Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Υπαρχει.Να σου δωσω μια συναδελφικη συμβουλη.

Να παραιτηθεις γιατι σε βλεπω να μπλεκεσαι.

Το έχω σκεφτεί και έχω έτοιμη και παραίτηση,

 

αλλά έχω ανάγκη την αμοιβή και πλέον τα πράγματα είναι δύσκολα οικονομικά για όλους μας.

 

 

Αυτό που σκέφτηκα εν τω μεταξύ, είναι να ζητήσω εγγράφως να φέρει, με ευθύνη του ο ιδιοκτήτης, το-α έργο-α στην πρότερη-αρχική κατάσταση για να κάνω τις μετρήσεις.

 

 

Σε κάποια μπορεί να γίνει μέτρηση χωρίς πρόβλημα. Δεν τα έφερε στην πρότερη-αρχική κατάσταση σε κάποια, απλά το αναφέρω και την κλείνω την πραγματογνωμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

 

Το έχω σκεφτεί και έχω έτοιμη και παραίτηση,

 

αλλά έχω ανάγκη την αμοιβή και πλέον τα πράγματα είναι δύσκολα οικονομικά για όλους μας.

 

 

 

Αυτό που σκέφτηκα εν τω μεταξύ, είναι να ζητήσω εγγράφως να φέρει, με ευθύνη του ο ιδιοκτήτης, το-α έργο-α στην πρότερη-αρχική κατάσταση για να κάνω τις μετρήσεις.

 

 

 

Σε κάποια μπορεί να γίνει μέτρηση χωρίς πρόβλημα. Δεν τα έφερε στην πρότερη-αρχική κατάσταση σε κάποια, απλά το αναφέρω και την κλείνω την πραγματογνωμοσύνη.

 

Aπ οτι ειπες παραπανω δεν σε πληρωνει κανενας .Απο που περιμενεις να παρεις την αμοιβη; Με αιτημα στο Δικαστηριο; Δεν προκειται να ξεμπερδεψεις .

Link to comment
Share on other sites

Είμαι μηχανικός Ε/Υ, γεωλόγος, περιβαλλοντολόγος.

Είναι δικαστική πραγματογνωμοσύνη.

Το ζητούμενο είναι: το βάθος και το είδος των γεωτρήσεων καθώς και η διάμετρος και το βάθος της σωλήνωσης.

Η διαφορά είναι οικονομική μεταξύ του τεχνικού-κατασκευαστή και του ιδιοκτήτη (μου έβαλε σωλήνες ή δεν μου έβαλε, έφτασε στο συγκεκριμένο βάθος ή όχι, κ.λ.π.).

 Εμένα θα με πληρώσει ο τεχνικός που έχει κάνει και την αγωγή και υποστηρίζει ότι τα έχει κάνει όλα καλά. Ο ιδιοκτήτης προβλέπω ότι θα πει: εκεί είναι οι γεωτρήσεις, μετρήστε, εγώ δεν κάνω καμία ενέργεια (και θα έχει και μια αγωγή στο πίσω μέρος του μυαλού του αν γίνει κάποια βλάβη στις γεωτρήσεις).

Η αμοιβή μου, που έχει συμφωνηθεί την πληρώνει ο επισπεύδον δηλαδή ο τεχνικός-κατασκευαστής που έφτιαξε τις γεωτρήσεις. Τα έξτρα (γερανούς, πιθανές βλάβες, κ.λ.π.) δεν αναλαμβάνει κανένας και σίγουρα εγώ δεν αναλαμβάνω τον υπαρκτό κίνδυνο να μην ξαναμπαίνει το αντλητικό.

