Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ρυμοτομουμενα - Οικοδομική άδεια


Recommended Posts

  • 4 months later...
  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Καλημέρα

Έχω την εξής ερώτηση..

Σε οικισμό, όπου υπάρχουν πολλά οικόπεδα που έχουν "μπει" στο δρόμο σύμφωνα με το σχέδιο διανομής, έχω μια περίπτωση που η ρυμοτομική δεν κόβει τμήμα κτιρίου, αλλά το περιβάλλοντα χώρο και προφανώς την περίφραξη σ εκείνη το τμήμα. Στο οικόπεδο αυτό έγινε τακτοποίηση με το 4178 όπου σημειώνεται με διαγράμμιση το τμήμα που είναι εντός του δρόμου, περίπου 12 τμ, και μετά ακολούθησε μεταβίβαση. Ο τωρινός ιδιοκτήτης θέλει να επεκτείνει τον εξώστη του (1ος όροφος) και πρέπει να βγει άδεια. Μπορώ να παραβλέψω στην άδεια το κομμάτι που ρυμοτομείται ή θα πρέπει να αλλάξει τα όρια της περίφραξης ώστε να ακολουθήσει μετά και ο ελεγκτής δόμησης?

 

Edited by aspire
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι η περιοχή που αναφέρεις ως διαγραμμισμένη(εκτός ρυμ.γραμμής),συμπεριλήφθηκε στην επιφάνεια του οικοπέδου και μεταβιβάστηκε;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι δε μεταβοβαστηκε.. Αναρωτιεμαι πώς μπορει να βγει η αδεια που ανεφερα χωρις να αλλαξει κατι στην περιφραξη (μαντρα) που συνεχιζει να ειναι εκτος οικοπεδου και συνεπως και το διαγραμμισμενο τμημα της αυλης. Με απλα λογια εγινε τακτοποιηση, μεταβιβαστηκαν προφανως τα τμ του πργματικου οικοπεδου αλλα τωρα συνεχιζει να παταει στο δρομο τμημα της αυλης μαζι με την περιφραξη.: Γινεται να το παραβλεψω αυτο και να βγαλω αδεια επεκτασης βεραντας ( εντος οικοπεδου προφανως) χωρις να διορθωθει σαν κατασκευη η περιφραξη; Στην αδεια δε μπορω να δειξω σε τοπογραφικο και διαγραμμα καλυψης ο, τι ειναι εκτος οικοπεδου

Link to comment
Share on other sites

"Με απλα λογια εγινε τακτοποιηση, μεταβιβαστηκαν προφανως τα τμ του πργματικου οικοπεδου"

εσυ δεν το ειδες το συμβολαιο... τί εχει μεταβιβασθει;;

θεωρητικα θα πρεπει να γράφει την ρυμοτομηση και οτι θετει σε κοινη χρηση το τμημα, ή κατι παρομοιο.

Επομενως, ό,τι υπαρχει περα απο την γραμμη,αφαιρεθηκε απο το συμβολαιο σαν  ρυμοτομουμενο [ορθως]

Το όριό σου ειναι αυτο του συβολαιου, το καθαρο.

 

Link to comment
Share on other sites

Το ειδα.. οπως τα λες ισχυει, δε διαφωνω. Το γνωριζω ποιο ειναι το οικοπεδο μου

Ρωταω ομως το εξης.. αδεια βγαζω; Τι εννοω…
Το γεγονος οτι μεταβιβστηκε μονο η εκταση του οικοπεδου (εκτος του τμηματος που μπαινει στο δρομο) δε σημαινει οτι αυτοι αλλαξαν κατι στην οριοθετηση- περιφραξη και επισης δε θελουν να μπουν στη διαδικασια και να το αλλαξουν. Αδεια για βεραντα θελουν να βγαλουν εντος του οικοπεδου. Μπορουν να το κανουν? Εγω πως να κινηθω με τα σχεδια; Αφου με την περιφραξη παραβιαζεται η ρυμοτομικη. Και αντε εγω να μη δειξω στα σχεδια μου οτιδηποτε μετα τη ρυμοτομικη (ή να το δειξω κι εγω διαγραμμισμενο με τη ιδια αιτιολογια) ο ελεγκτης που θα ερθει τι θα πει;

Ρωταω λοπον το εξης ξεκαθαρο.

