Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

“...σχετικά με τη σημασία των ταχυτήτων μετατόπισης στην καθημερινή τοπογραφική πρακτική”.


nbr

Recommended Posts

@jojo

 

Σε σκέφτομαι προϊστάμενο τοπογραφικής σε καμιά περφιερειακή ενότητα...

 

 

 

Θα τους ζητούσες τα πάντα μέχρι και ελλείψεις σφάλματος!!!

 

 

 

ΧΑΧΑΧΑΧΑ

 

 

 

ΥΓ

 

κι εγώ έτσι θα έκανα!!!

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μετά από μερικές μέρες μαύρισμα για χωροστάθμηση και τροποποίηση γεωειδούς επανέρχομαι με rinex στην περιοχή Λέσβου, το θέμα είναι από που να θεωρηθεί ως σταθερό σημείο;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω την έντονη πεποίθηση πως ο συν.  jojo κινείται - "πλαλάει"  σε υψηλότερα επίπεδα (auf höheren Ebenen) απ' όλους εμάς εδώ γύρο. Μάλλον ετοιμάζεται, ή είναι στα σκαριά και άλλο Διδακτορικό! (ή κάτι τις ...παραπάνω τέλος πάντων).

Τώρα για το θέμα : ....Είναι και αυτό ένα θέμα !. Αν θέλεις, μετά από ένα μεγάλο σεισμό σε νησί όπως η Λέσβος, να κάνεις συγκριτικές παρατηρήσεις, για να τις συγκρίνεις με προηγούμενες, νομίζω ...(ταπεινή μου γνώμη) έχασες.

Πρέπει αργότερα όμως  να μας πεις για την αντιμετώπιση αυτού του προβλήματος.

 

Η Λέσβος "παίζει" στο επίμαχο άρθρο του περιοδικού και για το οποίο έγινε αυτή η κουβέντα ?   

 

Για να το χαλαρώσουμε. Κάπου εκεί κοντά που έγινε ο σεισμός, λένε (εγώ δεν πήγα ποτέ στη Λέσβο), είναι ένα χωριό το Πλωμάρι. Εκεί, λένε, έχει καλά ουζα, τα βρίσκεις και στην Θεσσαλονίκη. Από την άλλη, ότι και να έγινε στο νησί, τα χταπόδια οι κουτσομούρες και τα υπόλοιπα θαλασσινά δεν έφυγαν από εκεί. Σε περιμένουν. Αν τα πλακώσεις όλα αυτά, κάτω από ένα "ντουβαρίσιο" ίσκιο, ε! τότε .......όλα βγαίνουν στην εντέλεια ! Ίσια.   

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Έχω την έντονη πεποίθηση πως ο συν.  jojo κινείται - "πλαλάει"  σε υψηλότερα επίπεδα (auf höheren Ebenen) απ' όλους εμάς εδώ γύρο. Μάλλον ετοιμάζεται, ή είναι στα σκαριά και άλλο Διδακτορικό! (ή κάτι τις ...παραπάνω τέλος πάντων).

Τώρα για το θέμα : ....Είναι και αυτό ένα θέμα !. Αν θέλεις, μετά από ένα μεγάλο σεισμό σε νησί όπως η Λέσβος, να κάνεις συγκριτικές παρατηρήσεις, για να τις συγκρίνεις με προηγούμενες, νομίζω ...(ταπεινή μου γνώμη) έχασες.

Πρέπει αργότερα όμως  να μας πεις για την αντιμετώπιση αυτού του προβλήματος.

 

Η Λέσβος "παίζει" στο επίμαχο άρθρο του περιοδικού και για το οποίο έγινε αυτή η κουβέντα ?   

 

 

Φυσικά και παίζει! Όλες οι Νήσοι παίζουν!

 

Σκεφτείτε, ότι την περιοχή που καταλαμβάνουν νήσοι βορείου Αιγαίου, σποράδες, Εύβοια, και Θεσσαλια διαπερνάει το λεγόμενο North Anatolian Fault (Βόρειο Ρήγμα της Ανατολάς) που έδωσε τους σεισμούς-τέρατα το 1999 στην Τουρκία.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μετά από μερικές μέρες μαύρισμα για χωροστάθμηση και τροποποίηση γεωειδούς επανέρχομαι με rinex στην περιοχή Λέσβου, το θέμα είναι από που να θεωρηθεί ως σταθερό σημείο;

 

@jojo

 

1. Είτε κρατάς σταθερό/ά σημεία του ευρωπαϊκού δικτύου (AUT1 ή/και ΝΟΑ1)

2. Είτε λύνεις ΡΡΡ

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

1. To ΡΡΡ αφορά τους σταθμούς που θέλεις. Δεν είναι διαφορική τεχνική (επίλυση βάσεων). Είναι οι λεγόμενες μηδενικές διαφορές. Λογικά υπάρχει επιλογή : ΡΡΡ ή Single Point Position (SPP-Leica Geo-office).

 

2. Προσοχή! Θέλει εφημερίδες ακριβείας και καλή εκτίμηση σφάλματος ρολογιών και άλλων ιδιαίτερα απαιτητικών παραμέτρων. Το τελευταίο δεν ξέρω αν υποστηρίζεται από εμπορικά λογισμικα. Θα σου πρότεινα το εργαλείο : CSRS-PPP Online Service

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

θα το δοκιμασω, αλλα αυτο που αναφερεις περι εφημεριδων και σφαλματος ρολογιων μονο σε κανενα μπερνιζ θα υπαρχει. το πολυπολυ θα το λυσω με single point βαζοντας ολες τις εφημεριδες και θα δω τι θα βγαλει.Μετα μπορω να αφαιρω σταδιακα εφημεριδες απο δορυφορους της επιλογης μου, αλλα μη φανταστεις σπουδαια πραγματα, μιας και δεν εχει πολλες επιλογες το προγραμμα. Το geo office μπορω να το βρω, αν και εγω χρησιμοποιω ενα αλλο εμπορικο που εχω ηδη αγορασει (topcon tools)

  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Όχι δεν υπάρχει κάποια "Doktorarbeit"! 

Απλά οι καλοί αυτοί συνάδελφοι κινούνται ήδη σε τέτοια επίπεδα ! 

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.