Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δεκάμετρος λωρίδα


theot

Recommended Posts

Ξέρει κανείς τι είναι ο όρος ''δεκάμετρος λωριδα'' που επέτρεπε με κάποιες διατάξεις του ΓΟΚ 55 την αύξηση της κάλυψης σε 100% σε γωνιακά οικόπεδα με συνεχές σύστημα δόμησης γύρω στο 1960;

Link to comment
Share on other sites

Το κοίταξα το αρθρο17, αλλά εκεί γίνεται λόγος για 8 μέτρα. Το πρόβλημα μου είναι ένα οικόπεδο 30 x 10 γωνιακό που απλά πρέπει να δικαιολογήσω γιατί καλύφθηκε 100%. Όλες οι προηγούμενες άδειες (κάθετη σύσταση -πολλοι συνιδιοκτήτες) αναφέρουν την δεκάμετρο λωρίδα σαν δικαιολογία για το 100% κάλυψη...και απλά θέλω να αποφύγω ερωτήσεις την πολεοδομίας στο τι είναι αυτό, γιατί έτσι και άλλα τέτοια όμορφα.Ευχαριστώ*

Link to comment
Share on other sites

thoet

ψάξε στο Γοκ/73. Δεν θυμάμαι που το λέει, εγώ την πρόλαβα αυτή τη διάταξη.

Ίσχυε στο συνεχές σύστημα μόνο και σίγουρα στα γωνικά οικόπεδα. Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να αναφέρεται στο άρθρο 18 πρα 5. Ίσχυε μόνο για τα καταστήματα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο ΚΑΝΑ, άρ.18,παρ.5, ΓΟΚ73. Επιτρεπόταν η κάλυψη όλων των οικοπέδων (και όχι μόνο των γωνιακών) μέχρι βάθους 10 μ από την ΟΓ, ανεξαρτήτως ποσοστού κάλυψης, για ισόγειο + υπόγειο, υπό τον όρο οτι στο ισόγειο θα είχε μόνο καταστήματα. (Εγώ τον ΓΟΚ του 73 δεν τον πρόλαβα, αλλά υπήρξαν περιπτώσεις που χρειάστηκε να ασχοληθώ μ΄ αυτόν και έχω σχηματίσει τη γνώμη ότι ήταν ο πληρέστερος και σοφότερος όλων...)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

roka

Εσύ δεν τον πρόλαβες και εγώ τον ξεχάσα? πέρασαν ήδη 24 χρόνια ....

Είχε και τα στραβά του όμως κι αυτός..

Link to comment
Share on other sites

εξειδίκευε τρομερά σε σύγκριση με τον τωρινό... αφού και τώρα εκεί ανατρέχουμε για ορισμένες περιπτώσεις... Τελικά, η μόνη ουσιαστική βελτίωση που έφερε ο 1577 ήταν η ικανοποίηση του πάγιου αιτήματος του ΣΑΔΑΣ για τους ημιυπαίθριους... για να ζει ο άνθρωπος εκεί που ο εξω χώρος γίνεται μέσα και ο μέσα έξω... για να περιπλέκονται οι κτιριακοί όγκοι... για να αναδεικνύεται η πλαστικότητα του δομημένου περιβάλλοντος... γιατι πρέπει οι άνθρωποι να χαιρόμαστε μια καλύτερη ποιότητα ζωής... που την αξίζουμε γιατί αξιωθήκαμε το δώρο να ζούμε στη χώρα του διάχυτου φωτός και των παιχνιδιών της σκιάς.... αχαχαχααααααχ..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στο 'άρθρο 17 ήταν 8 μ και μετά με κάποια τροποποίηση έγινε 10μ. Δεν ξέρω με ποιο νομοθέτημα αλλά το έχω χρησιμοποιήσει για αυτόν τον λόγο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι, ευχαριστώ πολύ. Είχα ρωτήσω όσους ξέρω προσωπικά από την παλιά φρουρά και δεν ήξερε ουδείς. Cross your fingers τώρα να περάσει αυτή η ρημάδα η άδεια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.