Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές σε αναθεώρηση άδειας δόμησης


Recommended Posts

Γειά σας, μήπως μπορεί κάποιος να με ενημερώσει πως "κτυπάω" στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ, τις αμοιβές για αναθεώρηση αδείας δόμησης που αφορά σε ισόγεια κατοικία 58,85τ.μ., η οποία παραμένει στα ίδια τ.μ., αλλά αλλάζει το περίγραμμα και η στατική μελέτη. Ξέρω ότι θα πάει με ποσοστό στις αρχικές αμοιβές Αρχιτεκτονικών, Στατικών, κ.λ.π. Αυτό που δεν γνωρίζω είναι ποιά διαδικασία θα ακολουθήσω μέσα στην πλατφόρμα του ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Επειδή έχω παρόμοιο θέμα.

Σε αναθεώρηση αδείας, για αλλαγή αρχιτεκτονικών και αλλαγή επιβλέποντα (λογω σύνταξης) εγκρίθηκαν οι αλλαγές και πρέπει να γίνουν τα φορολογικά-αμοιβές

Μου είπαν ότι όταν δεν αλλάζει ο προϋπολογισμός του κτιρίου, οι αμοιβές για αναθεώρηση, θα πάνε με ποσοστό επί των παλιών αμοιβών 5%...αυτό πως το υπολογίζουμε;  (άπλα το υπολογίζουμε και το γραφούμε; )

Τι αλλά δικαιολογητικά θα χρειαστούν;

  1. παραίτηση του παλιού επιβλέποντα

  2. ανάθεση - ανάληψη από τον καινούργιο

  3. τεύχος αμοιβών ΤΕΕ ή αλλού προγράμματος για τον υπολογισμό των αμοιβών των μελετών και των επιβλέψεων

  4. προϋπολογισμός έργου

  5. ΚΗ , ΟΓΑ …ιδιοκτήτη ..κλπ

  6. βεβαίωση ΤΕΕ α)μη πειθαρχικού και β)εισφορών

  7. απόδειξη αμοιβών επιβλέποντα

  8. ΦΕΜ 10%

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
On 13/4/2018 at 8:00 ΠΜ, gio said:

Επειδή έχω παρόμοιο θέμα.

 

Σε αναθεώρηση αδείας, για αλλαγή αρχιτεκτονικών και αλλαγή επιβλέποντα (λογω σύνταξης) εγκρίθηκαν οι αλλαγές και πρέπει να γίνουν τα φορολογικά-αμοιβές

 

Μου είπαν ότι όταν δεν αλλάζει ο προϋπολογισμός του κτιρίου, οι αμοιβές για αναθεώρηση, θα πάνε με ποσοστό επί των παλιών αμοιβών 5%...αυτό πως το υπολογίζουμε;  (άπλα το υπολογίζουμε και το γραφούμε; )

 

Τι αλλά δικαιολογητικά θα χρειαστούν;

 

  1. παραίτηση του παλιού επιβλέποντα

     

  2. ανάθεση - ανάληψη από τον καινούργιο

     

  3. τεύχος αμοιβών ΤΕΕ ή αλλού προγράμματος για τον υπολογισμό των αμοιβών των μελετών και των επιβλέψεων

     

  4. προϋπολογισμός έργου

     

  5. ΚΗ , ΟΓΑ …ιδιοκτήτη ..κλπ

     

  6. βεβαίωση ΤΕΕ α)μη πειθαρχικού και β)εισφορών

     

  7. απόδειξη αμοιβών επιβλέποντα

     

  8. ΦΕΜ 10%

     

Καλημέρα,

Εχω παρόμια περίπτωση αναθεώρησης, με αλλαγή αρχιτεκτονικών (προσθήκη τ.μ.) η οποία επηρεάζει όλες τις μελέτες και επιπλέον έχω αλλαγή επιβλέποντος στατικών, λογω γένας. (Βρισκομαι στο στάδιο κατασκευής και έχω εκδόσει γνωστοποιηση πρόσθετων εργασιών). Μπορείς να μου πεις ποια διαδικασία ακολουθησες και με τι δικαιολογητικά? Πως έβγαλες τελικά τις αμοιβές? 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είστε ίδια περίπτωση.  Ο προηγούμενος κράτησε το ίδιο εμβαδό κτίσματος ενώ εσύ τα αλλάζεις

Για την επίβλεψη των στατικών  θα πας σίγουρα με ποσοστό επί των εκτελεσθέντων εργασιών του Φ.Ο επί των αρχικών τ.μ (αυτό θα το καθορίσει ο/η υπάλληλος αμοιβών)

Για τις δικές σου αμοιβές αρχιτεκτονικών και επίβλεψης στατικών, επί των επιπλέον τ.μ της προσθήκης θα πας με τη διαφορά των αμοιβών αρχικών τ.μ και τελικών με ελάχιστη αμοιβή της διαφοράς τα 5.000λ

Link to comment
Share on other sites

Σε μία ερώτηση που κατάφερα να κάνω στην υπάλληλο των φορολογικών, μου απάντησε οτι βγάζω νέες αμοιβές για ολόκληρο (με την προσθήκη) και βάζω ποσοστό στους προυπολογισμούς, το οποίο αναφέρω στην Τ.Ε. Οι κρατησεις βγαίνουν μονο για τα επιπλέον τ.μ.

Πως ακριβώς γίνεται αυτό στο συστημα αμοιβών? Δεν μπορω να καταλάβω που θα συμπληρωσω το ποσοστό... Μήπως βάζουμε την κατηγορία "αναθεώρηση άδειας" και συμπληρώνουμε τον ελάχιστο προυπολογισμό μονοι μας και αντίστοιχα τα υπόλοιπα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κάπου το σύστημα αμοιβών έχει την επιλογή "αναθεώρηση"

Την Επιλέγεις και σε όποια μελέτη θέλεις βάζεις το ποσοστό που σου είπε ο φορολογικός

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Στο e- adeies βγάζει να υποβάλλουμε αποδεικτικά κατάθεσης απαραίτητων εισφορών ιδιοκτήτη υπέρ δημοσίου, ΙΚΑ, Δήμου, Προυπολογισμός έργου.

Όταν δεν αλλάζουν οι επιφάνειες, τι βάζουμε στο πρόγραμμα αμοιβών;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε ενημέρωση φακέλου ηλεκτρονικής Ο. Άδειας στην οποία έχει γίνει Μελέτη & Επίβλεψη , υπάρχουν φορολογικά-έλεγχος ΥΔΟΜ/αμοιβές στο σύστημα ΤΕΕ; ή είναι απλή Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών κατά την κρίση του Μηχανικού;

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον στην περίπτωση αναθεώρησης έντυπης οικοδομικής άδειας το σύστημα δεν ζητάει

φορολογικά και εκδίδεται αυτόματα η άδεια.

Αν βέβαια κάποιος κρίνει σωστό και θέλει να ανεβάσει οποιαδήποτε φορολογικά φυσικά και μπορεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.