενδεχόμενες αυξήσεις στις τιμές των εργασιών με την πάροδο του χρόνου. Οι ημερομηνίες που ενδιαφέρουν είναι η ημερομηνία δημοπράτησης και οι ημερομηνίες υλοποίησης των εργασιών.

Το ποσό της αναθεώρησης εξαρτάται από το ύψος της αύξησης των τιμών των συγκεκριμένων εργασιών και από το χρόνο κατασκευής του έργου (σκέψου ένα έργο που υλοποιείται σε 6μηνες και ένα έργο που κατασκευάζεται σε περίοδο 3 ετών).

 

Για τη πλειονότητα των μικρών έργων ένα ποσοστό 2 - 3% επιπλέον της δαπάνης για αναθεώρηση θεωρώ πως είναι ικανοποιητικό. Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις με μικροδιαφοροποιήσεις και για στρογγυλοποίηση του συνολικού ποσού.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστός, γιατί τα έργα που είχα που είχα στο μυαλό μου ήταν της τάξης των τριών ετών και μέσα στο μυαλό μου έκανα τον πολλαπλασιασμό του 2% με 3% ανά έτος.

Και όπως σωστά τονίζεις κι εσύ το ποσό προκύπτει καθαρά από εκτίμηση.

 

Τις καλημέρες μου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις !! Μου ξεδιαλύνατε τα πράματα :)

 

Οπότε η αναθεώρηση προκύπτει λίγο-πολύ από την εμπειρία και την εκτίμηση αποπεράτωσης του έργου.

Ενώ οι τιμές των ενιαίων τιμολογίων μπαίνουν με βάση τη τελευταία δημοσίευση χωρίς να γίνεται κάποια αναθεώρηση στις ημερομηνίες σύνταξης του προυπ.

 

Να 'στε καλά :)

 

Και ένα τελευταίο, ενημερωτικά περισσότερο. Στο περιγραφικό τιμολόγιο που αναγράφεται κάθε άρθρο ότι αναθεωρείται με συγκεκριμένο των ΑΤΟΕ(ATOE κλπ), που χρησιμεύει;; δεν έχω δει κανέναν να το χρησιμοποιεί.

Edited by giannnis
Link to comment
Share on other sites

Σε πολύ-πολύ γενικές γραμμές η απάντησή μου στο ερώτημά σου έχει ως παρακάτω:

 


Στις πιστοποιήσεις-λογαριασμούς μετάξύ άλλων περιέχουν και συνοπτικό πίνακα του υπολογισμού της αναθεώρησης. 

 


Οταν με το καλό εκδοθούν πάλι (όπως παλαια ανά τρίμηνο ή όπως τελικά εκδοθούν) πρακτικά διαπίστωσης τιμών για υλικά, ημερομισθία, μηχανήματα, κλπ, δηλαδή για στοιχεία που συνθέτουν το κάθε άρθρο, θα υπάρξει η δυνατότητα και η δημιουργία πινάκων με συντελεστές (δηλαδή ποσοστά) αναθεώρησης για κάθε κωδικό αναθεώρησης (που ρωτάς) άρα και για κάθε εργασία-άρθρο κατά το χρονικό διάστημα από τότε που υποβλήθηκε η προσφορά, [αν πρόκειται για σύμβαση, που καταρτίσθηκε ύστερα από δημοπρασία] ή εκδόθηκε η σχετική εγκριτική απόφαση, [αν πρόκειται για σύμβαση που καταρτίσθηκε χωρίς δημοπρασία, εφόσον η εγκριτική αυτή απόφαση δεν ορίζει άλλο χρόνο] και μέχρι την ολοκλήρωση των σχετικών εργασιών και να αποτυπωθεί αυτό ως χρηματικό ποσό στην πιστοποίηση.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Η αναθεώρηση μπορεί να πληρωθεί αν προκύψει και χωρίς να υπάρχει στην μελέτη ή μπορεί να είναι πολύ μεγαλύτερη από αυτή που έχει προβλεφτεί

Δηλαδή δεν τίθεται θέμα υπερβάσης της σύμβασης από την αναθεώρηση 

Edited by varxo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.