Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απόφαση ΤΕΕ: Δημιουργείται Μητρώο εγγραφών Μηχανικών ΤΕΙ


BAS

Recommended Posts

Βαγγέλη δεν ξέρεις τπτ για το bas ούτε έπιασες το νοημα..Επίσης έχουμε πολλά να πούμε περι αντικειμενικών γνώσεων και δεν θες..

Επίσης απο τι είδα είσαι και σύ νεουδι οποτε θα την φάς την σφαλιάρα σου..

Μeng με ενα πτυχιο που το είδες? καντο 3+2 ή 4+1 και μετα μιλάμε..

Να κάνουμε και μια υποχώριση, όχι να βγαινεις και να υπογράφεις τα πάντα χωρις να τριφτείς..

Φιλικά

Σε επίπεδο Τάκη Τσουκαλά βλέπω πάντως πως έχουμε πολλά να πούμε σε κάποιον που δε γνωρίζουμε. (σφαλιάρα σου - νεούδι κλπ)

Σε επίπεδο τώρα αντικειμενικών γνώσεων, συμφωνώ πως θα πρέπει να υπάρχει ένας φορέας που να δίνουν όλοι οι μηχανικοί Τ.Ε. και Π.Ε. εξετάσεις, για κατάταξη.

 

Από εκεί και πέρα, αφού συγκρίνεις το BAS με το M.Eng, σε παραπέμπω στα ECTS points που απαιτούνται για την κτήση του καθενός.

Το MEng απαιτεί μαζί με τον βασικό κύκλο 300 ECTS κάτι που μόνο τα προγράμματα των πολυτεχνείων συμπληρώνουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 362
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με βαση τις αξιολογησεις της ΑΔΙΠ οχι ομως.... αλλα ας μην το κανουμε θεμα. Εστω... Υποχωρησεις πρεπει να γίνουν ... αλλα θα κανουμε ολοι ομως  ε? 

Πηγή για αυτό που γράφεις; 

Αυτά είναι βάση βαθμίδων ECTS, όχι της εσωτερικής αξιολόγησης.

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ξέρω γιατι ,θές να το πείς μ@@ακια  θες εμπειρία, αφήνω τις πράξεις μου να μιλήσουν..

 

 

Αυτό να κάνεις. Τα μηνύματα σου στο φορουμ ως τώρα μάλλον σε εκθέτουν.

Link to comment
Share on other sites

Όσο ντροπή είναι το παραπάνω post, άλλο τόσο είναι και το δικό σου.

 

Το 5ετές πολυτεχνείο, με βάση τα μαθήματα προσφέρει αναγνώριση M.Eng στην Ευρώπη, κι εσύ γράφεις πως οι απόφοιτοί του δεν είναι στο 10% του BAS. 

 

Κατά τα άλλα φυσικά πρέπει να γίνει ενοποίηση των επιμελητηρίων, για άλλους λόγους. Το σύστημα των βαθμών πτυχίων μπάζει από παντού, και πρέπει να υπάρχει ένας ενιαίος φορέας αξιολόγησης με βάση τα ευρωπαϊκά πρότυπα.

 

Δουλευόμαστε μου φαίνεται συνάδελφε.

 

Συγκρίνεις εναν μηχανικό με εμπειρία 30+ ετών στην πλάτη, με δεκάδες ίσως εκατοντάδες μελέτες & κατασκευές με εναν που το πολύ να έχει 2-3 χρόνια που πήρε το δίπλωμα και διαφωνείς στο 10%?

 

Έχει καμιά σχέση η σχολή με το επάγγελμα? Θυμάσαι πως ήσουν μετά τη σχολή? Αν ναι κάνε μια σύγκριση με τον σημερινό σου εαυτό και μετά ελα πες μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει απόπειρα εξίσωσης, σε αντίθεση με ότι λένε αρκετοί απόφοιτοι ΑΕΙ. Ο Πολιτικός Μηχανικός και ο Τοπογράφος Μηχανικός (όπως εγώ) θα εξακολουθούμε να υπογράφουμε όλο αυτό το χάλι μαζί (δομοστατικά τοπογραφικά υδραυλικά συγκοινωνιακά πολεοδομικές μελέτες κλπ, που μόνο Ελλάδα γίνεται αυτό) ενώ μετά την "εξίσωση" που ζητείται από τους αποφοίτους ΤΕΙ, θα υπογράφει ο απόφοιτος τοπογραφίας εξαρτημένα Τ.Δ. με την βούλα, ο δομοστατικός στατικά άνω των 2 ορόφων, ο έργων υποδομής συγκοινωνιακά υδραυλικά κλπ.

