Jump to content

Recommended Posts

34 λεπτά πριν, dib said:

... γύρω στα 48-50 db είναι η συνηθισμένη ομιλία ..

αρκεί το θέμα ομιλίας να μη είναι ποδόσφαιρο ή πολιτική ....

  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites
  • Replies 35
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Απαντώ και μόνος μου, για την μελλοντική εξυπηρέτηση άλλων.   Υπόδειγμα Τεχνικής Έκθεσης μπορείτε να βρείτε στα Downloads!   Όσον αφορά το όργανο, δεν υπάρχει κάποιο πιστοποιημένο αλλά θα πρέπει ν

δες την πολυ προσφατη ανακοινωση εδω   http://www.aepi.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=978&Itemid=137   περισσοτερα για το θεμα εδω http://www.efsyn.gr/arthro/sti-voyli

Συγνώμη αλλά αυτό δεν έχει λογική  Η λογική της ΥΑ είναι ότι όταν σε κάποιο συγκεκριμένο σημείο του χώρου έχω ένταση 80, θα πρέπει στο πιο κοντινό σπίτι να έχω 30 ή 35 Αν μπούμε στη λογική "

1 ώρα πριν, dib said:

Συνάδελφε γύρω στα 48-50 db είναι η συνηθισμένη ομιλία ..

Βλέποντας τους παρακάτω πίνακες το είπα....

https://www.google.com/search?q=Table+of+sound+levels&client=firefox-b-d&sxsrf=ACYBGNRLJzEg5uUlQ6U7Rh9R9L9MR_dtUQ:1573476437906&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=p1FGr72Qn-rChM%3A%2Cc_8kvgo7BP9YhM%2C_&vet=1&usg=AI4_-kR2XXQbceic1PxaPlvEIzKYaWSAUA&sa=X&ved=2ahUKEwjk6ZLBmOLlAhWs0KYKHb8mBpMQ9QEwAHoECAYQBg#imgrc=GK3eO_64GlAjfM:&vet=1

με περιφερειακό θόρυβο 50db είναι δύσκολο να μιλήσεις στο τηλέφωνο...

Αλλά τα παραπάνω είναι άσχετα με το θέμα..

Link to post
Share on other sites

Το βασικό θέμα είναι ότι επί του πρακτέου, είναι αδύνατον να έχεις 30 db στο μπαλκόνι σου, είτε έχει μαγαζί απέναντι ή από κάτω, είτε δεν έχει... :P

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...
On 11/10/2019 at 8:30 PM, dimitris GM said:

σωστά, αλλά συμφωνα με την ΣτΕ 701/2019 ισχυουν και τα εξης

Σχετικώς δε με τη χρήση μουσικής, με τις νέες ρυθμίσεις δεν εθίγησαν οι διατάξεις της υφιστάμενης νομοθεσίας για τους όρους (ένταση κ.λπ.) και τις ώρες λειτουργίας μουσικής σε καταστήματα, όπως έκρινε δε ο νομοθέτης (βλ. την εισηγητική έκθεση του ν. 4442/2016), κρίσιμο στην περίπτωση της μουσικής είναι η συμμόρφωση των καταστημάτων στους κανόνες ορθής χρήσης αυτής καθώς μόνη η ύπαρξη της (προηγούμενης) άδειας δεν αποτρέπει, όπως έχει αποδειχθεί, την παράβαση των κανόνων αυτών. Εξάλλου, οι δήμοι διατηρούν την αρμοδιότητα ρυθμίσεως των ως άνω ζητημάτων με κανονιστικές τους αποφάσεις, λαμβάνοντας υπόψη τις χρήσεις γης, τις ιδιαίτερες τοπικές συνθήκες και την προστασία των κατοίκων από την ηχορύπανση (περ. γ΄ της παρ. Ι του άρθρου 79 του Κ.Δ.Κ.). Επιπλέον, εξακολουθούν να ισχύουν οι οριζόμενες για την περίπτωση παραβίασης των όρων αυτών κυρώσεις, οι οποίες κλιμακώνονται, σύμφωνα με ρητή πρόβλεψη των νέων ρυθμίσεων, έως και την προσωρινή ή οριστική διακοπή της χρήσης μουσικής (άρθρο 15 παρ. 1 του νόμου). Περαιτέρω, εξακολουθεί, και μετά τις νέες διατάξεις, να απαιτείται η έκδοση προηγούμενης άδειας για τη χρήση μουσικής πέραν του ωραρίου (άρθρο 4 παρ. 1 περ. η΄ του νόμου), ενώ επίσης προβλέπεται από τις διατάξεις αυτές ότι, όταν η χρήση μουσικής και μουσικών οργάνων γίνεται σε υπαίθριο χώρο, απαιτείται στον χώρο της εγκατάστασης να βρίσκεται στη διάθεση των ελεγκτικών αρχών σχετική τεχνική έκθεση μηχανικού, συντασσόμενη σύμφωνα με τις κείμενες υγειονομικές διατάξεις (άρθρο 7 παρ. 1 και 2 του νόμου).

