Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγγραφή στους καταλόγους Πραγματογνωμόνων του Πρωτ. Αθηνών


GRTOPO

Recommended Posts

Αν εισαι στην πρωτη περιπτωση δεν χρειαζεται αποδειξη.Το Υπουργειο σε πληρωνει σαν υπαλληλο (κρατησεις κ.λ.π)

Αν εισαι στη δευτερη περιπτωση υπαρχει ενα θεμα.

Πρεπει να ρωτησεις στην ΔΟΥ ή εναν εμπειρο λογιστη να σου δωσουν οδηγιες.Εδω υπαρχει ενα μπλεξικο με αποδοση ΦΠΑ .Ρωτα καλυτερα.

Υπαρχει και η "λυση" στο τελος να δωσεις μια απλη αποδειξη η οποια ομως μετρα στο δικαστηριο για να διεκδικησει αυτος που πληρωσε (εφ οσον βεβαια κερδισει την δικη ) το ποσο απο τον αντιδικο.

Η ορθη βεβαια λυση ειναι να ακολουθησεις τις οδηγιες της ΔΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Σαν πτυχιούχος μηχανολόγος μηχανικός αυτό που χρειάζομαι για να γραφτω στους καταλόγους σχετικα με την βεβαίωση επιστημονικού επιμελητηρίου τι είναι ;

Αρκεί η άδεια που παίρνουμε απο την διεύθυνση βιομηχανίας ;

Ακόμα σαν δημόσιος υπάλληλος που είμαι πως μπορω να πληρωθω της πραγματογνωμοσύνης ;

Συγγνώμη για τις παιδικές ερωτήσεις αλλά είμαι νεος στον χώρο

 

Αν είσαι κατηγορίας ΠΕ δίνεις βεβαίωση από το ΤΕΕ. Αν είσαι ΤΕ λογικά είτε ΕΕΤΕΜ (αν είσαι γραμμένος εκεί) αλλιώς πρέπει να γραφτείς στο μητρώο τεχνικών επωνυμιών του ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι κατηγορίας ΠΕ δίνεις βεβαίωση από το ΤΕΕ. Αν είσαι ΤΕ λογικά είτε ΕΕΤΕΜ (αν είσαι γραμμένος εκεί) αλλιώς πρέπει να γραφτείς στο μητρώο τεχνικών επωνυμιών του ΤΕΕ.

Ευχαριστώ

Δλδ το να πληρώνεις κάθε μήνα ειτε την ΕΕΤΕΜ είτε το ΤΕΕ δεν το γλυτώνεις

[emoji28]

Link to comment
Share on other sites

Μα πως θα υπογραψεις και θα σφραγισεις μελετη (πραγματογνωμοσυνη εν προκειμενου ) αν δεν εχεις αδεια ασκησης επαγγελματος απο το ΤΕΕ.Δεν γινεται.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μα πως θα υπογραψεις και θα σφραγισεις μελετη (πραγματογνωμοσυνη εν προκειμενου ) αν δεν εχεις αδεια ασκησης επαγγελματος απο το ΤΕΕ.Δεν γινεται.

ΕΕΤΕΜ δλδ επειδή είμαι απο ΤΕΙ
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το Πρωτοδικείο Αθηνών καλεί τους ενδιαφερόμενους μηχανικούς για εγγραφή στους καταλόγους πραγματογνωμόνων.

 

Απαιτούμενα δικαιολογητικά:

 

1) Επικυρωμένο αντίγραφο τίτλου σπουδών & Βεβαίωση Επιστημονικού Επιμελητηρίου

2) Υπεύθυνη δήλωση του Ν 1599/86, ότι δεν είστε φυγόδικος ή διώκεστε ποινικά

3) Αντίγραφο ποινικού μητρώου

4) Φωτοτυπία ΑΔΤ.

 

Καταληκτική ημερομηνία : 30-6-17.

