Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αμοιβές σε αναθεώρηση άδειας δόμησης


Recommended Posts

  • 1 year later...

Καλησπέρα και από εμένα. Τρέχω αναθεώρηση έντυπης άδειας του 2010. Έχει ολοκληρωθεί  μόνο ο ΦΟ και η αναθεώρηση γίνεται για αλλαγή ιδιοκτήτη, επιβλέποντα και τροποποίηση στις όψεις που δεν μεταβάλλουν , δόμηση , όγκο.

Ο προηγούμενος μηχανικός ήταν και ιδιοκτήτης και είχε πάρει απαλλαγή από προκαταθεση αμοιβών.

Απ' όσο γνωρίζω τα φορολογικά (κρατήσεις , ΚΗ ΚΛΠ) παραμένουν τα ίδια λόγω μη μεταβολής. Στις αμοιβές δεν βάζω στατικά ( λόγω ολοκλήρωσης του ΦΟ) έβαλα μελέτη αρχιτεκτονικών με 15% ποσοστό και έβαλα τις επιβλέψεις με 100% αφού ουσιαστικά έχει γίνει μόνο επίβλεψη μέχρι την ολοκλήρωση του ΦΟ.

δεν καταλαβαίνω πως βάζουμε το ποσοστό αναθεώρησης, δεν βρίσκω βιβλιογραφία και δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω....

Να μπουμπουνισω ότι μου βγει και να περιμένω παρατήρηση από ΥΔΟΜ;

ΣΑς ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ 

Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, vovos said:

....

δεν καταλαβαίνω πως βάζουμε το ποσοστό αναθεώρησης,...

Να μπουμπουνισω ότι μου βγει και να περιμένω παρατήρηση από ΥΔΟΜ;

...

Ναι.

παλιά το ποσοστό το όριζε ο/η Διευθυντής της Πολεοδομίας συνήθως. (με το μάτι)

 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, Didonis said:

Ναι.

παλιά το ποσοστό το όριζε ο/η Διευθυντής της Πολεοδομίας συνήθως. (με το μάτι)

 

Εμένα η λογική μου λέει πως αφού έχει μόνο ΦΟ , θα πρέπει να υπολογιστεί όλη η υπόλοιπη επίβλεψη από τα ποσά των αρχικών αμοιβών. Να βάλω δηλαδή επίβλεψη ηλεκτρολογικά, υδραυλικά , αρχιτεκτονικά,περιβ.χωρου με 100%. Τα στατικά έχουν ολοκληρωθεί αφού έχει τελειώσει ο ΦΟ. Συμφωνείτε;

Λέω να το κάνω έτσι ώστε να βγει η αναθεώρηση, κι ας με φωνάξουν μετά να το διορθώσουμε με υποδείξεις.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο το ποσοστό στις μελέτες και άλλο στις επιβλέψεις.

Για επιβλέψεις αφού υπάρχει ο ΦΟ αφαιρείς όλη την επίβλεψη των Στατικών και αφαιρείς ένα 30% από την γενική επίβλεψη.

Για όλα τα υπόλοιπα πας 100%

Αλλά στην τελική τα ποσοστά μελετών κλπ. είχαν μεγάλη σημασία προ εποχής που δεν ήταν αποδεκτό συμφωνηθείσα αμοιβή και κατάθεση των αμοιβών με 16 ημέρες δέσμευση στον Τραπεζικό λογαριασμό.

Τώρα εσύ θα κρίνεις τον κόπο σου και την γνώση σου και θα κοστολογήσεις τι πρέπει να πληρωθείς οπότε και με βάση αυτά βάλε τα ποσοστά στις μελέτες.

Αλλά εγώ προσωπικά στα Αρχιτεκτονικά θα υπολόγιζα, πόσα είναι τα σχέδια (κατόψεις τομές όψεις κλπ.) πόσα απ’ αυτά μένουν χωρίς καμία αλλαγή, και με βάση αυτό θα έβαζα το ποσοστό.

Από κει και πέρα μπουμπούνα το και ότι μάθεις θα το μάθουμε κι εμείς μετά….

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, Didonis said:

Άλλο το ποσοστό στις μελέτες και άλλο στις επιβλέψεις.

