Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λογισμικό για Προμετρήσεις / Επιμετρήσεις


kostas200

Recommended Posts

Για επιμετρήσεις του συνόλου των εργασιών σε ένα κτιριακό έχει κάποιος υπ' όψη του μια διάταξη που να βάζει μία τάξη και να συστηματοποιεί τους υπολογισμούς?

Σε ευχαρισούμε χάρη

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνάδελφοι, βρήκα έναν χρήσιμο οδηγό προμετρήσεων - επιμετρήσεων από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, είναι ένα βιβλίο που έχει γραφτεί για τα ΤΕΕ, Τομέας Κατασκευών.

 

Μπορείτε να δείτε στην παρακάτω ιστοσελίδα ("Επιμετρήσεις - Προμετρήσεις", 2ος Κύκλος, Α' Τάξη):

 

http://www.pi-schools.gr/lessons/tee/constructive/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο forum και ευχαριστούμε για τον σύνδεσμο.

Νομίζω ότι θα το βρουν πολύ χρήσιμο όσοι συνάδελφοι ενδιαφέρονται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συναδελφοι στην εταιρεια που δουλευω χρησιμοποιούμε το On-screen Takeoff μαζί με το CostOS και ομολογουμένως γλιτώνουμε πολύ χρόνο στις επιμετρησεις. Δειτε: http://www.nomitech.eu/cms/el/c/onscreentakeoff.html

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητα σας στο προφιλ σας ,ευχαριστώ

ZaXoYs

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Το στήνεις μια φορά και μετά μικροαλλαγές..

Μην τα θέλουμε και στο πιάτο όλα. Όταν ξεκίνησα τα κάναμε όλα στο χέρι και για τα διαγράμματα και τα σκαριφήματα έπαιρνε φωτιά το φωτοτυπικό και τα ψαλίδια !!!!

 

Δεν θέλω να το θεωρώ έτσι. Είναι μεταφορά εμπειρίας. Αν έχεις κάποιο φύλλο σωστά δομημένο έπειτα από την μεγάλη ενασχόληση σου στις επιμετρήσεις είναι ευπρόσδεκτο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
και εγω μέχρι τώρα με αυτό δούλευα.

 

απλά ψάχνω κάτι που να εχει έτοιμες βιβλιοθήκες, αυτόματη μορφοποίηση αποτελεσμάτων, συγκεντρωτικοί πίνακες κτλ

 

εαν δεις αντίστοιχα ελληνικά προγράμματα θα καταλάβεις τι εννοώ

 

απλά ήλπιζα κάποιος να ξέρει κάποιο πρόγραμμα απο το εξωτερικό

 

 

ωψομεθα

 

φιλε αμα το βρεις πες το κ σε μας γιατι αυτο το"ελληνικο exel" μου εχει βγαλει τα ματια....αλλα δυσκολα πιστευως σε προγραμμα καλυτερα exel απλα κ "ελγχομενα".

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα σας και συγχαρητηρια για την ομορφη δουλεια που κανετε! Θα ηθελα να σας ρωτησω εαν υπαρχει καποιο προγραμμα που να κανει αυτοματες επιμετρησεις - προμετρησεις σκυροδεματος και οπλισμου σιδηρου.

 

Παρατήρηση: Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε tasosv19

αυτόματα δεν γίνονται επιμετρήσεις

για επιτάχυνση,ακρίβεια,τμηματοποίηση του έργου,ελέγχους,βιβλιοθήκες τυπικών σχημάτων,βάρη οπλισμού κλπ υπάρχουν πολλά

κάνε μιά έρευνα στο διαδίκτυο

δες ενδεικτικά τα λογισμικά επιμετρήσεων της 4M, της Alconsoft ,της pi-systems, το ecm-επιμετρήσεις

και τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

καλησπερα , λοιπον κ εγω με τη σειρα μου εχω να υποβαλλω μια ερωτηση.

ειμαι μηχανολογος κ ασχολουμαι με τις επιμετρησεις χωρων σε ενα συνεργειο ελαιοχρωματιστων,θελω να ρωτησω εαν χρειαζεται καμια αδεια γι αυτο extra η το πτυχιο μου κ μονο με καθιστα νομιμη?πρεπει να τα ψαχνουμε ολα το τελευταιο καιρο.

Ευχαριστωω!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.