Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόφαση ΤΕΕ: Δημιουργείται Μητρώο εγγραφών Μηχανικών ΤΕΙ


BAS

Recommended Posts

Πολύ καλό βήμα... Ελπίζω να συνοδεύεται με τις παραδοχές για τα Ε.Δ και ότι αλλο πρέπει να γίνει 

πολύ αισιόδοξος !!

εδώ οι αρχιτέκτονες συζητάνε να αποχωρήσουν από το ΤΕΕ λόγω της συμπεριφοράς της ηγεσίας του στα Ε.Δ.

(μεταξύ μας δεν κατάλαβα ποτέ λ.χ. πόθεν οι ΠΜ έχουν δικαίωμα υπογραφής ρυμοτομικών και πολεοδομικών μελετών και όχι οι ΑΜ, άσε τα τοπογραφικά, τις αρχιτεκτονικές μελέτες ειδικών κτιρίων κ.α.)

κατά τα λοιπά το επάγγελμα είναι ανοιχτό

για φωτοτυπάδες, ΔΥ με ειδικές άδειες και δανεικές σφραγίδες, "τεχνικά γραφεία"

και θα ανοίξει κι άλλο :mrgreen:  :mrgreen: 

για S/M κ.τ.ο.

 

...

υγ1 μετά διάβασα και τα υπόλοιπα σχόλια και διασκέδασα αφάνταστα

 

απ' όσα γράφηκαν κρατάω δυο σημαντικές απόψεις που δεν έχουν κατά βάθος καμιά σχέση με το ΤΕΕ και το ποιος είναι μέλος του ή όχι

α. ότι λύση στα ΕΔ δεν θα δοθεί εντός ελλάδος και

β. ότι εξαναγκαστικά στο μέλλον θα λειτουργούν μόνο εταιρικά σχήματα

 

υγ2 σε 40 χρόνια εργασίας ο πιο άχρηστος επαγγελματικά (και ζημιογόνος) μη (ή ημι-) κρατικός φορέας που έχω συναντήσει είναι το ΤΕΕ

αν εξαφανιζόταν δεν θα μου έλειπε

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 362
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πολύ αισιόδοξος !!

εδώ οι αρχιτέκτονες συζητάνε να αποχωρήσουν από το ΤΕΕ λόγω της συμπεριφοράς της ηγεσίας του στα Ε.Δ.

(μεταξύ μας δεν κατάλαβα ποτέ λ.χ. πόθεν οι ΠΜ έχουν δικαίωμα υπογραφής ρυμοτομικών και πολεοδομικών μελετών και όχι οι ΑΜ, άσε τα τοπογραφικά, τις αρχιτεκτονικές μελέτες ειδικών κτιρίων κ.α.)

κατά τα λοιπά το επάγγελμα είναι ανοιχτό

για φωτοτυπάδες, ΔΥ με ειδικές άδειες και δανεικές σφραγίδες, "τεχνικά γραφεία"

και θα ανοίξει κι άλλο :mrgreen:  :mrgreen:

για S/M κ.τ.ο.

 

...

υγ1 μετά διάβασα και τα υπόλοιπα σχόλια και διασκέδασα αφάνταστα

 

απ' όσα γράφηκαν κρατάω δυο σημαντικές απόψεις που δεν έχουν κατά βάθος καμιά σχέση με το ΤΕΕ και το ποιος είναι μέλος του ή όχι

α. ότι λύση στα ΕΔ δεν θα δοθεί εντός ελλάδος και

β. ότι εξαναγκαστικά στο μέλλον θα λειτουργούν μόνο εταιρικά σχήματα

 

υγ2 σε 40 χρόνια εργασίας ο πιο άχρηστος επαγγελματικά (και ζημιογόνος) μη (ή ημι-) κρατικός φορέας που έχω συναντήσει είναι το ΤΕΕ

αν εξαφανιζόταν δεν θα μου έλειπε

Εχουμε τις ίδιες απορίες και συμφωνούμε σε πολλα.. Για τους Π.Μ ειδικα το θέμα ξεφεύγει..Ισως γιατι ο πρωτος μηχανικςο στην ελλαδα ήταν Π.Μ? και εδινε σιγα σιγα δικαιώματα..

