Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρυμοτομουμενα - Οικοδομική άδεια


Recommended Posts

Και πώς μεταβιβάστηκε το "καθαρό"? Υπήρξε πράξη παραχώρησης του ρυμοτομούμενου σε κ.χ. ? 

Αν όχι, υπάρχει θέμα προσώπου και δεν μπορεί να εκδοθεί άδεια

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
  • 1 month later...

Καλησπέρα συνάδεφοι, 

Έχω  παλαιό κτίσμα πελάτη μου(περίπου του 65, είναι λιθόκτιστο αλλά έχει οπλισμένες πλάκες) εντός σχεδίου πόλεως που ρυμοτομείται η πρόσοψή του. Το κτίσμα είναι σε πολύ κακή κατάσταση και χρειάζεται σίγουρα στατική ενίσχυση για να καταστεί κατοικήσιμο. Εφ' όσον η ιδιοκτήτης έχει αποζημιωθεί για τη ρυμοτόμηση, μπορώ να βγάλω άδεια για συντήρηση?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα, θα ηθελα την βοηθεια σας μιας και δεν εχω την παραμικρη ιδεα για μια αγορα οικοπεδου που θελω να κανω. Βρηκα το τελευταιο ρυμοτομικο σχεδιο της περιοχης ( Ιουνιος 2021). Εγω ενδιαφερομαι για το οικοπεδο 2Κ με κτισμα μεσα το οποιο συμφωνα με τον πωλητη εχει νομιμοποιηθει. Στη πραγματικοτητα το οικοπεδο αυτο συνορευει με αλλα δυο οικοπεδα 1Κ και 1Λ/1Π( με κτισμα και τα 2)με μαντρα. Στο καινουριο σχεδιο υπαρχει πεζοδρομος, ο οποιος περναει αναμεσα στα 3 οικοπεδα. Σε αυτη την περιπτωση τι γινεται? Εγω μπορω να αγορασω το οικοπεδο με το κτισμα? Κινδυνευω να χασω μερος του οικοπεδου σαν απαλλοτριωση ή δεν ξερω τι αλλο??? 

 

 

20221115_102848.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο οικόπεδο μένει εκτός σχεδίου, για κάποιο λόγο. Μυρίζει πρόβλημα από χιλιόμετρα! Πιθανότατα, δασικό. Πρέπει να το μελετήσει κάποιος μηχανικός.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, dsworks said:

Το συγκεκριμένο οικόπεδο μένει εκτός σχεδίου, για κάποιο λόγο. Μυρίζει πρόβλημα από χιλιόμετρα! Πιθανότατα, δασικό. Πρέπει να το μελετήσει 

Φαινεται πολυ περιεργο γιατι ειναι γωνιακο, περναει δρομος ( ασφαλτος ) καη απο τις 2 πλευρες και τα 3 απο τα τεσερα ομορα οικοπεδα, ειναι εντος σχεδιου. Μιλησα ηδη με τη μεσητρια και το ψαχνουμε. Αν καποιος εχει καποια αποψη, παρακαλω ας  στειλει.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει τακτοποιηθεί (δηλαδή έχει υπαχθεί στις διατάξεις των νόμων περί αυθαιρέτων) ή νομιμοποιηθεί (αν π.χ. είναι σε οικισμό) τότε θα πρέπει να υπάρχει και τοπογραφικό. Θα πρέπει να το ζητήσεις (μαζί και με την τακτοποίηση/νομινοποίηση) και να συμβουλευτείς μηχανικό σου.

Σε πρώτη ματιά (και εάν η τακτοποίηση είναι νόμιμη), φαίνεται ότι πρόκειται για ακίνητο μη οικοδομήσιμο που το υπάρχον κτίσμα μπορεί να διατηρηθεί ή να ανακαινισθεί για 30 χρόνια, και δεν θα μπορεί να κτιστεί τίποτα καινούργιο.

Αυτά όμως είναι εικασίες και θα πρέπει να το δει αρμόδιος μηχανικός.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Αγαπητοί συνάδελφοι (τοπογράφοι) λόγω έλλειψης τριβής με το συγκεκριμένο θέμα, η παροχή κάθε βοήθειας είναι τουλάχιστον σημαντική. Διάβασα κάποια πράγματα, αλλά θα επιθυμούσα μία γενική κατεύθυνση για να βάλω τα πράγματα σε μια τάξη και συγκεκριμένα:

Οικόπεδο και κτίσμα εντός αυτού, το οποίο ενδιαφέρεται να αγοράσει ο πελάτης μου ρυμοτομείται από την ένταξη της περιοχής σε σχέδιο πόλης το 1934 (Σπάτα) για διαπλάτυνση υφιστάμενου δρόμου. Στο πρόσφατο τοπογραφικό αναφέρει ότι το οικόπεδο θα καταστεί οικοδομήσιμο μετά τη σύνταξη της πράξης αναλογισμού και αποζημίωσης ή μετά την παραχώρηση των ανάλογων τμημάτων σε κοινή χρήση.

Ποιά θα λέγατε είναι τα βασικά σημεία ελέγχου/προβληματισμού ως προς την αξιολόγηση της αγοράς (εκμετάλλευση του ακινήτου) και συγκεκριμένα με ποιες πορϋποθέσεις μπορεί να εκδοθεί άδεια επισκευών ή να εκδοθεί άδεια ανέγερσης νέου κτιρίου;

Ποιά περίπου είναι τα στάδια που θα πρέπει να ακολουθηθούν μέχρι την εκτέλεση οποιασδήποτε εργασίας (συντήρησης ή προσθήκης/ανέγερσης);

Έχω την υποψία ότι είναι κάπως γενικά τα ερωτήματα, αλλά κάθε συμβουλή είναι σημαντική.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω και πολλά  σχέση με τα τοπογραφικά, αλλά από μία περίπτωση που άκουσα, μπορεί ο ιδιοκτήτης να κινήσει τη διαδικασία να γίνει μεμονωμένη πράξη εφαρμογής, εννοείται ότι ο ιδιώτης τοπογράφος θα πάρει αρκετά υψηλή αμοιβή (έχει τρέξιμο με τους όμορους ιδιοκτήτες του Ο.Τ. και πιθανόν και από άλλο Ο.Τ., αίτηση στην Περιφέρεια κ.λπ.

Υπάρχει όμως και η συνημμένη απόφαση που επιτρέπει άδεια σε ρυμοτομούμενα. Οπότε δείτε τι θα οφείλετε και αν συμφέρει.

2022.11.14 έκδοση οικοδομικών αδειών πριν την κύρωση της ΠΕ.pdf

Edited by OLINAPAL
Link to comment
Share on other sites

  Η  ενταξη εχει γινει πριν τον 1337/83

Επομενως απαιτειται ΠΤ.

- Η μεταβιβαση επιτρεπεται. Γινεται με μειωτικο συντελεστη 0,80 με το  εντυπο 3  περι υπολογισμου  αντικειμενικης αξιας οικοπεδου, στο κελλι "310"

Περισσοτερα εδω, απο τον κ Γαλανη

https://news.b2green.gr/14039/ρυμοτομούμενο-τμήμα-ακινήτου-νομικά

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.