Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια διαφημιστικής πινακίδας


kakofonixx

Recommended Posts

Γεια σας! Πού μπορώ να βρω τις εγκυκλίους αυτές που αναφέρετε παραπάνω:

Επιπλέον δες και τα εξης:

- Τις εγκυκλίους του Εισαγγελέα του Αρείου Πάγου:

Εγκ-553/3/08 (Εγκ-3/08 ) και Εγκ-4422/9/09 (Εγκ-9-09)

- Το έγγραφο του Αρχηγείου της Ελληνικής Αστυνομίας:

Εγγρ-2501/16/42-στ/10

- Την εγκύκλιο του Υπουργείου Εσωτερικών, Αποκέντρωσης και

Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης: Εγκ-6969/3/10 (Εγκ-3/10)

- Εγκ-48900/10 (Υπ. Εσωτερικών) Παράνομα διαφημιστικά πλαίσια στα οποία δεν προβάλλεται διαφημιστικό μήνυμα - επαγγελματικές επιγραφές και υπαίθρια διαφήμιση

- Εγκ-37306/10 (Υπ. Εσωτερικών) Υπαίθρια διαφήμιση επί των περιφράξεων των οικοπέδων

- Εγκ-61067/2010/2-2-2011 (Υπ. Εσωτερικών)

 

Αξίζει να το ψάξω ή πλέον είναι παράνομες όλες οι πινακίδες πάνω σε ιδιωτικά κτίρια ακόμα και αν δεν υπερβαίνουν το επιτρεπόμενο ύψος και το ιδεατό στερεό;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για μελέτησε το Ν2946 ΦΕΚ 224 Α 8-10-2001, και για να ξεκινήσεις από κάπου δες τα παρακάτω:

 

ΑΡΘΡΟΝ-2

ΧΩΡΟΙ ΣΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΥΠΑΙΘΡΙΑ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

2. Απαγορεύεται:

γ. Η προβολή έντυπων, χειρόγραφων, φωτεινών ή φωτιζόμενων και ηλεκτρονικών ή άλλων διαφημίσεων, πέρα από το ιδεατό στερεό του οικοπέδου και πάνω στην οροφή του κτιρίου.

 

ΑΡΘΡΟΝ-3

ΧΩΡΟΙ ΣΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Η ΥΠΑΙΘΡΙΑ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

6. Η προβολή έντυπων, χειρόγραφων, φωτεινών ή φωτιζόμενων και ηλεκτρονικών ή άλλων διαφημίσεων σε ιδιωτικό κτίριο ή οικόπεδο, επιτρέπεται μετά από την έκδοση της άδειας που προβλέπεται στην παρ.2 του Αρθ-5.

 

ΑΡΘΡΟΝ-5

ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΑΙΘΡΙΑ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ

ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΠΛΑΙΣΙΩΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΩΝ

2. Για τη χορήγηση άδειας προβολής υπαίθριας διαφήμισης ή για την τοποθέτηση πλαισίων διαφημίσεων σε ιδιωτικό κτίριο ή οικόπεδο, απαιτείται επίσης και η προηγούμενη γνώμη του αρμόδιου Τοπικού Συμβουλίου Μνημείων του Υπουργείου Πολιτισμού, που εξετάζει αν περιορίζεται η θέα και προκαλείται υποβάθμιση μνημείων και αρχαιολογικών χώρων, καθώς και γνώμη της πρωτοβάθμιας ΕΠΑΕ, η οποία εξετάζει αν θίγεται η αισθητική της περιοχής, αν επιβαρύνεται στατικώς το κτίριο ή αν δημιουργείται τεχνικό πρόβλημα σε αυτό από τη διαφημιστική κατασκευή. Οι γνώμες του προηγούμενου εδαφίου παρέχονται μέσα σε προθεσμία ενός μηνός από την υποβολή της σχετικής αίτησης. Αν παρέλθει άπρακτη η ανωτέρω προθεσμία, η άδεια εκδίδεται χωρίς τις γνώμες αυτές. Η άδεια της παραγράφου αυτής ισχύει μέχρι τρία έτη και μπορεί να ανανεώνεται μία ή περισσότερες φορές, για ίσο χρονικό διάστημα, με την ίδια διαδικασία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί κάποιος παρακαλώ να με συμβουλέψει με τοποθέτηση ταμπέλας ''ΠΩΛΕΙΤΑΙ" εντός οικοπέδου. Είναι λίγο μέσα από το δρόμο οπότε θα πρέπει να είναι κάπως μεγάλων διαστάσεων. Τι είναι προτειμότερο πανό από μουσαμά η μεταλλική ταμπέλα? Φαντάζομαι ενα πανό στην περίφραξη δεν θέλει άδεια; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Το τελευταιο διαστημα εχω γινει ''μπαλακι'' απο Δήμο σε Πολεοδομία και τουμπαλιν σχετικα με την αδεια τοποθετησης διαφημιστικης πινακιδας...

 

Η πολεοδομια λεει οτι δεν εχει πλεον καμια αρμοδιοτητα σε θεματα τοποθετησης διαφημιστικων πινακιδων.

 

Ο δημος απ την αλλη, για να δωσει την εγκριση, ζητα θεωρημενη κατοψη πολεοδομιας, που να δειχνει την θεση της πινακιδας.

 

Προκειται για πινακιδα σε πρασσια του οικοπεδου και συγκεκριμενα επι της ρυμοτομικης σχεδον...

 

Καμια αντιστοιχη εμπειρια κανεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

πελατης θέλει να τοποθετήσει φωτεινή ΕΠΙΓΡΑΦΗ.

Η οικοδομική άδεια είναι για βιομηχανική αποθήκη και είναι εκτός σχεδίου.

