Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απόφαση ΤΕΕ: Δημιουργείται Μητρώο εγγραφών Μηχανικών ΤΕΙ


BAS

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 362
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι ένα βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση και τίποτα άλλο. Από μόνο του δεν σημαίνει τίποτα. Αλλά δεν παύει να είναι μία καλή αρχή. Ελπίζω να υπάρχει και η ανάλογη συνέχεια.

 

Χαίρομαι πολύ που βλέπω όλο και περισσότερους διπλωματούχους να αντιμετωπίζουν με σεβασμό τους πτυχιούχους και το πρόβλημα με τα επαγγελματικά δικαιώματα. Ο σοβαρός άνθρωπος-επαγγελματίας δεν φοβάται τον ανταγωνισμό και μπορεί να καταλάβει πως οι εσωτερικές αντιπαλότητες μας κάνουν όλους χαμένους. Για τους υπόλοιπους που έχουν μείνει στο 1930 πάλι χαίρομαι, γιατί επιμένουν με χαζομάρες τύπου "νοσοκόμες-ιατροί" και φαίνεται πόσο μεγάλη έλλειψη επιχειρημάτων έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα 5 σελίδες από πικρόχολα σχόλια εκατερωθεν. Λυπάμαι πολύ που υπάρχουν τέτοιες νοοτροπίες. Λυπάμαι που στο 2017 κυριαρχεί η παραπληροφόρηση, ο φανατισμός και η μισαλλοδοξία.

Προτείνω όσοι θέλουν να έχουν γνώμη πρώτα να ενημερωθούν για τις οδηγίες της ΕΕ σχετικά με το θέμα. Πως λειτουργούν αντίστοιχες δομές στις υπόλοιπες χώρες της ΕΕ.

 

Δυστυχώς η χώρα μας πάντα ουραγός στις εξελίξεις και τις προσαρμογές στα ευρωπαϊκά πρότυπα ακόμα και σήμερα προχωρά με ρυθμούς χελώνας.

 

Μηχανικός γίνεσαι, δεν γεννιέσαι(όπου και να σπουδάσεις, από την Αμερική μέχρι την Ουγκάντα). Για να το πιστοποιήσεις δίνεις εξετάσεις, σε αξιολογούν και ανάλογα το επίπεδο σου σε κατατάσσουν στην βαθμίδα που ανήκεις. Στη συνέχεια και εφόσον θέλεις αξιολογούν την εμπειρία που αποκτάς και ανεβαίνεις βαθμίδες. Απλά τα πράγματα νομίζω.

Όποιος εχει ανώτερες γνώσεις δεν απαιτεί την ανωτερότητα , την αποδεικνύει.

Ο βαθμός εισαγωγής από τα λύκεια σύντομα θα καταργηθεί. Αφού δεν θα υπάρχουν πια πανελλήνιες. Μετά ποιο θα ειναι το κριτήριο για να υποστηρίζει κάποιος οτι η δίκη του σχολή ειναι καλύτερη; με δικαιώματα επαγγελματικής αποκατάστασης;

 

Χρησιμοποιήστε τις γνώσεις σας σαν όπλο όχι το πτυχίο σας( δίπλωμα=πτυχίο)

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by stasinos1972
Link to comment
Share on other sites

"Μετά ποιο θα ειναι το κριτήριο για να υποστηρίζει κάποιος οτι η δίκη του σχολή ειναι καλύτερη;"

 

Με τα Papers των καθηγητών και των αποφοίτων σε εγκριτα περιοδικά. Ξέρεις μήπως ποιες ειναι οι επιδόσεις των ΤΕΙ σε αυτόν τον τομέα;

 

Πώς γινεται η κατάταξη των πανεπιστημίων σε παγκόσμια κλίμακα; Στον υπόλοιπο κόσμο όλοι ξέρουν που βρίσκεται στο Harvard σε κατάταξη, αλλα μόνο η Ελλάδα θα μεινει να πιστεύει οτι ειναι ακριβώς το ίδιο με τον πτυχιούχο του edwtakalaptyxia γιουνιβέρσιτυ.

