Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κυκλοφοριακή μελέτη προσωρινής ρύθμισης της κυκλοφορίας λόγω κατασκευής έργου


Μαριάννα Σ

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα. Είμαι συγκοινωνιολόγος μηχανικός και είχα πρόσφατα πρόταση για την εκπόνηση κυκλοφοριακής μελέτης προσωρινής ρύθμισης της κυκλοφορίας λόγω κατασκευής έργου δικτύου ηλεκτρονικών υπηρεσιών. Ο πελάτης μου είναι η κατασκευαστική εταιρεία που πρόκειται να υλοποιήσει το έργο, για χάρη κάποιας εταιρείας κινητής τηλεφωνίας (πάροχος). Δεν μου έχει ζητηθεί στο παρελθόν κάποια αντίστοιχη μελέτη, δεδομένου πως πρόσφατα κρίθηκε ως προϋπόθεση κατασκευής τέτοιου έργου βάσει του Ν.4463 30/3/17. Αναζητώ κάποια πρότυπη μελέτη ως οδηγό, εάν υπάρχει. Έστω και κάποια μελέτη κυκλοφοριακών ρυθμίσεων, εργοταξιακής σήμανσης - ασφάλισης για την εκτέλεση έργων, γενικότερα. Τέλος, πού θα μπορούσε να κυμανθεί η αμοιβή για μια τέτοια μελέτη; Θα με βοηθούσε πολύ οποιαδήποτε ενημέρωση ή συμβουλή σας, δεδομένου πως έως τώρα εκπονούσα μόνο μελέτες οδοποιίας. Σας ευχαριστώ, εκ των προτέρων. 

Edited by Μαριάννα Σ
Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχην η υποχρεωση αυτη υπηρχε και απο το ν 3669/08 αλλο αν δεν την ακολουθουσαν παρα μονο στα μεγαλα εργα

Για κοιτα εδω αν σε βοηθησει

)Υπουργική Απόφαση (Υ.Α.) ΔΜΕΟ/Ο/613 (ΦΕΚ 905Β/2011)

2)Υπουργική Απόφαση (Υ.Α) ΔΙΠΑΔ /οικ.502/1-7-03 (ΦΕΚ946 Β/2003)

Link to comment
Share on other sites

Μαριάννα κάνε έναν κόπο και συμπληρώσε την ειδικότητά σου στο προφίλ σου.

Προβλέπεται από τους Κανόνες Συμετοχής στο forum.

Την καλησπέρα μου.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να συμβουλευτείς τις:

Οδηγίες Μελετών Οδικών Έργων (ΟΜΟΕ) τέυχος 7 - Σήμανση εκτελούμενων έργων σε οδούς (Είναι μεγάλο και δεν μπορώ να το ανεβάσω στα downloads αλλά αν αναζητήσεις ΟΜΟΕ τεύχος 7 θα το βρεις εύκολα...)

Ξέρω ότι δεν ζητάς αυτό αλλά είναι απαραίτητο να το ακολουθήσεις.

Για πρότυπες μελέτες ψάξε και στα Αγγλικά "traffic diversions" στο διαδίκτυο και θα βρεις πολύ υλικό....

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Μαριάννα κάνε έναν κόπο και συμπληρώσε την ειδικότητά σου στο προφίλ σου.

Προβλέπεται από τους Κανόνες Συμετοχής στο forum.

Την καλησπέρα μου.

Καλημέρα. Είναι εντάξει τώρα; 

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχην η υποχρεωση αυτη υπηρχε και απο το ν 3669/08 αλλο αν δεν την ακολουθουσαν παρα μονο στα μεγαλα εργα

Για κοιτα εδω αν σε βοηθησει

)Υπουργική Απόφαση (Υ.Α.) ΔΜΕΟ/Ο/613 (ΦΕΚ 905Β/2011)

2)Υπουργική Απόφαση (Υ.Α) ΔΙΠΑΔ /οικ.502/1-7-03 (ΦΕΚ946 Β/2003)

Όπως και νά χει, σ'ευχαριστώ πολύ KF. Καλή σου μέρα

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να συμβουλευτείς τις:

Οδηγίες Μελετών Οδικών Έργων (ΟΜΟΕ) τέυχος 7 - Σήμανση εκτελούμενων έργων σε οδούς (Είναι μεγάλο και δεν μπορώ να το ανεβάσω στα downloads αλλά αν αναζητήσεις ΟΜΟΕ τεύχος 7 θα το βρεις εύκολα...)

Ξέρω ότι δεν ζητάς αυτό αλλά είναι απαραίτητο να το ακολουθήσεις.

Για πρότυπες μελέτες ψάξε και στα Αγγλικά "traffic diversions" στο διαδίκτυο και θα βρεις πολύ υλικό....

Το έχω. Ήταν το πρώτο πράγμα που άρχισα να κοιτάω. Σε ευχαριστώ πολύ συνάδελφε!

Link to comment
Share on other sites

Μαριαννα καλημερα,

 

Σε αυτα που εγραψε ο Γιαννης να προσθεσω οτι πρωτα πρεπει να πας στην τροχαια της περιοχης που θελεις να μελετησεις και να τους ενημερωσεις και δευτερον θα σου πουνε αυτοι πως ακριβως περιπου θα την κανεις.

Επισης συννενοηση με την τεχν. υπηρεσια που εχει την επιβλεψη του εργου.

Ειχα κανει προσφατα μια μελετη παρακαμψης πεζοδρομιου στην λεωφ. ποσειδονως και εγκριθηκε.

Το μεσημερι που θα επιστρεψω γραφειο θα σου την στειλω.

 

Επίσης θα σε βοηθήσει και αυτο:

ΜΕΤΡΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ.pdf

Edited by pallaks
Link to comment
Share on other sites

Μαριαννα καλημερα,

 

Σε αυτα που εγραψε ο Γιαννης να προσθεσω οτι πρωτα πρεπει να πας στην τροχαια της περιοχης που θελεις να μελετησεις και να τους ενημερωσεις και δευτερον θα σου πουνε αυτοι πως ακριβως περιπου θα την κανεις.

Επισης συννενοηση με την τεχν. υπηρεσια που εχει την επιβλεψη του εργου.

Ειχα κανει προσφατα μια μελετη παρακαμψης πεζοδρομιου στην λεωφ. ποσειδονως και εγκριθηκε.

Το μεσημερι που θα επιστρεψω γραφειο θα σου την στειλω.

 

Επίσης θα σε βοηθήσει και αυτο:

Καλημέρα, pallaks. Σε ευχαριστώ πολύ, εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Για να το καταλάβω καλλίτερα. Παίζει κάποιο ρόλο τι εμπορεύεται η εταιρία για την οποία γίνεται ο κόμβος εσόδου -εξόδου. Εγώ έχω σχεδιάσει κόμπους εσόδου - εξόδου και για πρατήρια αλλά και εργοστάσιο επίπλων πχ. Το ζητούμενο είναι, τηρώντας κάποιους κανόνες ασφαλείας, να εξασφαλίσεις στα οχήματα ασφαλή είσοδο & έξοδο. Υπάρχουν κάποιες προδιαγραφές που κυκλοφορούσαν στις ΔΕΚΕ (περιφέρειες). Συνήθως βάζουμε πάντα την "ΤΥΠΟΥ Α ", που βασικά είναι για πρατήρια βενζίνης, αλλά προσαρμοσμένη στο περιβάλλον του τοπογραφικού της επιχείρησης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.