Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προβλημα με κωδικοποίηση στο autocad 2009


starlet

Recommended Posts

Θα ηθελα τη βοηθεια σας σε ενα προβλημα που εχω,προσφατα αντικατεστησα το autocad 2006 με το autocad 2009 με αποτέλεσμα σε όλα τα σχέδια που είχα δουλέψει στο 2006 να εμφανίζεται πια άγνωστη γραμματοσειρά (κινεζικα οπως λεμε) ανοιγοντας τα με το 2009.Απο οτι εψαξα λιγο,βρηκα οτι αυτα που δεν εμφανιζονται σωστα ειναι κωδικοποιησης iso 8859 η κατι τετοιο.Στο autocad 2009 αυτη η κωδικοποιηση δεν υπαρχει στο character set.Αντιμετωπησε καποιος το ιδιο προβλημα?Υπαρχει τροπος να εισαχθει αυτη η μορφη κωδικοποιησης?

Σας ευχαριστω εκ των προτερων...

Link to comment
Share on other sites

...οτι αυτα που δεν εμφανιζονται σωστα ειναι κωδικοποιησης iso 8859 η κατι τετοιο.Στο autocad 2009 αυτη η κωδικοποιηση δεν υπαρχει στο character set..................

.

Κανόνας Α. Φρόντισε πάντα μα πάντα να χρησιμοποιείς σαν γραμματοσειρές στο Autocad τα utf8 (Arial, Tahoma κλπ) και όχι τις προ ακρόπολης γραμματοσειρές που είχαν.

Όποτε δεν το κάνεις αυτό θα βρίσκεις συχνά προβλήματα.

 

Πάμε τώρα στο τι κάνεις τώρα.

Όταν σου ανοίγει το σχέδιο σου βγάζει μήνυμα ότι δεν βρίσκει κάποια γραμματοσειρά? (πχ την GR4) … είναι οι παλιές που λέγαμε.

Αν ναι τότε βρες που έχεις στο παλιό Autocad (δηλαδή σε ποιο φάκελο τα είχες) και επιλέγεις μία μία όσες φορές στο ζητήσει οπότε να βάλει τις σωστές.

Υπάρχουν κι άλλες λύσεις αλλά δες πρώτα αυτό.

 

Βάλε σε παρακαλώ την ειδικότητα στο προφίλ σου. Είναι υποχρεωτικό από τους κανονισμούς αυτού του φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση οχι δεν μου βγαζει καποιο μηνυμα.Το παλιο autocad δεν υπαρχει γιατι εγινε format στον υπολογιστη.Νομιζω οτι ειναι θεμα κωδικοποιησης οχι γραμματοσειρας γιατι χρησιμοποιουσα μονο arial,tahoma,times new roman.Eπισης επειδη σε autocad 2012 συναδελφου διαβαζονται κανονικα,περασα τα fonts του 2012 στο δικο μου και παλι τπτ...

Link to comment
Share on other sites

κάτι δεν βλέπεις καλά....

(ναι είναι και θέμα κωδικοποίησης διότι οι παλιές σειρές ήταν με ISO και όχι UTF)

κάνε κάτι. πάτα ιδιότητες σε μερικά από τα "Κινέζικα" γράμματα και γράψε μας το όνομα της γραμματοσειράς που έχει / έχουν

Αν τα έχω θα σου τα στείλω να τα βάλεις στον φάκελο να το δει αυτόματα.

Link to comment
Share on other sites

Στις ιδιοτητες εμφανιζει γραμματοσειρα arial...Aντιγραφω ενδεικτικα ενα κειμενο "Ôï óýóôçìá óõíôåôáãìÝíùí åßíáé ôï åëë. ãåùäáéôéêü óýóôçìá áíáöïñÜò"

Link to comment
Share on other sites

Στις ιδιοτητες εμφανιζει γραμματοσειρα arial...Aντιγραφω ενδεικτικα ενα κειμενο "Ôï óýóôçìá óõíôåôáãìÝíùí åßíáé ôï åëë. ãåùäáéôéêü óýóôçìá áíáöïñÜò"

 

> "Ôï óýóôçìá óõíôåôáãìÝíùí åßíáé ôï åëë. ãåùäáéôéêü óýóôçìá áíáöïñÜò"

 

Λοιπόν. Απλά υπόθεση.

αντικατέστησε την αρχική γραμματοσειρά με τα άριαλ οπότε λογικό να τα βγάζει κινέζικα.

Εσυ διάλεξε στις ιδιότητες γραμματοσειρές παλιού τύπου του Acad ... πχ GR4 ή άλλες... γενικά κάνε δοκιμές και δές με ποιες απο τις παλιές σειρές που έχεις δεις ελληνικά..... 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμασει ολες τις γραμματοσειρες εδω και μια εβδομαδα που το παλευω...απλα αλλαζει στυλ...ποτε δεν ειδα ελληνικα.Κατεβασα ενα προγραμμα αποκωδικοποιητη,δινω το κειμενο ,μου το δινει σωστα(εκει μου εδωσε και την κωδικοποιηση iso8859-1) και το ξαναβαζω στο σχεδιο...για να μπορεσω να παραδωσω τελειωμενα σχεδια.Eυτυχως που βρηκα κι αυτο.Αλλα ειναι ταλαιπωρια ολη αυτη η διαδικασια.Σκεφτομαι να αλλαξω autocad να τελειωνει η ιστορια....

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε στα Windows να αλλάξεις το "System Locale" σε Ελληνικά και θα φτιάξει.

Στα Windows 10 π.χ. θα το βρεις στο Control Panel --> Region --> Administrative --> Language for non-Unicode programs.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.