 

Προβλέπεται, είναι δόκιμο, να αναφέρεται ο οικονομικός παράγοντας σε πραγματογνωμοσύνη;;;

 

Να ζητήσω εγγράφως ο ιδιοκτήτης, να φέρει το/α  έργο/α στην πρότερη-αρχική κατάσταση (χωρίς αντλητικό) για να κάνω τις μετρήσεις;;;  (μια και δεν ήμουν επιβλέπον δεν ξέρω τις ιδιαιτερότητες των έργων και δεν μπορώ να αφαιρέσω το αντλητικό).

 

Σε κάποια έργα (γεωτρήσεις) μπορεί να γίνει μέτρηση χωρίς πρόβλημα. Σε όσα δεν μπορεί να γίνει μέτρηση και δεν τα έφερε στην πρότερη-αρχική κατάσταση (δηλαδή χωρίς να υπάρχει μέσα το αντλητικό) ο ιδιοκτήτης, απλά το αναφέρω, αναφέρω και την αδυναμία για μέτρηση και την κλείνω την πραγματογνωμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις όσες μετρήσεις και παρατηρήσεις μπορείς χωρίς επέμβαση στην υπάρχουσα κατάσταση. Ζήτα ότι σχετικό έγγραφο υπάρχει (ιδ.συμφ/τικό, τιμολόγια υλικών, ένσημα κ.λ.π.)

Αν δεν βγάλεις άκρη ή αν θέλει ο επισπεύδων να είναι πλήρως τεκμηριωμένη η γνωμοδότησή σου, τότε πρέπει να αναλάβει το κόστος της όλης διαδικασίας, με όλες τις πιθανές επιπλοκές. Τα έξοδα (όπως και την αμοιβή σου) μπορεί να τα ζητήσει και να τα πάρει από τον ιδιοκτήτη εφόσον κερδίσει τη δίκη. Μην παραδώσεις πραγματογνωμοσύνη αν δεν πληρωθείς την αμοιβή σου. Μην ορκιστείς αν δεν πάρεις το 50% της εκτιμώμενης αμοιβής σου. Συζήτα με τον επισπεύδων όλα τα παραπάνω, ώστε να ξέρει και να αποφασίσει αν και πόσο θα προχωρήσει ο ίδιος. Είναι η πιο τίμια και ειλικρινή στάση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ !!! όλες οι ανωτέρω  συμβουλές / κατευθύνσεις είναι σημαντικές.

 

Τα περισσότερα τα έχω κάνει ή τα έχω δρομολογήσει. Αυτό που μένει είναι να δω είναι ποιος εγγράφως θα αναλάβει τις πιθανές επιπλοκές.

 

Επίσης σε αυτό που διαφωνώ είναι το 50% πριν ορκιστώ. Νομίζω ότι δεν νομιμοποιούμε να πάρω χρήματα πριν την ορκωμοσία. Το σίγουρο είναι το υπόλοιπο 50% θα πρέπει να καταβληθεί πριν την παράδοση στο δικαστήριο.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε μην αυταπατασαι  Και να αναλαβει καποιος την ευθυνη ακομα και εγγραφως δεν σημαινει απολυτως τιποτα Αν συμβει κατι σε εσενα θα ριξουν το βαρος. Εσυ εισαι ο μηχανικος που ξερει  .Ολοι οι αλλοι ειναι ''μπακαληδες" και "δεν ξερουν απ αυτα " .Αυτο θα ισχυριστουν (το εχω συναντησει αρκετες φορες σε δικαστηρια αυτο το σεναριο ).

Μια λυση θα ηταν να προσλαβει τεχνικο συμβουλο ο ενδιαφερομενος που θα υπεγραφε καποιο χαρτι και οχι ο ιδιος που πιθανολογω  ειναι ασχετος με το επαγγελμα .

Edited by KF
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 Εμένα θα με πληρώσει ο τεχνικός που έχει κάνει και την αγωγή και υποστηρίζει ότι τα έχει κάνει όλα καλά. Ο ιδιοκτήτης προβλέπω ότι θα πει: εκεί είναι οι γεωτρήσεις, μετρήστε, εγώ δεν κάνω καμία ενέργεια (και θα έχει και μια αγωγή στο πίσω μέρος του μυαλού του αν γίνει κάποια βλάβη στις γεωτρήσεις).