1ον Χρειάζεται άδεια?

2ον Απο πολεοδομία ή από δήμο?

3ον ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙ ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΔΡΌΜΟ - ?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα. Κάνω μετεγκατασταση το γράφειο μου σε τακτοποιημενο χώρο ισογείου πολυκατοικίας. Επιτρέπεται στην πρόσοψη της ιδιοκτησίας μου επί του τοίχου χωρίς να προεξέχει καθόλου να τοποθετηθεί ταμπελά με την επωνυμία του γραφείου μου;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων αλλά είμαι στην μετακόμιση έχω μείνει από υπολογιστή και είναι πολύ δύσκολο να ανοίξω όλα τα πντφ που παραπέμπεται και να τα διαβάσω από το κινητό

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα. Κάνω μετεγκατασταση το γράφειο μου σε τακτοποιημενο χώρο ισογείου πολυκατοικίας. Επιτρέπεται στην πρόσοψη της ιδιοκτησίας μου επί του τοίχου χωρίς να προεξέχει καθόλου να τοποθετηθεί ταμπελά με την επωνυμία του γραφείου μου;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων αλλά είμαι στην μετακόμιση έχω μείνει από υπολογιστή και είναι πολύ δύσκολο να ανοίξω όλα τα πντφ που παραπέμπεται και να τα διαβάσω από το κινητό

 όπως βλεπω δεν πηρες (τουλαχιστον εδω) απαντηση.

 

Εχω τι ιδιο θεμα.

Αν προσφατα ασχοληθηκε καποιος με αυτο το θεμα των πινακιδων.

Ολα τα καταστηματα στο ισογειο βγαζουν πινακιδες. Αλλα μεσα, αλλα να εξεχουν, αλλα με γωνιες κλπ.

Ισχυουν ολα τα πανω ή βγηκε-καταργηθηκε κατι.

Με 48ενημερωση ειμαστε καλυμενοι.

Τι ισχυει τελικα και ποια η αρμοδια υπηρεσια?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω αρχικά για την πρόσοψη και παράλληλα με τον τοίχο, δεν έχετε θέμα. Εδώ επιτρέψανε τις επενδύσεις χωρίς να μετράνε στην δόμηση και θα τους πειράξουν τα 3 εκατοστά της Ταμπέλας? Σε προσόψεις, σε στηθαία βάλε τε τις. Προσοχή στο πεζοδρόμιο και σε κοινόχρηστους χώρους που χρειάζεται ειδική άδεια.

Ακόμα ... άδεια θέλουν όσες είναι σε γωνία, κάθετες προς τον δρόμο, επειδή αποσπούν την προσοχή των οδηγών. Σε κάθε περίπτωση, σε κοινόχρηστους χώρους και κάθετες ζητήστε την άδεια των Αρμοδίων Αρχών. Δήμος, Πολεοδομία. Για τις παράλληλες στην πρόσοψη, όταν δεν μιλάμε για παραδοσιακό νομίζω δεν υπάρχει θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Άδεια φωτεινής επιγραφής παίρνουμε από το Δήμο.

Πριν από ένα χρόνο που έβγαλα άδεια  μου έδωσαν πρώτα να διαβάσω τα παρακάτω:

  • Αριθ. 38110/02 (ΦΕΚ Β 1255/25-9-02) : Καθορισμός όρων και προϋποθέσεων ανάρτησης πανώ σε προσόψεις κτιρίων, καθώς και προδιαγραφών και διαδικασίας τοποθέτησης επιγραφών σε κτίρια και κοινόχρηστους χώρους, κατά τις διατάξεις του Ν. 2946/2001.

 

  • Αριθ. 52138/03 (ΦΕΚ 1788 Β’/2-12-03) : Καθορισμός όρων, προϋποθέσεων, προδιαγραφών και διαδικασίας τοποθέτησης ειδικά διαμορφωμένων πλαισίων, για την προβολή υπαίθριας εμπορικής διαφήμισης, κατά τις διατάξεις του Ν. 2946/2001.
  • Ν. 2696/1999 (ΚΩΔΙΚΑΣ ΟΔΙΚΗΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ) Άρθρο 11 Επιγραφές - Διαφημίσεις
  • Ν. 2946/8-10-01  (ΦΕΚ Α 224) Υπαίθρια Διαφήμιση, Συμπολιτείες Δήμων και Κοινοτήτων και άλλες διατάξεις

 

Στη συνέχεια κατέθεσα αίτηση στο Δήμο με τα εξής:

1.      Αντίγραφο Ο.Α.

2.      Τεχνική Έκθεση - Φωτογραφίες  

3.      Διάγραμμα κάλυψης (όπου φαινόταν η θέση της επιγραφής)

4.      Δήλωση Στατικής Επάρκειας

5.      Δήλωση Η.Μ.

6.         Έγκριση αρχαιολογίας για την πινακίδα

7.          Έγκριση Σ.Α.

 

 

(Τα 1,2,3 τα πήρα με ενημέρωση Ο.Α.  γιατί ήδη είχε τοποθετηθεί η επιγραφή αλλιώς έπρεπε με αναθεώρηση Ο.Α.)

 

Βέβαια όταν πήγα στο Σ.Α. (ΕΠΑΕ) οι άνθρωποι έκαναν το σταυρό τους για το τί τους στέλνουν να εγκρίνουν......

 

Την άδεια την πήρα με έγκριση Δημοτικού Συμβουλίου αφού ο ιδιοκτήτης πλήρωσε και κάποιο παράβολο το οποίο θα πληρώνει κάθε χρόνο.

 

Δεν χρειάζεται να αναφέρω πόσο χρόνο χρειάστηκα....καταλαβαίνετε...

Edited by da-mi
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.