Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αλλαγή χρήσης - Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας - ερωτήσεις


Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Γίνεται να κάνεις αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατοικία με ενημέρωση του φακέλου της άδειας και οι εργασίες για την μετατροπή (και συνεπώς η ΕΕΔΜΚ) να αποφασιστούν σε μεταγενέστερο χρόνο;; 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άλλο η αλλαγή χρήσης και άλλο η τροποποίηση της εσωτερικής διαρρύθμισης. Το μεν πρώτο είναι θεωρητικό ενώ το δεύτερο καθαρά πρακτικό. Συνεπώς θα έλεγα πως ναι..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα σας, 

σε ένα ισόγειο κατάστημα (τμήμα ισογείου διώροφης οικοδομής) στο οποίο έχει γίνει τακτοποίηση θέλει ο ιδιοκτήτης να ανοίξει καφετέρια. Απ΄όσο ξέρω χρειάζεται να γίνει αλλαγή χρήσης σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος. Ο ΝΟΚ αναφέρει ότι για την αλλαγή χρήσης πρέπει να εκδοθεί Ο.Α. Μετά από ερώτηση στην πολεοδομία μου είπαν ότι μπορεί να γίνει και αλλαγή χρήσης με μικρή κλίμακα και να κάνω έλεγχο αν μπορώ να κάνω την αλλαγή χρήσης με την μικρή κλίμακα. 

Καθώς δεν έχω ξανακάνει αλλαγή χρήσης με μικρή κλίμακα , γνωρίζετε τι ακριβώς πρέπει να ελέγξω ή που μπορώ να κοιτάξω;

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, pitsa32 said:

Καλησπέρα σας, 

σε ένα ισόγειο κατάστημα (τμήμα ισογείου διώροφης οικοδομής) στο οποίο έχει γίνει τακτοποίηση θέλει ο ιδιοκτήτης να ανοίξει καφετέρια. Απ΄όσο ξέρω χρειάζεται να γίνει αλλαγή χρήσης σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος. Ο ΝΟΚ αναφέρει ότι για την αλλαγή χρήσης πρέπει να εκδοθεί Ο.Α. Μετά από ερώτηση στην πολεοδομία μου είπαν ότι μπορεί να γίνει και αλλαγή χρήσης με μικρή κλίμακα και να κάνω έλεγχο αν μπορώ να κάνω την αλλαγή χρήσης με την μικρή κλίμακα. 

Καθώς δεν έχω ξανακάνει αλλαγή χρήσης με μικρή κλίμακα , γνωρίζετε τι ακριβώς πρέπει να ελέγξω ή που μπορώ να κοιτάξω;

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι ισχύει ? όταν  σε ένα νόμιμο κατάστημα θέλεις να  κάνεις αλλαγή χρίσης σε 2 κατοικίες.

Ηλεκτρονική Ενημέρωση Φακέλου Άδειας? 

Άδεια ΕΕΜΚ? (Το χθεσινό ΦΕΚ Επιτρέπει το διαχωρισμό οριζόντιων ιδιοκτησιών)

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

Επειδή με το τελευταίο ΦΕΚ δε ξεκαθαρίστηκε επι της ουσίας τπτ....

Εχω διώροφη κατοικία και θέλω να κάνω αλλαγή χρήσης του ισογείου σε  αποθήκη. Επαγγελματική αποθήκη χαρτικών.

Σε μια πρώτη ανάγνωση σίγουρα επιβαρύνεται το μηχανολογικό ζήτημα (πυρασφάλεια) ενώ αμφιβάλλω για το
στατικό (αλλαγή χρήσης μόνο στο ισόγειο).

Καλύπτομαι με μικρής κλίμακας ή υποχρεωτικά θέλω άδεια αλλαγής χρήσης?

Προσωπικά, όπως το αντιλαμβάνομαι με μικρής κλίμακας πάνε μόνο όσες α/χ βάσει άρθρου 5 τουν ΝΟΚ πήγαιναν με ενημέρωση....ή κανω λάθος?

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, laxanos said:

Προσωπικά, όπως το αντιλαμβάνομαι με μικρής κλίμακας πάνε μόνο όσες α/χ βάσει άρθρου 5 τουν ΝΟΚ πήγαιναν με ενημέρωση....ή κανω λάθος?

Αυτό αντιλαμβάνομαι και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

αυθαίρετη  ισόγεια αποθήκη, από αυτές που χρησιμοποιούνταν για τα ζώα, θα τακτοποιηθεί με 4495. Για να γίνει αλλαγή χρήσης σε κατοικία χρειάζεται άδεια ή εεμκ?

Edited by LESS
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

τώρα με την τροποποίηση του αρθ.29 του 4495

μπορεί  να γίνει η αλλαγή χρήσης με εεμκ ή εννοεί μόνο τις ετγασίες για τη διαμόρφωση της αλλαγής πχ κουζίνα, χωρίσματα, ανοίγματα ?

 

ιζ)     εσωτερικές διαρρυθμίσεις, καθώς και εργασίες αλλαγής χρήσης για τις οποίες σύμφωνα με το άρθρο 5 του ν.4067/2012, όπως ισχύει, δεν απαιτείται η έκδοση οικοδομικής αδείας, με την προϋπόθεση ότι δεν θίγονται τα στοιχεία του φέροντος οργανισμού του κτιρίου και δεν μεταβάλλονται προς το δυσμενέστερο τα φορτία και η κατηγορία σεισμικής σπουδαιότητας σύμφωνα με τον ΕΑΚ.[Α1] 


επίσης η τροποποίηση των μηχανολογικών δεν ισχύει πλέον?

Edited by LESS
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.