Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ε.ε.μ.κ για περίφραξη οικοπέδου


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους...

θέλω να βγάλω ΕΕΜΚ για περίφραξη σε οικόπεδο με πρόχειρη κατασκευή αλλά έχω μπερδευτεί στην ένοια "μη ρυμοτομούμενο" οικόπεδο. Στην περίπτωση μου βάσει τίτλων είχα ένα οικόπεδο 750τ.μ. και επειδή έγινε τροποποίηση ρυμοτομικού για διαπλάτυνση οδού, έχω μείνει με οικόπεδο 600τ.μ.. Η εν λόγω τροποποίηση έχει λάβει χώρα από το 1975. Κανονικά δεν δικαιούμαι να εκδώσω ΕΕΜΚ για να περιφράξω το όριο του οικοπέδου μου; 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είσαι στο παρακάτω:

Σε περιπτώσεις ρυμότομούμένων οικοπέδων, όταν ζητούνται εργασίες στο μη ρυμοτομούμενο τμήμα τους, αυτές επιτρέπονται εφόσον αποδίδεται σε κοινή χρήση το ρυμοτομούμενο τμήμα και θα πρέπει η πράξη απόδοσης να προσκομίζεται ως ειδικό δικαιολογητικό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Σε ακίνητο τμημα του οποίου είναι περιφραγμένο από λιθοδομή προ 55 (με ΑΦ) και θελω να βγάλω για το υπόλοιπο περίφραξη με πλέγμα,  στο συστημα του ΤΕΕ στην καρτέλα με στοιχεία νομιμότητας βάζω    (κατά σειρά με τα κουτάκια) 1)<<είδος πράξης>> Κτισμα προ 55  2) <<εκδουσα αρχή>>Μηχανικος 3) <<ονομα/μο>> ΜΗΧΑΝΙΚΙΔΕΙΟΣ ΜΗΧΑΝΟΠΟΥΛΟΣ 4) <<αριθμός πράξης>>  κενό 5) <<δομησ>> 0 τμ     6) <<σχολια>>   περίφραξη με λιθοδομή σε ακίνητο χωρίς κτηριο  η οοπια προυφίσταται του έτους 1955 σύμφωνα με την υπ αριθμ 10000000/1950  ΑΦ της ΓΥΣ.Επίσης το ακίνητο είναι τεμνόμενο από το όριο του οικισμού (ΠΔ 81) οπότε στο εκτός κομμάτι που είναι <500 μ από θάλασσα δεν επιτρέπεται η περίφραξη  απλά θα δείξω οριοθέτηση με πασσάλους στο κομμάτι αυτό οπότε θα κάνω μια ΥΔ που ζηταέι το σύστημα γράφωντας οτι ναι μεν είμαι <500 (για το εκτός οικισμού καθώς στο εντός δεν υπάρχει απαγόρευση) αλλά θα γίνει μονο οριοθέτηση στο κομμάτι ΑΒΓ πχ

Κάποιος συνάδελφος που του έχει τύχει κάνει κα΄τι διαφορετικό?

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.