 

Click here to view the είδηση

 

 

Δεν είναι απαραίτητη η βεβαίωση από το ΤΕΕ (το λέω γιατί θεωρώ ότι ελάχιστοι πλέον έχουμε πληρωμένο το ΤΕΕ και μπορούμε να έχουμε). Και στην πρώτη μου εγγραφή κάπου το 2011 και στην πρόσφατη αίτηση ανανέωσης που έκανα κατέθεσα αντίγραφο της άδειας ασκήσεως επαγγέλματος. Το αντίγραφο ποινικού μητρώου δε, αναζητάται αυτεπάγγελτα από το Δικαστήριο (όπως άλλωστε συμβαίνει παντού στο Δημόσιο εδώ και χρόνια). Επιφύλαξη έχω επίσης για το "επικυρωμένο" του τίτλου σπουδών για όσους προέρχονται από Ελληνικά δημόσια πολυτεχνεία τουλάχιστον. Οι επικυρώσεις έχουν καταργηθεί οπότε πιθανό να μπήκε εκ παραδρομής αυτό στη συγκεκριμένη ανακοίνωση. Δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω γιατί είχα ένα ξεχασμένο επικυρωμένο αντίγραφο προ 5ετίας το οποίο και κατέθεσα.

Τώρα όσον αφορά το αν αξίζει ή όχι, η προσωπική μου άποψη είναι ότι αν μπορούσα να έχω 3-4 αναθέσεις το χρόνο δεν θα με ενδιέφερε να ασχολούμαι με τίποτα άλλο. Είναι πάρα πολύ ενδιαφέρουσα δραστηριότητα και με -τουλάχιστον- αξιόλογες (έως υπέρογκες) αμοιβές συγκριτικά με το να δουλεύουμε ωρομίσθιοι για το καρτέλ των "μελετητών" για ένα κομμάτι ψωμί ή να εκτελούμε ιδιωτικές δουλειές με ατελείωτα παζάρια από τους πελάτες που καταλήγουν σε αμοιβές ...ένος πιάτου φακής. Εδώ θα πάρεις όσα ζητήσεις (κυριολεκτικά). Δυστυχώς οι αναθέσεις που γίνονται μάλλον δεν είναι αρκετά συχνές. Εγώ προσωπικά έτυχε να ολοκληρώσω 2 πραγματογνωμοσύνες στα τέλη του περασμένου έτους οι οποίες μου έδωσαν την επαγγελματική ικανοποιήση που δεν μου είχαν δώσει όλα τα προηγούμενα χρόνια στο επάγγελμα. Το (ημιθανές) ατομικό επάγγελμα του μηχανικού κατά τη γνώμη μου αξίζει πλέον μόνο για τέτοιου είδους δουλειές (και εκτιμήσεις). Όλα τα άλλα είναι δρομολογημένο να καταλήξουν και ήδη καταλήγουν στις εταιρείες-γαλέρες με τους σκλάβους του 500-1000άρικου (με "μπλοκάκι" πάντα). Συνεπώς είμαι πλέον της άποψης είτε αυτό ή στροφή καριέρας.

 

Υ.Γ. Αυτονόητη προϋπόθεση στο να μην εξελιχθεί αυτή η ενασχόληση σε εφιάλτη δίχως τέλος όπως αναφέρθηκε σε προηγούμενο post,  είναι η απολύτως αμερόληπτη και συγκροτημένη αντιμετώπιση των υποθέσεων.

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Σαν πτυχιούχος μηχανολόγος μηχανικός αυτό που χρειάζομαι για να γραφτω στους καταλόγους σχετικα με την βεβαίωση επιστημονικού επιμελητηρίου τι είναι ;

Αρκεί η άδεια που παίρνουμε απο την διεύθυνση βιομηχανίας ;

Ακόμα σαν δημόσιος υπάλληλος που είμαι πως μπορω να πληρωθω της πραγματογνωμοσύνης ;

Συγγνώμη για τις παιδικές ερωτήσεις αλλά είμαι νεος στον χώρο

 

 

Απορώ ώρα τώρα blacklight εσύ σαν Δημόσιος Υπάλληλος που είσαι μπορείς να δηλώσεις Πραγματογνώμονας?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.