Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια διαφημιστικής πινακίδας


kakofonixx

Recommended Posts

  • 1 year later...

Καλημέρα συνάδελφοι….

 

Ένας πελάτης μου θέλει να εγκαταστήσει μια ηλεκτρική διαφημιστική πινακίδα, δηλαδή να είναι σαν ταινία. Έχω προσπαθήσει να βγάλω κάποια άκρη από τις υπηρεσίες αλλά δεν γνωρίζουν και πολλά....

Το γνωρίζω ότι είδη τις καταργούν αλλά κάπου θα επιτρέπεται.

Μήπως γνωρίζεται αποστάσεις από δρόμους κλπ ή που μπορώ να ψάξω;

 

Ευχαριστώ…

 

Παρατήρηση: Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

Στη σελίδα αυτή http://www.illegalsigns.gov.gr/ μπορεί ο καθένας μας να δίνει στοιχεία απο παράνομες διαφημιστικές πινακίδες.

Δυστυχώς στο δήμο μου έχουν βγάλει ανακοίνωση απαγόρευσης πινακίδων σύμφωνα με το νόμο, και αν θες να διαφημιστείς πρέπει να νοικιάσεις μια θέση στις πινακίδες που έχει αναρτήσει ο δήμος στο οδικό δίκτυο του τόπου μου. Η λεπτομέρεια? Οι πινακίδες όλες είναι πακτωμένες στο δρόμο με 2 βάσεις. Η μια βάση σε πολλά σημεία πέφτει πάνω στη δεξιά διαγράμμιση, εκεί που τελιώνει ο δρόμος..

Link to comment
Share on other sites

.... και αν θες να διαφημιστείς πρέπει να νοικιάσεις μια θέση στις πινακίδες που έχει αναρτήσει ο δήμος στο οδικό δίκτυο του τόπου μου...

α γειά σου!!!!!!!

 

οι διαφημιστικές πινακίδες των δήμων γιατί είναι "νόμιμες"

επειδή στο δήμο επιτρέπεται να φυτεύει πινακίδες όπου του καπνίζει;;;

 

και επειδή είναι νόμιμες δεν είναι επικίνδυνες;;;;

----------------

μη συζητήσουμε περι αισθητικής ή λειτουργικότητας (πάνω στα πεζοδρόμια που δε χωράς να περάσεις κλπ)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.θα μπορούσε κάποιος συνάδελφος να αναρτήσει ένα υπόμνημα τεχικής έκθεσης για τοποθέτηση ταμπέλας μαγαζιού σε ήδη υπάρχον κτίριο?Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Φίλοι μηχανικοί ενημερώστε τους πελάτες σας ότι με τον νέο κ.ο.κ. άρθρο 11 , όλοι οι ιδιοκτήτες μαγαζιών θα αναγκαστούν να τοποθετήσουν τις ταμπέλες τους παράλληλα των οδών …έχω μαγαζί και θα υποστώ προκαταρκτική εξέταση κατόπιν εισαγγελικής παραγγελίας ….ο παραλογισμός του ελληνικού κράτους στο μεγαλείο του… Ίσως πρέπει να προτείνω στον εισαγγελέα να μου αφαιρέσει και την άδεια οδήγησης…

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέος μηχανικός και δεν έχω σχετική εμπειρία.

Έχω πελάτη που θέλει άδεια για διαφημιστική πινακίδα, ηλεκτρονική τεχνολογίας LED. To αν θα αδειοδοτηθεί τελικά μάλλον το ξέρει καλύτερα η τεχνική υπήρεσια που θα απευθυνθούμε για την άδεια (το γνωστό Τέρας της γραφειοκρατείας).

 

Αυτό που ενδιαφέρει εμένα ως μηχανικό είναι η υπεύθυνη δήλωση στατικής επάρκειας. Πρέπει να κάνω στατική μελέτη ή υπάρχουν προδιαγραφές και ελάχιστες απαιτήσεις διατομών (ανάλογα με τις διαστάσεις ίσως) που εφ'όσον καλύπτονται μπορώ να υπογράψω την Υ.Δ. ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.