 

Ολο επικαλούμαστε αυτό που νομίζουμε οτι γίνεται στο εξωτερικό. Κανεις σας ομως δεν λέει πόσοι απόφοιτοι ΤΕΙ έγιναν καθηγητές πανεπιστημίου στο εξωτερικό. Πόσοι αποφοιτοι ΤΕΙ ειναι σε ερευνητικά κέντρα στο εξωτερικό;

 

Και μόνο οτι έδειξες την τεράστια άγνοια για τον τρόπο κατάταξης και αξιολόγησης των πανεπιστημίων σε όλο τον κόσμο, αναφερόμενος μόνο στις πανελλήνιες ειρωνικά, δειχνει οτι κάτι σε τρώει.

 

Εγω πάντως δεν έχω κανένα πρόβλημα να παραδεχτώ οτι η σχολή μου υστερεί έναντι του ΜΙΤ. Εσας γιατι σας ειναι τοσο δυσκολο να ειστε στοιχειωδώς αντικειμενικοί;

 

Και τα παραμύθια οτι στο εξωτερικό δεν μετράει που σπουδασες να το λέτε μόνο μεταξύ σας. Γιατι γινεται σφαγή να περάσουν σε καλά πανεπιστήμια, και έχουν πέσει ειρωνίες απέναντι σε όποιον τέλειωσε κάτι με λιγότερο κύρος. Εκτός αν ξέρετε εσείς οτι αράζουν οι μαθητές στις ΗΠΑ και απλά εγγράφεται όποιος θέλει στο ΜΙΤ όπως φαντασιώνεστε οτι θα γινει στην Ελλάδα οταν "καταργηθούν οι πανελλήνιες"

 

Και δεν μου απάντησε κανεις: Αν μπορούσατε να εισαχθειτε σε όποια σχολή θέλατε, θα δηλώνατε ΤΕΙ που ειναι το ίδιο πράγμα (γλιτώνεις και ένα χρόνο) ή όλοι σας θα τρέχατε στο ΕΜΠ που τώρα υποτιμάτε;

 

Εχει καταντήσει , κάθε φορά που γράφετε τη λέξη "εξωτερικό" απλά να γράφετε τις φαντασιώσεις σας. 

Edited by μαρικα
Link to comment
Share on other sites

εγω τιποτα προσωπικό δεν εχω ... δεν νοιαζει εξαλλου ..

ουτε μπορω να κρινω ποιος ειναι ποιο καλος στην δουλεια του ..

απο την εμπειρια που εχω βλεπω οτι αποφοιτη των ΤΕΙ γενικα εβρησκαν ποιο ευκολα δουλεια στον τομεα τους ... οι των ΑΕΙ στην ελλαδα δυσκολο να βρεις δουλεια συμφωνα με τις σπουδες και τον τομεα σου καθως θεωρητικα οι των ΑΕΙ εχουν μια ποιο θεωρητικη βαση και ασχουλνται πχ στην γερμανια στην ερευνα ... απο την στιγμη που στην ελλαδα οι δουλειες των μηχανικων ειναι χαμηλου επιπεδου λογικο ειναι να μην γινεται διαχωρισμος .. αλλα δεν μπορω να ισοποδεσω το θεωριτικο επειδο των ΑΕΙ ουτε φυσικα το τεχνολογικο επειπεδο τον ΤΕΙ ... απο εκει και περα θα επρεπε να υπαρχουν τα ΤΕΙ ισως με τον διαχωρισμο 4 + 2 θα ελεγα εγω ... και οχι 3+2 ή 4+1 ..αυτα .. και να σας καλοσωρησω των ΤΕΙ ...καλες δουλειες και καλη κονομα .. απο εκει και περα κατι ασχετο αλλα επειδη βλεπω οτι το θεμα εχει ακροαματικοτητα .. οποιος εχει κανει μελετη νεκροφορας ας μου στειλει μηνυμα θα πληρωσω οποιων εχει να μου δωσει μια .. ευχαριστω και συγνωμη για το ασχετο της ερωτησης ..

Link to comment
Share on other sites

Κουκουρούκου δημοσίευση μαρίκα. Αν οι σχολές είχαν ως μόνο κριτήριο αξιολόγησης τις δημοσιεύσεις δεν θα χρειαζόταν η ΑΔΙΠ. Αλλά η ΑΔΙΠ υπάρχει και τα λέει χύμα και σταράτα.  Μπες και διάβασε αξιολογήσεις για τα ΤΕΙ για να μην ξαναπιαστείς ανενημέρωτος. Αλλιώς αδικαιολόγητος... Επίσης διάβασε και τις αξιολογήσεις που τα χώνουν άσχημα σε πολυτεχνικές σχολές. Είναι πολύ λίγες βέβαια αλλά αποδεικνύουν πως τα ράσα δεν κάνουν τον παπά.