Για επιβλέψεις αφού υπάρχει ο ΦΟ αφαιρείς όλη την επίβλεψη των Στατικών και αφαιρείς ένα 30% από την γενική επίβλεψη.

Για όλα τα υπόλοιπα πας 100%

Αλλά στην τελική τα ποσοστά μελετών κλπ. είχαν μεγάλη σημασία προ εποχής που δεν ήταν αποδεκτό συμφωνηθείσα αμοιβή και κατάθεση των αμοιβών με 16 ημέρες δέσμευση στον Τραπεζικό λογαριασμό.

Τώρα εσύ θα κρίνεις τον κόπο σου και την γνώση σου και θα κοστολογήσεις τι πρέπει να πληρωθείς οπότε και με βάση αυτά βάλε τα ποσοστά στις μελέτες.

Αλλά εγώ προσωπικά στα Αρχιτεκτονικά θα υπολόγιζα, πόσα είναι τα σχέδια (κατόψεις τομές όψεις κλπ.) πόσα απ’ αυτά μένουν χωρίς καμία αλλαγή, και με βάση αυτό θα έβαζα το ποσοστό.

Από κει και πέρα μπουμπούνα το και ότι μάθεις θα το μάθουμε κι εμείς μετά….

Σας ευχαριστώ πολύ :) θα σας ενημερωσω μόλις έχω νεώτερα!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα σας,

Κάνω αναθεώρηση αδείας σε 2όροφη οικοδομή λόγω του ότι ο επιβλέποντας μηχανικός έχει αποβιώσει και η οικοδομή δεν έχει ακόμη ηλεκτροδοτηθεί. Ο σκελετός της οικοδομής/τοιχοπιίες είναι έτοιμες αλλά ο ιδιοκτήτης θέλει να κάνει επιπλέον εργασίες στο περιβάλλοντα χώρο και η πολεοδομία (πριν βγεί η άδεια για τις λοιπές εργασίες) μου ζήτησε  άμεσα να κάνω αναθεώρηση για αλλαγή επιβλέποντος. Επομένως θα γίνει αναθεώρηση (με αλαλγή επιβλέποντος) στην αναθεώρηση (περαιτέρω εργασίες που ακόμη δεν έχουν αποφασισθεί).

Θα ήθελα τη βοήθειά σας στο εξής. Στο σύστημα του τεε στις αμοιβές πως συμπληρώνω την αλλαγή επιβλέποντος δεδομένου ότι δεν είναι κάποια συγκεκριμένη εργασία μηχανικού η αλλαγή επιβλέποντος. Στο e adeies μου ζητάει να επισυνάψω αποδεικτικό καθώς και ΦΕΜ.. (παρεπιπτόντως τα φορολογικά του προηγούμενου μηχανικού είναι όλα πληρωμένα)..

 

μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα - akis73

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, όταν λες ότι τα φορολογικά του προηγούμενου συν/φου είναι όλα πληρωμένα, εννοείς και την επίβλεψη; Γιατί αναφέρεις ότι η οικοδομή ειναι αποπερατωμένη ως και το στάδιο των τοιχοποιών (δεν αναφέρεις παραπάνω λεπτομέρειες) οπότε προκύπτει ότι δεν έχει ολοκληρωθεί όλη η επίβλεψη. Γνώμη μου ειναι να μην ανεβάσεις τίποτα σε ΦΕΜ κλπ και να το αφήσεις για έλεγχο από την Υδομ. Για τις περαιτέρω εργασίες που αναφέρεις μπορεί να γίνει εκ νέου αναθεώρηση ή ενημέρωση αναλόγως του τι θα αλλάξει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα,

 

σε αναθεωρηση εντυπης αδειας (σε ισχυ ακομα) για αλλαγη κυριου εργου (εγινε γονικη παροχη στο ενδιαμεσο), και παραταση ισχυος επ' αοριστον καθως ειναι σε προχωρημενο σταδιο οι εργασιες, τί αμοιβη να βαλω; δεν αλλαζει ουτε ενα σχεδιο, δεν αλλαζει ο μηχανικος, γενικα δεν αλλαζει τιποτα εκτος απο τον ιδιοκτητη. Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι νεος χρονικος προγραμματισμος εργου καθως δεν τηρηθηκε ο προηγουμενος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.