Πρεπει να τους πως για να εχετε αδεια συμμορφωθειτε ως προς την περιφραξη ή βγαζω αδεια και ασχολουμαι κι εγω αλλα και ο ελεγκτης με την επεκταση και μονο;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, aspire said:

και επισης δε θελουν να μπουν στη διαδικασια και να το αλλαξουν.

Όλα ξεκινάνε από αυτό το σημείο.Δυστυχώς ο πελάτης σου αυτήν τη στιγμή έχει τμήμα περίφραξης εντός του κοινοχρήστου χώρου (ή δρόμου),η οποία υφίσταται με την ανοχή του κυρίου του δρόμου (δήμου).Συνεπώς,δεν του ανήκει αυτή η έκταση και  ανά πάσα στιγμή θα μπορούσε να βρεθεί με τμήμα οικοπέδου χωρίς περίφραξη (μια διάνοιξη,μια βελτίωση κλπ.).Αυτά πρέπει να τα γνωρίζει.Άδεια βγαίνει,γιατί δεν υπάρχει κτίριο που ρυμοτομείται.Αλλά νομίζω δεν μπορεί να σου πει κάποιος,ποιος ή πότε-θα σου κάνει παρατήρηση.

Το σημαντικό είναι ότι με την ευκαιρία της νέας άδειας,μπορεί να θεραπευτεί όλο αυτό,να μπει στην άδεια το τμήμα περίφραξης που λείπει από το σωστό όριο,να καθαιρεθεί η επί του κοινοχρήστου,ο πελάτης να ξέρει ποια είναι η αυλή του,και πρόβλημα να μην έχει κανένα.Η άποψη μου και μόνο.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, ChristinaK said:

Όλα ξεκινάνε από αυτό το σημείο.Δυστυχώς ο πελάτης σου αυτήν τη στιγμή έχει τμήμα περίφραξης εντός του κοινοχρήστου χώρου (ή δρόμου),η οποία υφίσταται με την ανοχή του κυρίου του δρόμου (δήμου).Συνεπώς,δεν του ανήκει αυτή η έκταση και  ανά πάσα στιγμή θα μπορούσε να βρεθεί με τμήμα οικοπέδου χωρίς περίφραξη (μια διάνοιξη,μια βελτίωση κλπ.).Αυτά πρέπει να τα γνωρίζει.Άδεια βγαίνει,γιατί δεν υπάρχει κτίριο που ρυμοτομείται.Αλλά νομίζω δεν μπορεί να σου πει κάποιος,ποιος ή πότε-θα σου κάνει παρατήρηση.

Το σημαντικό είναι ότι με την ευκαιρία της νέας άδειας,μπορεί να θεραπευτεί όλο αυτό,να μπει στην άδεια το τμήμα περίφραξης που λείπει από το σωστό όριο,να καθαιρεθεί η επί του κοινοχρήστου,ο πελάτης να ξέρει ποια είναι η αυλή του,και πρόβλημα να μην έχει κανένα.Η άποψη μου και μόνο.

Υπάρχουν πολλές τέτοιες περιπτώσεις είμαι σίγουρη ότι δε θέλει να κατεδαφισει τη περίφραξη γιατί θα χάσει και την αυλή του .Δεν νομίζω ότι θα του δώσει άδεια η ΥΔΟΜ

Link to comment
Share on other sites

λογικά αλλά και κατά τα προβλεπόμενα για τους ελέγχους από τις ΥΔΟΜ και τους Ε.Δ,

1. η ΥΔΟΜ δείχνοντας την υφισταμένη περίφραξη στη θέση που είναι σήμερα, μπορεί να σε σκαλώσει επικαλούμενη  ότι δεν έχεις διανοιγμένο όλο το πρόσωπο του οικοπέδου και

2 ο Ε.Δ αν  δεν σκαλώσεις στην ΥΔΟΜ, το μόνο που μπορεί να  κάνει είναι να σου δώσει το o.k (καθώς τα εντός οικοπέδου είναι όλα νόμιμα) και απλά να το βάλει σαν παρατήρηση μη ορθής αντιμετώπισης από την ΥΔΟΜ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν, janna said:

...γιατί θα χάσει και την αυλή του ...

εσύ ενημέρωσε τον ότι δεν είναι δική του η αυλή..... 

Κοινόχρηστος χώρος είναι με βάση τα γραφόμενα σου..... οπότε καταπατητής είναι.... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.