Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελληνικό πρόγραμμα ανάλυσης ΑΝSRuop


Παναγιώτης

Recommended Posts

To πρόγραμμα ΔΕΝ πρέπει να ανέβει στο φόρουμ.

 

 

Ναι, συμφωνώ. Αφού έχουμε δώσει το σχετικό link.

 

Όποιος θέλει πληροφορίες για την χρήση του προγράμματος ας μου πεί.

 

Δίνω κάποιες επιγραμματικές πληροφορίες.

 

Είναι το μόνο που μπορεί να εφαρμόσει πλήρως τον ΚΑΝΕΠΕ και τον EC8 part 3 για τις ενισχύσεις. Μπορεί να εφαρμόσει μη γραμμική στατική και δυναμική ανάλυση υπολογίζοντας τις τοπικές αντιστάσεις των μελών είτε από τους τύπους που δίνονται στο κεφάλαιο 7 του ΚΑΝΕΠΕ είτε με διακριτοποίηση της κάθες διατομής και αναλυστικό υπολογισμό του διαγράμματος ροπών - καμπυλοτήτων, υπολογίζει πλαστική γωνία στροφής χορδής σε κάθε βήμα ανάλογα με το αξονικό φορτίο αφού μπορεί και παράγει καμπύλες αντίστασης για κάθε σημείο του διαγράμματος αλληλόδρασης ροπών - αξονικών (μ-v) για κάθε μέλος και διατομή. Υπάρχει δυνατότητα να λάβει υπόψη τένοντα στον οπλισμό διατομής για τον υπολογισμό του Μ-φ των διατομών, οπότε μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για την αποτίμηση και σχεδιασμό ολόσωμων γεφυρών οπλισμένου σκυροδέματος (Περισσότερα εδώ και εδώ). Για τις μη γραμμικές δυναμικές αναλύσεις χρησιμοποιεί τροποποιημένο διάγραμμα ανακυκλιζόμενης φόρτισης Takeda. Εξάγει αυτόματα δείκτες αντίστασης λ με στατιστική επεξεργασία των αποτελεσμάτων των μη γραμμικών - δυναμικών αναλύσεων αφού μπορεί να εκτελέσει δέσμη αναλύσεων για πολλά επιταχυνσιογραφήματα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κατεβάσει το πρόγραμμα και την πρώτη φορά μου ζήτησε την εισαγωγή ενός κωδικού που θα μου έστελναν με email αφού έστελνα πρώτος το σειριακό αριθμό. Παρόλο που έστειλα το mail αυτό δεν έχω λάβει κάτι και σήμερα παρατήρησα πως δεν μπορώ να ανοίξω καν το πρόγραμμα. Συνέβη και σε κάποιον άλλο μήπως?

Link to comment
Share on other sites

Αν δείς τα link που δίνω πιο πάνω είναι 2 PHd πάνω στην εξέλιξη του προγράμματος από τους 2 νεότερους προγραμματιστές του. Το 1ο είναι στις τροποποιήσεις για να μπορούν να προσομοιωθούν γέφυρες και το δεύτερο είναι στην ουσία η πρώτη μεγάλη μετατροπή και εξέλιξη του GUI του προγράμματος. Στο δεύτερο Link στο κεφάλαιο 3 μπορείς να βρείς πολλές αναφορές, για τα εργαλεία του προγράμματος, ενώ στο 1ο τις προσθήκες που έγιναν για την ανάλυση των διατομών. Συγκεκριμένα για ανακυκλιζόμενη φόρτιση χρησιμοποιείται το προσομοιώμα Takeda οπως έχει τροποποιηθείς από τους Litton και Otanni με 9 κανόνες υστέρησης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Έχω κατεβάσει το πρόγραμμα και την πρώτη φορά μου ζήτησε την εισαγωγή ενός κωδικού που θα μου έστελναν με email αφού έστελνα πρώτος το σειριακό αριθμό. Παρόλο που έστειλα το mail αυτό δεν έχω λάβει κάτι και σήμερα παρατήρησα πως δεν μπορώ να ανοίξω καν το πρόγραμμα. Συνέβη και σε κάποιον άλλο μήπως?

 

Επειδή και εμένα με ενδιαφέρει να αξιοποιήσω το πρόγραμμα αυτό στα πλαίσια μεταπτυχιακής διατριβής, έστειλα e-mail ρωτώντας σχετικά, αλλά έχουν ήδη περάσει 2 εβδομάδες χωρίς απάντηση.

Κάποιος από Πάτρα μήπως γνωρίζει τι συμβαίνει;

 

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν η έκδοση που είναι διαθέσιμη για download (v3.3.3) πρόκειται για demo ή full. Την κατέβασα, αλλά δεν έκανα ακόμη τον κόπο να στείλω το serial number, μιας και ακόμη εκκρεμεί απάντηση στο αρχικό μου e-mail.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.