Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προβλημα με κωδικοποίηση στο autocad 2009


starlet

Recommended Posts

Το πιο πιθανό είναι αυτό που έγραψε ο συνάδελφος Διδώνης.

Αν θες να δοκιμάσεις μερικά fonts που χρησιμοποιώ εγώ, κατέβασέ τα από εδώ και βάλε τα δύο στον φάκελο* Program Files -> Common Files -> Microsoft Shared -> MODI -> 12.0 και τα πολλά στο φάκελο με τα fonts του AutoCAD.

 

*Νομίζω ότι το path για τα language files στο λέω σωστά για Windows 7, αλλιώς δες για Microsoft Shared --> MS Paper ή κάνε ένα search για *.lng

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ευχαριστω για τον χρονο σας,εβαλα τα fonts στο φακελο του Autocad. Αρχεια *.lng βρηκα μονο στη διαδρομη C:\Windows\winsxs και δεν με αφηνει να παρεμβω για να βαλω τα δυο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει, μπορεί και να ήταν περιττό όλο αυτό τελικά.

Αυτό που είπε ο Didonis θα έγινε, δηλ. το πρόγραμμα θα αντικατέστησε την γραμματοσειρά που δεν βρήκε με τα arial. Αν επιλέξεις ένα κείμενο και αλλάξεις σε κάποια άλλη γραμματοσειρά δεν βγαίνουν ελληνικά με τίποτα;

 

Υ.Γ.:  Αν θες να διαγράψεις προσωπικά δεδομένα και να αφήσεις λίγο κείμενο στείλε μου το στο [email protected] μήπως βγει καμιά άκρη

Edited by Meremeti
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Έχω κι εγώ το ίδιο θέμα και δεν είναι το unicode system, το ήλεγξα. Εμένα δε μου τα βγάζει όλα "κινέζικα". Μερικά βγάζει. Αν πατήσω διπλό κλικ για επεξεργασία, μου εμφανίζει το κανονικό κείμενο αλλά αν δεν το διορθώσω συνεχίζει να φαίνεται κινεζικο αν "βγω" από την επεξεργασία.
Βρήκε κανείς λύση??

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
On 5/30/2017 at 12:19 PM, Didonis said:

κάτι δεν βλέπεις καλά....

(ναι είναι και θέμα κωδικοποίησης διότι οι παλιές σειρές ήταν με ISO και όχι UTF)

κάνε κάτι. πάτα ιδιότητες σε μερικά από τα "Κινέζικα" γράμματα και γράψε μας το όνομα της γραμματοσειράς που έχει / έχουν

Αν τα έχω θα σου τα στείλω να τα βάλεις στον φάκελο να το δει αυτόματα.

εχω το ιδιο προβλημα και τα font που μου βγαζει οτι δεν εχω ειναι text style standard font name: grwin.shx και text style greeks με font style: paarcl.ttf μπορεις να με βοηθησεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.