Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Περιβαλλοντικη Μελετη για γεωτρήσεις και άδειες χρησης νερού.


MaryKim

Recommended Posts

Γεια σας!

Δουλεύω πρώτη φορά σ'έναν Δήμο και μου ζητάνε περιβαλλοντική μελέτη για ένα υφιστάμενο υδραυλικό έργο.

Έχουν κάποιες υφιστάμενες γεωτρήσεις και μου λένε ότι ανήκει σε κατηγορία Α γιατι  η παροχή ειναι >500.000m3.

Ηθελα να ρωτησω εαν παιρνουμε την καθε γεωτρηση ξεχωριστα και κανουμε ΠΠΔ για καθε μια(έτσι νομίζω) ή κανουμε μια  Περιβαλλοντικη Μελετη για όλες τις γεωτρησεις μαζι.

 Ευχαριστω πολυ.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα MaryKim. 

Θα σου πω τι συμβαίνει στην δική μου περιοχή (Καβάλα).

Όταν έχουμε δίκτυο, δηλαδή μία γεώτρηση και μία πηγή (ή και μία ακόμη γεώτρηση) που συλλέγουν νερό

και το οδηγούν σε δεξαμενή και μετά την δεξαμενή μέσω δικτύο σε εσωτερικό δίκτυο (για ύδρευση) ή σε εξωτερικό δίκτυο 

για άρδευση, το αντιμετωπίζεις ενιαία σαν ένα έργο. Δηλαδή θα δεις Περιβαλλοντικά όλες τις περιπτώσεις κατάταξης

(Γεώτρηση, Πηγή, Δεξαμενή, Αγωγοί μεταφοράς) με τις παρατηρήσεις τους (στο λέω γιατί έχει ενδιαφέρουσες παρατηρήσεις για γεωτρήσεις και αγωγούς)

και θα το κατατάξεις με την δυσμενέστερη.

Αυτό για μένα είναι και το πιο σωστό γιατί αντιμετωπίζεις ένα ενιαίο έργο και μπορεί τα έργα μεμονωμένα να είναι Β ----> ΠΠΔ, ενώ το συνολικό μήκος των αγωγών από μόνο του να είναι Α2 κατηγορία. Τι θα κάνεις τότε; (ρωτάω με καλή θέληση). Θα κάνεις ΠΠΔ για Γεώτρηση, Πηγή, Δεξαμενή και ΜΠΕ Α2 τύπου για τους αγωγούς; Το πιο σωστό (για μένα πάντα) είναι να κάνεις ΜΠΕ Α2 τύπου για όλο το έργο.

 

Πιστεύω να σε βοήθησα.

Εάν έχει κάποιος άλλος αντίθετη άποψη ας την καταθέση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και για τυπικούς λόγους να αναφερθεί ότι το παραπάνω αναφέρεται στο άρθρο 1 παράγραφος 5 του νόμου 4014 (στη πρώτη σελίδα δηλαδή !).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παρόμοια περίπτωση έτυχε σε'μένα για αλλαγή της χάραξης του εξωτερικού δικτύου σχέση με τον παλιό αγωγό.Απαιτείται άδεια εκτέλεσης έργου, αλλά άδεια χρήσης νερού για την πηγή από την οποία γίνεται η υδρομάστευση. Μάλιστα για την περίπτωση της πηγής, όπως με ενημέρωσαν από τη διεύθυναη υδάτων, χρειάζεται και υδρογεωλογική μελέτη. Επίσης νομίζω είναι σημαντικό να κοιτάξεις και το θέμα της οικολογικής παροχής σε περίπτωση της πηγής (για γεώτρηση δεν γνωρίζω, γιατί δε μου έχει τύχει ακόμα)

 

Κάτι ανάλογο είναι πιθανό να τύχει και στη δική σου περίπτωση, οπότε καλό είναι νομίζω να κοιτάξεις τι γίνεται και με το καθεστώς των πηγών/γεωτρήσεων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.