Η αμοιβή μου, που έχει συμφωνηθεί την πληρώνει ο επισπεύδον δηλαδή ο τεχνικός-κατασκευαστής που έφτιαξε τις γεωτρήσεις. Τα έξτρα (γερανούς, πιθανές βλάβες, κ.λ.π.) δεν αναλαμβάνει κανένας και σίγουρα εγώ δεν αναλαμβάνω τον υπαρκτό κίνδυνο να μην ξαναμπαίνει το αντλητικό.

 

Προβλέπεται, είναι δόκιμο, να αναφέρεται ο οικονομικός παράγοντας σε πραγματογνωμοσύνη;;;

 

Να ζητήσω εγγράφως ο ιδιοκτήτης, να φέρει το/α  έργο/α στην πρότερη-αρχική κατάσταση (χωρίς αντλητικό) για να κάνω τις μετρήσεις;;;  (μια και δεν ήμουν επιβλέπον δεν ξέρω τις ιδιαιτερότητες των έργων και δεν μπορώ να αφαιρέσω το αντλητικό).

 

Σε κάποια έργα (γεωτρήσεις) μπορεί να γίνει μέτρηση χωρίς πρόβλημα. Σε όσα δεν μπορεί να γίνει μέτρηση και δεν τα έφερε στην πρότερη-αρχική κατάσταση (δηλαδή χωρίς να υπάρχει μέσα το αντλητικό) ο ιδιοκτήτης, απλά το αναφέρω, αναφέρω και την αδυναμία για μέτρηση και την κλείνω την πραγματογνωμοσύνη.

 

1) Οικονομικός παραγοντας: αδόκιμος όρος νομίζω, δεν ξέρω πως προέκυψε η λέξη παράγοντας,  αλήθεια που τον βρήκες? Πάντως αν εννοείς το ποιός πληρώνει, ναι το αναφέρεις και βάζεις και τα τιμολόγια στο παράρτημα

2) επιβλέπων με "ω" όχι με "ο"

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1) Οικονομικός παραγοντας: αδόκιμος όρος νομίζω, δεν ξέρω πως προέκυψε η λέξη παράγοντας,  αλήθεια που τον βρήκες? Πάντως αν εννοείς το ποιός πληρώνει, ναι το αναφέρεις και βάζεις και τα τιμολόγια στο παράρτημα

2) επιβλέπων με "ω" όχι με "ο"

1)Οικονομικός παράγοντας = οικονομική παράμετρος (γνωστός όρος νομίζω).

 

Αναφερόμουν στο Α Ερώτημα/Πρόβλημα

(Πρόβλημα Α

Εγώ δεν έχω προφανώς γερανοφόρο όχημα. Ο ιδιοκτήτης δεν είναι ο επισπεύδον και δεν αναλαμβάνει αυτό το κόστος, ο επισπεύδον δεν πληρώνει γιατί δεν έχει χρήματα.

Τι κάνω ;;;; Αναφέρω στα αποτελέσματα της πραγματογνωμοσύνης το συγκεκριμένο οικονομικό κόστος το οποίο δεν το αναλαμβάνει κανένας και κάνω την πραγματογνωμοσύνη στα τμήματα που μπορώ με τα μέσα που διαθέτω;;; Προβλέπεται, είναι δόκιμο, να αναφέρεται ο οικονομικός παράγοντας σε πραγματογνωμοσύνη;;; )

 

Δηλαδή το συγκεκριμένο κόστος δεν το αναλαμβάνει κανένας και αν είναι ορθό να αναφερθεί αυτή η οικονομική παράμετρος (μη ανάληψη οικονομικού κόστους) στην πραγματογνωμοσύνη.

 

2)Ο δαίμων του δακτυλογραφείου !!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.