 

Επειδή σπουδάσαμε ένα χρόνο παραπάνω, δικαιούμαστε να υπογράφουμε ο καθένας 5-6 κατηγορίες μελετών αντί για μία που υπογράφει ο αντίστοιχος απόφοιτος ΤΕΙ (και αυτή συνήθως με περιορισμούς)

 

Αυτό που ζητάνε οι απόφοιτοι των ΤΕΙ είναι ότι συμβαίνει στον πολιτισμένο κόσμο.

 

Αυτό που θέλουμε να διατηρήσουμε εμείς των ΑΕΙ (υπογραφή σε ένα κάρο ειδών μελέτες, χωρίς ούτε μία ώρα επαγγελματική εμπειρία) είναι ένα τσίρκο.

Edited by ntanos
Link to comment
Share on other sites

Σε επίπεδο Τάκη Τσουκαλά βλέπω πάντως πως έχουμε πολλά να πούμε σε κάποιον που δε γνωρίζουμε. (σφαλιάρα σου - νεούδι κλπ)

Σε επίπεδο τώρα αντικειμενικών γνώσεων, συμφωνώ πως θα πρέπει να υπάρχει ένας φορέας που να δίνουν όλοι οι μηχανικοί Τ.Ε. και Π.Ε. εξετάσεις, για κατάταξη.

 

Από εκεί και πέρα, αφού συγκρίνεις το BAS με το M.Eng, σε παραπέμπω στα ECTS points που απαιτούνται για την κτήση του καθενός.

Το MEng απαιτεί μαζί με τον βασικό κύκλο 300 ECTS κάτι που μόνο τα προγράμματα των πολυτεχνείων συμπληρώνουν.

Εχουμε την γλώσσα των σαλονιών και τον αλωνιων αγαπητέ...Συμφωνούμε απόλυτα.. ..Bsc +μαστερ =Μeng παντού αρα και εδώ... Επίσης τελείωσα ασπαίτε με 300 μονάδες + πτυχιακή.,Οπότε γνωρίζω.

 

Αυτό να κάνεις. Τα μηνύματα σου στο φορουμ ως τώρα μάλλον σε εκθέτουν.

Εκτίθεσαι..Η κλικα σου δουλευέι μην σκας βρε

 

Δεν έχουν καταλάβει μερικοί δυστυχώς. Και ειδικα η κλικα των Π.Μ ειναι δυσθεώρητη  σε καταλαβαίνω

Ο τειτζης του 10 ( επειδή η βάση ειναι θέμα προσφοράς και ζήτησης και μάλλον δεν γνωρίζεις απο ΑΟΘ στο λέω εγω)  να έχει τα ίδια δικαιώματα με σενα του 19?

Που μάλλον δεν γνωρίζεις οτι ο ''τειτζης'' έξω τα έχει αυτα σαν εσένα.. γιατι 3+1=4...

 

 

Σεβόμαστε τους συνομιλητές. Προσπαθήστε να είστε πιο κόσμιοι και προσεκτικοί στην επιλογή των λέξεων που χρησιμοποιείτε.

3η παρατηρηση και ποινή

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό που ζητάνε οι απόφοιτοι των ΤΕΙ είναι ότι συμβαίνει στον πολιτισμένο κόσμο.

 

Αυτό που θέλουμε να διατηρήσουμε εμείς των ΑΕΙ (υπογραφή σε ένα κάρο ειδών μελέτες, χωρίς ούτε μία ώρα επαγγελματική εμπειρία) είναι ένα τσίρκο.