 

Όσο για το εξωτερικό, κανένα παραμύθι, καμία φαντασίωση. Υπάρχουν καθηγητές σε πανεπιστήμια που είναι από ΤΕΙ; Ναι υπάρχουν. Υπάρχουν CEng που είναι από ΤΕΙ; Ναι υπάρχουν. Άρα αποδεικνύεται περίτρανα ότι στο εξωτερικό ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ περιορισμοί για τους Μηχανικούς ΤΕ. Τελεία και παύλα. Για τα υπόλοιπα διάβασε την υπογραφή μου...

Edited by stayros
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά διάβασα την είδηση με θετικό κλίμα και ενθουσιασμό και μετά την έναρξη της συζήτησης μου την έσπασαν πολύ τα πικρόχολα σχόλια οι κοκορομαχίες και οι αψιμαχίες. Ελλάδα η χώρα που θα τσακωνόμαστε μεταξύ μας εις τους αιώνες των αιώνων, η χώρα που δεν θα βάλουμε μυαλό μέχρι να πεθάνουμε.

 

Η είδηση είναι θετικότατη, εγγραφή σε ενιαίο επιμελητήριο όπως γίνεται σε ολόκληρο τον πλανήτη. Υπάρχει δρόμος ακόμα όπως η ψήφιση νέων επαγγελματικών δικαιωμάτων τα οποία θα είναι σύμφωνα με το πρόγραμμα σπουδών της κάθε ειδικότητας και οχι σαν τα σημερινά αναχρονιστικά δικαιώματα του 1950 που ουδεμία σχέση έχουν με την σημερινή πραγματικότητα.

 

Και για ορισμένους ημιμαθείς που δεν έχουν ψάξει καν τι συμβαίνει με τον κλάδο της νοσηλευτικής. Η νοσηλευτική είναι εντελώς ξεχωριστό επάγγελμα από αυτό του γιατρού, υπάρχουν σχολές νοσηλευτικής τόσο σε πανεπιστήμια όσο και σε ΤΕΙ με κάποιες διαφορές στα επαγγελματικά τους δικαιώματα. Όλοι οι απόφοιτοι εγγράφονται σε μια επαγγελματική ένωση. Ο νοσηλευτής συνεργάζεται στενά με τον γιατρό για την παροχή φροντίδας στον ασθενή όπως θα μπορούσε ένας γεωλόγος να συνεργαστεί με έναν πολιτικό μηχανικό για ένα τεχνικό έργο. Τα υπόλοιπα επιχειρήματα τα ακούω τζάμπα και βερεσέ.

Και για όσους σπάζονται που ακούνε για δικαιώματα κτλ, δεν τους πείραξαν φαίνεται καθόλου τα κολλέγια που αν οχι σήμερα, σε λίγα χρόνια είναι θέμα χρόνου να ισοτιμούνται με το 5ετες δίπλωμα του πολυτεχνείου, παρόλα αυτά έχουνε το θράσσος να κατηγορούνε τα ΤΕΙ και τους αποφοίτους τους που και με πανελλήνιες πέρασανε στις σχολές του και δεν φταίνε σε τίποτα για την αδυναμία την αδιαφορία και την ανοργανωσιά του κράτους να επιλύσει το θέμα της επαγγελματικής τους κατοχύρωσης.

Link to comment
Share on other sites

και να συμπληρωσω ... φυσικα ολα εξαρτωνται απο το ποσο αγαπας την δουλεια σου και ποσο μελετας μετα την αποφοιτηση και την εισοδο στο επαγγελμα .. ποσο θα εισαι τυχερος να ασχοληθεις με αυτο που σου αρεσει τι κινητρα θα εχεις και πολλα αλλα ..μονο το πτυχιο δεν λεει τιποτα .. πολυ συναδερφοι εκαναν μεταπτοιχιακα χαλασαν ενα σωρο λεφτα και το αποτελεσμα ανεργοι στην ελλαδα .. φυσικα στο εξωτερικο που σου δινουν ευκαιριες και υπαρχουν δουλειες η μαθηση ειναι συνεχεις και φυσικα και εκει δεν μετραει το χαρτι αλλα τι εισαι ικανος να δωσεις μετα ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.