Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ε.ε.μ.κ για περίφραξη οικοπέδου


Recommended Posts

Φαντάσου λέει να φτιαχτεί μια κατασκευή μεταλλικός σκελετός και πανί 4Χ4,5Χ2.....

Δεν σου θυμίζει ....πανί μεγάλου σκάφους, έτοιμο ...να πετάξει!!!

Κι αν ...φυσήξει π.χ. 7 μποφόρ, που θα το ψάχνει ο αγαπητός ιδιοκτήτης;;;;

Το πιθανότερο είναι στο ....κεφάλι του μισητού γείτονα.....

Γι' αυτό φίλε μου, βρες έναν κηπουρό και λύσε το πρόβλημα, λίγο οικολογικότερα....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

σωστη ιδεα..

αλλάααα..

αυτος εδω δεν αντεχει να βλεπει τον γειτονα  

και θελει λυση εδω και τωρα...

 

πού να περιμενει 20 χρονια να μεγαλωσουν τα κυπαρισια...μαλλον σαν αριζονες μοιαζουν...

τεσπα

με μια αμπελοψη...σε ενα χρονο δεν θα τον βλεπει και δεν θα τον βλεπουν...

 

εδιτ

η απαντηση μου   αφορουσε  τα δενδρα

 

συμφωνω για τον κηπουρο...βεβαιως  βεβαιως

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

το πρώτο που τους πρότεινα ήταν τα φυτά αλλά δεν τα θέλουν κάνουν σκουπίδια ήταν η απάντηση....

παραθέτω μια φωτό του χώρου καθώς και μια εικόνα του πως περίπου θα είναι η κατασκευή(παραβάν)

post-105976-0-28586100-1498129337_thumb.jpg

post-105976-0-83578400-1498129399_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη κατασκευή τη θεωρώ δύσκολο να την περάσουν με ΕΕΜΚ.

Σε πολύ πρόσφατη ερώτηση στην ΥΔΟΜ για περίφραξη εντός σχεδίου, μου απάντησαν ότι εγκρίνουν αποκλειστικά και μόνο συρματόπλεγμα και μάλιστα χωρίς σενάζ ή σκυρόδεμα στο κάτω μέρος.

Κατά τα λοιπά η ΕΕΜΚ μπορεί να εκδοθεί σε μη ρυμοτομούμενα με την έννοια ότι η περίφραξη θα υλοποιηθεί στο τελικό όριο του οικοπέδου (από τη ρυμοτομική και μέσα δηλαδή) και όχι στο αρχικό όριο προ ρυμοτομίας.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Yian σήμερα που απευθύνθηκα σε ΥΔομ για παρόμοια υπόθεση μου απάντησαν ότι κατασκευάζω κανονικά με σενάζ ή σκυρόδεμα στο κάτω μέρος αρκεί να εγκριθώ από αρχαιολογία. Ακόμα και για πασσάλους μου είπε ότι απαιτείται έγκριση.

Βέβαια είχα διαβάσει και σε μια κωδικοποίηση του ΝΟΚ τη συγκεκριμένη απαίτηση και πήγα να το διευκρινίσω.

Link to comment
Share on other sites

Και προς εμένα η απάντηση απο 2 διαφορετικές ΥΔΟΜ ήταν μονο συρματόπλεγμα χωρίς σεναζ.

Το συμπέρασμα γενικώς είναι ότι με μικρή κλίμακα μπετόν δεν πέφτει για κανένα λόγο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημερα.

Περιφραξη με μεταλλικα κολωνακια ανα x τμ. οπου αντι να κολληθει πανω συρματοπλεγμα θα τοποθετηθει λαμαρινα/τσιγκος.

Μπορει να γινει με ΕΕΜΚ? Θεωρειται προχειρη/ελαφρια κατασκευη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.