Δεν ειμαι τοσο αισιόδοξος , εχω την τυχη να τα βλεπω απο μεσα απλα  λεω οτι αν δεν γινουν αυτα ειναι δώρον αδωρον και δεν υπαρχει λογω εγγραφης . Υποτίθεται δωσαν το μαστερ σαν ''ανταλλαγμα '' για να δεχτει το τεε Τους Τ.Ε αλλα θα πέσει γελιο

Καλημέρα imho

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιον που θέλει να ακολουθήσει το ελεύθερο επάγγελμα του ιδιώτη Μηχανικού, για ποιο λόγο θα του προτείνατε να επιλέξει κάποια Πολυτεχνική σχολή κι όχι κάποιο ΑΤΕΙ?

Link to comment
Share on other sites

Στην συζήτηση είδα δύο τελείως διαφορετικά θέματα, εξ'ίσου καυτά.

Το πρώτο θέμα είναι το ίδιο το μητρώο εγγραφών αποφοίτων ΤΕΙ στο ΤΕΕ.

 

Αυτό έπρεπε να είχε γίνει χρόνια πριν. Σύμβουλος του κράτους στα τεχνικά θέματα είναι το ΤΕΕ και κακώς έχει γίνει με το έτσι θέλω και το ΕΕΤΕΜ.

 

Η δημιουργία μητρώου για τους τεχνολόγους θα βοηθήσει στην καταπολέμηση της μαύρης εργασίας. Το ΤΕΕ έχει διαθέσιμο online το μητρώο, όταν χρειαστεί να συνεργαστώ με κάποιον ή να προσλάβω ένα συνεργείο θα μπορώ να δω αν είναι όντως ενεργό μέλος και την ειδικότητά του. Αυτή την στιγμή δεν υπάρχει αντίστοιχη δυνατότητα για τα μέλη του ΕΕΤΕΜ, ο καθένας μπορούσε να δηλώσει ότι θέλει.

 

Το ΕΕΤΕΜ αν και είναι ένωση των αποφοίτων ΤΕΙ, χωρίς να υπάρχει κανένας σχετικός νόμος που να υποχρεώνει τους αποφοίτους να γραφτούν έχει καταφέρει να καταστεί υποχρεωτική η εγγραφή στων πτυχιούχων καθώς χωρίς αριθμό μητρώου ΕΕΤΕΜ δεν μπορούν να γίνουν πολλές εργασίες όπως π.χ. η υπογραφή ΥΔΕ από τεχνολόγους.

Το έχω ψάξει και δεν υπάρχει κανένας νόμος που να απαιτεί την εγγραφή στο ΕΕΤΕΜ ούτε νόμος που να απαιτεί τον αριθμό μητρώου ΕΕΤΕΜ στις ΥΔΕ, και όμως έχει καθιερωθεί η απαίτηση αυτή.

 

Το δεύτερο θέμα είναι τα επαγγελματικά δικαιώματα.

Ακόμα δεν έχουμε ξεκαθαρίσει τα επαγγελματικά δικαιώματα στα ΑΕΙ, πως θα τα ξεκαθαρίσουμε και στα ΤΕΙ;

Η νομοθεσία είναι εξαιρετικά περίπλοκη και με ασάφειες. Ακόμα και όταν είναι σαφής, π.χ. στα κλιματιστικά που μόνο οι απόφοιτοι Η/Μ έχουν δικαίωμα υπογραφής έχω δει να υπογράφουν Π/Μ.

 

Το σκεπτικό ήταν το ΑΕΙ να ασχολείται με το θεωρητικό κομμάτι και το ΤΕΙ με το πρακτικό κομμάτι. Ο καθένας θα εξειδικευόταν σε κάτι και μετά θα είχαν μια ομαλή συνεργασία στην παραγωγή. Τώρα όλοι τα κάνουν όλα οπότε δεν υπάρχει λόγος για δύο συναφή επίπεδα εκπαίδευσης.

 

Προσωπικά πιστεύω ότι όλο το θέμα της παιδείας το έχουν φάει ψηφοθηρικά. Υπόσχεται ο κάθε πολιτικός κάποια πράγματα για να πάρει ψήφους και μετά οι επόμενοι αναγκάζονται να τα υλοποιήσουν για να μην τους φάνε. Κανένας δεν κοιτάζει το μετά.