 

Δεν ξέρω ποιοι απόφοιτοι ΤΕΙ το ζητάνε αυτό. Αυτούς που βλέπω εδώ λένε κάτι του στυλ "ατιμη κενονία", μαζι με το "ειμαστε ακριβώς το ίδιο (και καλύτεροι)", "το ΜΙΤ ΤΕΙ ειναι"  και δεν μιλάνε καθόλου συγκεκριμένα.

 

Δεν ειδα εδώ κάποιον απο ΑΕΙ (ως τωρα δηλαδή) να λέει οτι πρέπει να υπογράφει τα πάντα. 

 

Για να μιλήσω προσωπικά, επειδή δεν ήθελα να έχω περιορισμένα δικαιώματα, δεν δήλωσα ΤΕΙ στο μηχανογραφικό μου.  Θεωρώ όμως ντροπή να εισέρχομαι σε ένα ίδρυμα (επειδή δεν έγραψα τόσο καλά ώστε να με δεχτούν σε κάτι καλύτερο)  και μετά να μυξοκλαίγομαι γιατι δεν με θεωρούν το ίδιο με τον απόφοιτο του ιδρύματος που ήθελα, αλλα δεν κατάφερα, να εισαχθώ.

 

Ο Τζιμάκος με το γηπεδικό του λεξιλόγιο ειναι ενδεικτικό του τι πιστεύουν και τι θέλουν.

 

Δεν με νοιάζει για τα ΕΔ τους δικαιώματα. Οσα και να αποκτήσουν, πάντα εδώ θα μπαίνουν και θα βρουν κάτι άλλο να κλαίγονται. 

Edited by μαρικα
Link to comment
Share on other sites

Δουλευόμαστε μου φαίνεται συνάδελφε.

 

Συγκρίνεις εναν μηχανικό με εμπειρία 30+ ετών στην πλάτη, με δεκάδες ίσως εκατοντάδες μελέτες & κατασκευές με εναν που το πολύ να έχει 2-3 χρόνια που πήρε το δίπλωμα και διαφωνείς στο 10%?

 

Έχει καμιά σχέση η σχολή με το επάγγελμα? Θυμάσαι πως ήσουν μετά τη σχολή? Αν ναι κάνε μια σύγκριση με τον σημερινό σου εαυτό και μετά ελα πες μου.

 

Δεν συνέκρινα κάπου τις σχολές με το επάγγελμα, για να μη μπερδευόμαστε, συνέκρινα το BAS με το MEng.

Τι σχέση έχουν αυτά που γράφεις;

 

Από εκεί και πέρα όπως είπα, ας αξιολογηθούν οι Τ.Ε. και οι Π.Ε. από τον ίδιο φορέα με κοινές τακτές εξετάσεις. Τα χρόνια εμπειρίας είναι ένδειξη, όχι απόδειξη.

 

Αν ήταν έτσι, ο παππούς μου αν ζούσε, θα είχε περισσότερες γνώσεις από εμένα ως μηχανικός.

 

Link to comment
Share on other sites

ναι. Αυτές θα χειρουργούν ασθενείς μέχρι 1 και 80

 

Το κενο που αναφερεις μεταξυ μηχανικου και εργοταξιου καλυπτεται απο προσοντα ΘΕΣΗΣ και ΟΧΙ απο προσοντα ΑΚΑΔ, ΤΙΤΛΩΝ. Υπαρχουν ΠΕ και ΤΕ που κανουν γιαυτη τη θεση, και ΠΕ και ΤΕ που ΔΕΝ κανουν...

Link to comment
Share on other sites

Ο Τζιμάκος με το γηπεδικό του λεξιλόγιο ειναι ενδεικτικό του τι πιστεύουν και τι θέλουν.

 

Δεν με νοιάζει για τα ΕΔ τους δικαιώματα. Οσα και να αποκτήσουν, πάντα εδώ θα μπαίνουν και θα βρουν κάτι άλλο να κλαίγονται. 

Πραγματικά απορώ που ασχολούμαι... Δεν κλάίγομαι για τίποτα... Οσο για το λεξιλόγιο..γέλασα...Να είσαι καλα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.