Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μελέτη Πυρασφάλειας και νομιμότητα


danaikaterina

Recommended Posts

38 λεπτά πριν, vasilis81 said:

 

Το σχολείο χτίστηκε με μελέτη από τον Ο.Σ.Κ. και είναι όλα πρόχειρα, ούτε ονόματα μελετητών κλπ.

Καθώς αυτά ανεβαίνουν στο e-adeies, αν εγώ τα ανεβάσω στο σύστημα ώστε να μπορέσω να πληρωθώ την δουλειά μου καθώς επίσης και να ξεμπλέξω από αυτό το οποίο που ίσως να μην λυθεί και ποτέ,  και μετά να βρει τρόπο η σχολική επιτροπή μαζί με τις  Κτιριακές Υποδομές ΑΕ γιατί λογικά αυτοί είναι υπεύθυνοι πλέον, θα έχω πρόβλημα σαν μελετητής πυρασφάλειας του υφιστάμενου κτιρίου?

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, kotsosbas said:

Το σχολείο χτίστηκε με μελέτη από τον Ο.Σ.Κ. και είναι όλα πρόχειρα, ούτε ονόματα μελετητών κλπ.

Καθώς αυτά ανεβαίνουν στο e-adeies, αν εγώ τα ανεβάσω στο σύστημα ώστε να μπορέσω να πληρωθώ την δουλειά μου καθώς επίσης και να ξεμπλέξω από αυτό το οποίο που ίσως να μην λυθεί και ποτέ,  και μετά να βρει τρόπο η σχολική επιτροπή μαζί με τις  Κτιριακές Υποδομές ΑΕ γιατί λογικά αυτοί είναι υπεύθυνοι πλέον, θα έχω πρόβλημα σαν μελετητής πυρασφάλειας του υφιστάμενου κτιρίου?

 Δεν πιστεύω ότι θα έχεις στην πράξη πρόβλημα. Η Π.Υ θα δεχτεί την μελέτη πυροπροοστασίας (παθητική-ενεργητική) αν απλά την ανεβάσεις στο σύστημα του Τ.Ε.Ε. ???Νομίζω ότι και πάλι θα σου πουν ότι πρέπει να έχει τακτοποιηθεί το κτίριο. Αλλά δεν χάνεις και τίποτα να τους το προτείνεις και να αναφέρεις την τελευταία εγκύκλιο του Μαρτίου 2019.

Σφραγίδα από ποιόν έχει η μελέτη; Εννοώ ότι έχει εγκριθεί από την Πολεοδομία; Από ποιά αρχή εγκρίθηκε; Κοίτα καλά πάνω στην μελέτη. Μην κάνεις υπόθεση.

Edited by vasilis81
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, vasilis81 said:

Αλλά δεν χάνεις και τίποτα να τους το προτείνεις και να αναφέρεις την τελευταία εγκύκλιο του Μαρτίου 2019.

Ποια είναι η εγκύκλιος του Μαρτίου, αν σας είναι εύκολο?

 

19 ώρες πριν, vasilis81 said:

Σφραγίδα από ποιόν έχει η μελέτη; Εννοώ ότι έχει εγκριθεί από την Πολεοδομία; Από ποιά αρχή εγκρίθηκε; Κοίτα καλά πάνω στην μελέτη. Μην κάνεις υπόθεση.

Παθητική, μελέτη και κάτοψη, δεν υπάρχει στον φάκελο της πολεοδομίας στις υπόλοιπες κατόψεις δεν υπάρχει υπογραφή μόνο στην Ο.Α. μπορείτε να την δείτε κιόλας, όπου έχω κυκλώσει είναι και οι μοναδικές σφραγίδες

 

ΥΓ Έχω σβήσει κάποια από τα στοιχειά.

 

20 ώρες πριν, vasilis81 said:

Η Π.Υ θα δεχτεί την μελέτη πυροπροοστασίας (παθητική-ενεργητική) αν απλά την ανεβάσεις στο σύστημα του Τ.Ε.Ε. ???

Η Π.Υ. πλέον ζητάει να ανέβουν στο e-adeies και μετά εγκρίνονται από τον προϊστάμενο πυρασφάλειας. Οπότε σκέφτηκα να τα ανεβάσω εκεί και ύστερα ας βγάλουν παρατήρηση ότι δεν συμπίπτουν τα τ.μ. της μελέτης με της Ο.Α.

Ο.Α. Page_2.jpg

Ο.Α. Page_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, kotsosbas said:

Ποια είναι η εγκύκλιος του Μαρτίου, αν σας είναι εύκολο?

Αυτή εδώ https://www.michanikos.gr/forums/topic/56604-διευκρινιστική-εγκύκλιος-πδ-4118/?tab=comments#comment-1029845

Παθητική, μελέτη και κάτοψη, δεν υπάρχει στον φάκελο της πολεοδομίας στις υπόλοιπες κατόψεις δεν υπάρχει υπογραφή μόνο στην Ο.Α. μπορείτε να την δείτε κιόλας, όπου έχω κυκλώσει είναι και οι μοναδικές σφραγίδες

Ήθελα να εξετάσω μήπως είχε εγκριθεί από κάποια ειδική υπηρεσία (όπως έιναι κατά περιπτώσεις, Υφυπουργείο Αθλητισμού, Ναοδομία, Υπουργείο Τουρισμού κλπ.)

Η Π.Υ. πλέον ζητάει να ανέβουν στο e-adeies και μετά εγκρίνονται από τον προϊστάμενο πυρασφάλειας. Οπότε σκέφτηκα να τα ανεβάσω εκεί και ύστερα ας βγάλουν παρατήρηση ότι δεν συμπίπτουν τα τ.μ. της μελέτης με της Ο.Α.

Έτσι χρεώνεσαι το παράβολο και κινδυνεύεις ο αξιωματικός της Π.Υ. να σου ζητήσει διορθώσεις. Οπότε να ξαναχρειαστείς να την ανεβάσεις με νέο παράβολο. Βέβαια, μπορεί να πιάσει και ο αξιωματικός να ντραπεί να πληρώσεις 20 ευρώ επιπλέον και να στην εγκρίνει. Θα μπορούσες να υποβάλλεις πρώτα την μελέτη ανεπίσημα, να στη διορθώσουν και μετά να την ανεβάσεις στο σύστημα.

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.