Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια Χρήσης Μουσικής


atsianos

Recommended Posts

αν αποκωδικοποίησα καλά την παράθεση του αρ. 6 της ΥΑ (μάλλον) εννοεί 80dB στο κέντρο του καταστήματος.
Αν η ηχοστάθμη (στο κέντρο του καταστήματος) είναι <80dB τότε δεν απαιτούνται ειδικές προστασίες σε σχολεία, νοσοκομεία και σανατόρια.
Αν το ντεσιμπελόμετρο (στο κέντρο του καταστήματος) δείξει 80 τότε κατέβασε λίγο την ένταση από την κονσόλα.

Edited by AMHxaNos
spelling
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά αυτό δεν έχει λογική 

Η λογική της ΥΑ είναι ότι όταν σε κάποιο συγκεκριμένο σημείο του χώρου έχω ένταση 80, θα πρέπει στο πιο κοντινό σπίτι να έχω 30 ή 35

Αν μπούμε στη λογική "χαμηλώνω" λίγο, ΟΚ, είναι προφανές ότι θα πάρουμε την ένταση που "πρέπει", αλλά δε νομίζω ότι αυτό είναι το πνεύμα του νόμου... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το κείμενο είναι κάπως ασαφές imho.
Το 80 και το 30 είναι αριθμοί και δεν υπάρχει αμφιβολία για την ένταση εκεί.
Ομως ο όρος 'κοντινό' είναι λέξη με πολύ σχετική έννοια, χρειάζεται διευκρίνηση.
Μπορεί να το αφήνουν επίτηδες φλου, συμμετέχει και νομικός στη νήμα θα μας πει για την λογική(?) της ΥΑ.

Link to comment
Share on other sites

... Που είδες τον όρο "κοντινό" ;

στο ποστ σου.
Δεν έχω διαβάσει τον νόμο, αν ορίζει ελάχιστη απόσταση στην οποία ο ήχος θα είναι 30dB τότε όλα είναι ξεκάθαρα.

Link to comment
Share on other sites

Στην Α5/3010/1985 ορίζονται τα σχετικά, το ζήτημα είναι επί του πρακτέου τι γίνεται, νομίζω είναι σχεδόν αδύνατο στον αστικό ιστό να μπορείς να πιάσεις αυτά τα νούμερα 

Link to comment
Share on other sites

 ΦΕΚ Β 593 02-10--1985 εδώ καθορίζει την ηχομόνωση η οποία κάνει την στάθμη ήχου στα όρια ιδιοκτησίας οικοπέδου να είναι 30 -- 45dB ή 65dB (δωμάτιο) όπως πίνακας Ι του ΦΕΚ. Το taxheaven έχει λάθη πληκτρολόγησης. Το ΦΕΚ καλά τα λέει, σε πρώτη ανάγνωση έχει λεπτομέρεια για πολλά.

Edited by AMHxaNos
Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι εύκολα αναγνώσιμη...

Αυτό που κατάλαβα εγώ, σύμφωνα με το  Α9§3, είναι πως βάζεις μια πρότυπη ηχητική πηγή σε μία από τις θέσεις των μεγαφώνων και ρυθμίζεται έτσι ώστε η Α-ηχοστάθμη, στο κέντρο του καταστήματος να είναι 80 dB(A).

Μετά πας έξω από την πλησιέστερη κατοικία και μετράς αν είναι κάνω από 30db.

 

Link to comment
Share on other sites

Quote

... πλησιέστερη κατοικία και μετράς αν είναι κάτω από 30db.

ok, τι γίνεται αν είναι >30dB, ακόμα και αν θέλει να βάλει ηχομόνωση που θα την εγκαταστήσει?
μιλάμε για υπαίθριο καταστήμα με μουσική το οποίον δεν θεωρείται κέντρο διασκέδασης. Τι γίνεται αν η πλησιέστερη νόμιμη κατοικία απέχει 1m?
Τα 80dB δεν είναι η ένταση της μουσικής που θα παίζουν τα μεγάφωνα αλλά της πρότυπης ηχητικής πηγής για μετρήσεις.

Quote

... στο από πάνω από το καφέ διαμέρισμα ;

Αν το κλειστό τμήμα καφέ θεωρείται στεγασμένο κέντρο διασκέδασης τότε στο επάνω διαμέρισμα (δωμάτιο λήψης) η ηχοαπομόνωση πρέπει να είναι >65dB.

Edited by AMHxaNos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.