δες τα ΠΜ

Καλημέρα... ψάχνωντας μου βγήκε το παραπάνω ποστ και σε παρακαλώ πολύ, αν έχεις τον χρόνο, θα με ενδιέφερε η άποψή σου . Κατ αρχάς που μπορώ να βρω την ΣτΕ 701/2019; Επίσης αναφέρεις οτι το Αρ. 15 παρ. 1 του νομου (4442/2016 υποθέτω) μιλάει για διακοπή της χρήσης μουσικής. Εγώ όμως δεν βέπω να λέει κάτι τέτοιο παρα μόνο στο αρ. 34 παρ. 4. " Όπου στην κείμενη νομοθεσία προβλέπεται η κύρωση της προσωρινής ή οριστικής αφαίρεσης της άδειας χρήσης μουσικής ή μουσικών οργάνων, νοείται εφεξής η διοικητική πράξη του αρμόδιου οργάνου που διατάσσει την προσωρινή ή οριστική διακοπή της χρήσης αυτής." Και αν είναι έτσι, κατω απο ποιές προϋποθέσεις  και με την διαταγή ποίου στην κέιμενη νομοθεσία (πρίν η μετά το Νόμο 4442) ένα ΚΥΕ έχανε (ή χάνει) την άδεια μουσικής;  

Όσον αφορά δε την Τεχνική Έκθεση θα ήθελα να ρωτήσω (α) αν περιορίζει - επιβάλει τον επιχ/τία να εγκαταστήσει εξ αρχής μικρής ισχύος εξοπλισμό (ηχεία κ ενισχυτές με δυνατότητα μέχρι 80db ) ή το αφήνει στην κρίση του να πάρει ό,τι ιχύος εξοπλισμό θέλει (club ας πούμε) και μετά να αποφασίζει ο ίδιος αν θέλει ή όχι να λειτουργεί στην νόμιμη ένταση και (β) αν τα σημεία προστασίας είναι τόσο κοντά (μπαλκόνι υπν/τιου ακριβώς απο πάνω) τότε η έκθεση είναι αδύνατο να συνταχθεί ή μπορεί να συνταχθεί με την διαφορά πώς αντί για 80db στο κέντρο του εξωτερικού χώρου θα το επιβάλει να λειτουργεί π.χ. στα 40db max.; 

Θα ήμουν υπόχρεος αν είχα την απάντησή - γνώμη σου στα παραπάνω....ευχαριστώ.

Link to post
Share on other sites
On 11/11/2019 at 3:57 PM, AristidisZ said:

Το βασικό θέμα είναι ότι επί του πρακτέου, είναι αδύνατον να έχεις 30 db στο μπαλκόνι σου, είτε έχει μαγαζί απέναντι ή από κάτω, είτε δεν έχει... :P

Τελικά AristidisZ τι έκανες με το θέμα αυτό γιατι με αποσχολεί και μένα... ευχαριστώ

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.