Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιταχυντής σκλήρυνσης σκυροδέματος


 

Recommended Posts

Καλησπέρα Συνάδελφοι 

 

Έχω ένα έργο στο οποίο πρέπει να ρίξω μπετό για μια βάση ενός πυλώνα 9μ με μια διαφημιστική επιγραφή στο έδαφος το οποίο θα πρέπει κατ εντολή του πελάτη θα πρέπει να δεχτεί τον πυλώνα μετά από 1.5 μέρα άρα να έχει πάρει όσο πιο πολλές αντοχές γίνεται .

 

Η ερώτηση μου σε αυτήν την ιδιαίτερη περίπτωση είναι αν εκτός από τους γνωστούς επιταχυντές σκυροδέματος (isomat , sika rapid 2 ) υπάρχει κάποιος για τόσο ιδιαίτερη περίπτωση ή και κάποια άλλη μέθοδος που μπορώ κατά κάποιο τρόπο να εξασφαλίσω την σταθερότητα της κατασκευής ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Συνάδελφοι 

 

Έχω ένα έργο στο οποίο πρέπει να ρίξω μπετό για μια βάση ενός πυλώνα 9μ με μια διαφημιστική επιγραφή στο έδαφος το οποίο θα πρέπει κατ εντολή του πελάτη θα πρέπει να δεχτεί τον πυλώνα μετά από 1.5 μέρα άρα να έχει πάρει όσο πιο πολλές αντοχές γίνεται .

 

Η ερώτηση μου σε αυτήν την ιδιαίτερη περίπτωση είναι αν εκτός από τους γνωστούς επιταχυντές σκυροδέματος (isomat , sika rapid 2 ) υπάρχει κάποιος για τόσο ιδιαίτερη περίπτωση ή και κάποια άλλη μέθοδος που μπορώ κατά κάποιο τρόπο να εξασφαλίσω την σταθερότητα της κατασκευής ?

 

 
a) ΑΤΜΟΣ στους 50-80 βαθμούς κελσίου για 12-18 ώρες.
 
Αν όλα γίνουν σωστά τότε το σκυρόδεμά σου σε 1 μέρα θα έχει αποκτήσει την αναμενόμενη χαρακτηριστική αντοχή των 28 ημερών. 
 
Δες και το παρακάτω (σελ 7):
 
b )Η άλλη λύση είναι να παραγγείλεις σε κάποια μάντρα, προκατασκευασμένο το θεμέλιο στις απαιτούμενες διαστάσεις και απλά να αγκυρώσεις το στύλο χρησιμοποιώντας κονιάματα ταχείας πήξεως και ρητίνες.
Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

να πεις στον πελάτη οτι είναι βλάκας με πατέντα και δεν υπάρχει καμία περίπτωση να βάλει τον πυλώνα πριν περάσουν 7 ημέρες.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

να πεις στον πελάτη οτι είναι βλάκας με πατέντα....

 

Έχω μια τάση να συμφωνήσω ότι η πιο έγκυρη κλινική διάγνωση για το κατασκευαστικό αυτό πρόβλημα (Μαξ μιάμιση ημέρα…. Ειδικά το και μισή ημέρα) είναι η δική σου Χρήστο….

 

(όλα τα άλλα τσιμέντο να γίνουν)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

να πεις στον πελάτη οτι είναι βλάκας με πατέντα και δεν υπάρχει καμία περίπτωση να βάλει τον πυλώνα πριν περάσουν 7 ημέρες.

 

Η πρώτη σκέψη μου. Και ακριβώς για αυτόν τον λόγο είναι ευκαιρία να του τα πάρει χοντρά (χωρίς να κάνει εκπτώσεις στην ασφάλεια του έργου). Όταν ο συνάδελφος του παρουσιάσει το κατά πολύ αυξημένο κοστολόγιο λόγω αυτής της χρονικής ιδιαιτερότητας,πιθανότατα ο πυλώνας να τοποθετηθεί στους σωστούς χρόνους. 

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

.... είναι ευκαιρία να του τα πάρει χοντρά (χωρίς να κάνει εκπτώσεις στην ασφάλεια του έργου)....

 

Στοίχημα ότι οι «βλάκες με πατέντα» αυτού του τύπου που ζητούν σε μιάμιση ημέρα…. Έχουν και την άποψη,  «τώρα το θέλω, έλα μωρέ δεν έχει ανάγκη ,  και τσάμπα» αν είναι δυνατόν…. Αφού σου κάνω διαφήμιση που σε διάλεξα ….

 

Τεσπα ξεφεύγουμε…. 

Link to comment
Share on other sites

Στοίχημα ότι οι «βλάκες με πατέντα» αυτού του τύπου που ζητούν σε μιάμιση ημέρα…. Έχουν και την άποψη,  «τώρα το θέλω, έλα μωρέ δεν έχει ανάγκη ,  και τσάμπα» αν είναι δυνατόν…. Αφού σου κάνω διαφήμιση που σε διάλεξα ….

 

Τεσπα ξεφεύγουμε…. 

 

για τον λόγο αυτό σε όλες τις χώρες του κόσμου υπάρχει η λέξη fuck off. 

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

να πεις στον πελάτη οτι είναι βλάκας με πατέντα και δεν υπάρχει καμία περίπτωση να βάλει τον πυλώνα πριν περάσουν 7 ημέρες.

 

ωχ ,,,,,,,,,,,,,, με βρήκε ο πελάτης και μου έβαλε κόκκινη. Απάντηση  βλάκας με πατέντα στο κύβο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.