Κάποτε οι μηχανικοί κονομάγανε και όλοι θέλανε να μπουν στην αγορά αυτή. Οι πολιτικοί υποσχέθηκαν σε όλους σπουδές, αναγκάσανε τις σχολές να δεχτούν υπεράριθμους φοιτητές (και στα ΤΕΙ και στα ΑΕΙ) και το αποτέλεσμα είναι μια υπερκορεσμένη αγορά με σκοτωμένες αμοιβές και πολλούς που δεν πρόκειται ποτέ να αποσβέσουν τις σπουδές τους.

 

Τα επαγγελματικά δικαιώματα στην πράξη δεν υπάρχουν. Αν εξαιρέσουμε τα εξαρτημένα τοπογραφικά, τα στατικά και την αντισεισμική μελέτη, όλα τα κάνουν όλοι.

Ίσως το μητρώο αυτό είναι μια καλή ευκαιρία να διορθωθεί η κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι το 2013 που  βγήκε το ΠΔ 108 ολοι όσοι είχαν σφραγίδα μηχανικού είχαν το δικαιώμα να υπογράφουν Η/Μ μέχρι 40-50kw

Αυτό ευτυχώς άλλαξε..Μήπως εννοείς την περίπτωση αυτή

Τώρα δεν υπάρχουν δικαιώματα ουσιαστικα με τον 4254 συζητάνε για να τα ξαναφτιάξουν..

Επίσης η φράση τεχνολόγοι καταργήθηκε αγαπητέ..

Συμφωνώ οτι και τα 2 να υπάρχουν και να προσφέρουν το ίδιο δεν γίνεται..Κατι θα αλλάξει..

Link to comment
Share on other sites

Το τεχνολόγος πότε καταργήθηκε; Υπάρχει ακόμα και σε ΦΕΚ του 2017;

 

Θεωρητικά από την ημερομηνία εφαρμογής του ΚΕΝΑΚ δεν μπορεί να βγει άδεια οικοδομής για κτίρια άνω των 50μ² μόνο από Π/Μ, αν ψάξεις όμως στο ΔΙΑΥΓΕΙΑ θα βρεις πολλές περιπτώσεις που ο Π/Μ έχει υπογράψει τα πάντα.

 

Ομοίως για τα ηλεκτρολογικά, ποιος τα ελέγχει τα επαγγελματικά δικαιώματα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δει πμ να υπογράφει ηλεκτρολογικα.. Υδε με υπογραφή πμ δεν γίνεται δεκτή..

Για το κενάκ είμαι σίγουρος ότι δεν ελέγχει κάνεις τπτ

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί σε υπογραφή σε μελέτη, όχι σε κατασκευή. Αυτά είναι τα καλά της νομοθεσίας του 1930 που τόσο γουστάρουν μερικοί, κατά σύμπτωση ΠΜ. Όσο για το τεχνολόγος ο όρος πλέον έχει ουσιαστικά καταργηθεί αφού ο τελευταίος τεχνολόγος πήρε πτυχίο το 1982 άρα πριν 35 χρόνια. Είναι ελάχιστοι λοιπόν. Πλέον ο σωστός τίτλος είναι Μηχανικός ΤΕ. Τα έχουμε πει 30.000 φορές sdim. Αδικαιολόγητος...

Link to comment
Share on other sites

Το τεχνολόγος πότε καταργήθηκε; Υπάρχει ακόμα και σε ΦΕΚ του 2017;

 

Γιατί πότε δημιουργήθηκε για να καταργηθεί? Σε ποιό ΦΕΚ ορίζεται ο παραπάνω τίτλος (για τους αποφοίτους του τεχνολογικού τομέα των ΑΕΙ) ώστε να δημιουργείται προηγούμενο και συνέχεια που να δικαιολογεί την χρήση του από το ΦΕΚ του 2017 που αναφέρεις?

 

Ο παραλογισμός είναι σε τέτοιον βαθμό που ορισμένες φορές ακόμη και ανακοινώσεις του υπουργείου παιδείας είναι παράνομες,αφού καταπατούν τον νόμο περί ανωτάτης εκπαίδευσης,μιλώντας για ΑΕΙ και ΤΕΙ. 

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

Σε μελέτη με Η./Μ να υπογράφει Π.Μ? Γελάει ο κόσμος..

Ακριβώς μηχανικός Τ.Ε πλέον...

Τεχνολογοι είναι αυτοί των ιατρικών εργαστηρίων ή των ιατρικών οργάνων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.