Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σκαλωσιά Μπλακονιού ή αλλιώς σκαλωσιά με μπράτσα


P.A.

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Ξέρετε αν επιτρέπεται να στήνονται τέτοιου είδους σκαλωσιές, αν καλύπτονται από το νομικό πλαίσιο, αν υπάρχουν προδιαγραφές κλπ?

 

Προσωπικά δεν τις εμπιστεύομαι και δεν τις χρησιμοποιώ αλλά μιλώντας με έναν επαγγελματία του χώρου υποστήριζε ότι επιτρέπονται και ότι έχει όλα τα απαιτούμενα πιστοποιητικά.

 

Έχω ήδη επικοινωνήσει με την Σ.ΕΠ.Ι.Ε. και θα έχω απάντηση μέσα στην ημέρα.

 

Το ενδιαφέρον είναι ότι τελικώς δεν είναι οικονομικότερες από τις συμβατικές αλλά γλυτώνει κανείς το κόστος της κατάληψης του πεζοδρομίου από τον Δήμο.

 

Μήπως το έχει κοιτάξει κάποιος το θέμα?

 

Ευχαριστώ

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις τις ''φτερωτες''? Μια χαρα επιτρεπονται....δεν εχω δει πουθενα κατι .....

 

Δεν τις είχα ακούσει ως φτερωτές ......

 

Μάλλον προκύπτει από το γεγονός ότι ο τεχνίτης πρέπει να έχει φτερά για να ανέβει εκεί πάνω :smile: .

 

Εχθές είχα μια συνομιλία με τον πρόεδρο της Σ.ΕΠ.Ι.Ε. ο οποίος υποστήριξε ότι δεν έχουν απαγορευθεί από κάποιον νόμο και εφ' όσον έχουν μελετηθεί εργοστασιακώς και έχουν λάβει πιστοποίηση και τοποθετούνται σωστά (επίβλεψη) μπορούν να χρησιμοποιηθούν. Στην πράξη βέβαια η εφαρμογή τους γίνεται από εμπειροτέχνες με ανάλογα αποτελέσματα.

 

Είναι ενδιαφέρον βέβαια ότι για την πιστοποίησή τους δεν υπάρχει διεθνές πρότυπο καθώς αυτές οι σκαλωσιές είναι ελληνική πατέντα (ενώ για τις κλασσικές σκαλωσιές υπάρχει ανάλογο ΕΝ) οπότε πρέπει κανείς να δει τι ειδους πιστοποιηση θα σου δώσει ο τοποθετητής.

 

Εν κατακλείδι είναι θέμα του επιβλέποντος μηχανικού να κρίνει αν θα τις χρησιμοποιήσει ή όχι και τελικώς θα κοστίσουν όσο οι κλασσικές.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο....

 

Ειναι αρκετά ασφαλές, αλλά δεν έχουν πολλοί σκαλωσάδες γιατί ξέρω είναι οτι ακριβές σκαλωσιές.

 

Μια φορά εχω δει μόνο σε πολυκατοικία που είχε μαγαζιά κάτω στο ισογειο και θέλανε να φτιάξουνε τα κούτερα σε 5 ορόφους από πάνω, είχαν βάλει καμιά 40ριά τέτοιες κατά μήκος όλων των μπαλκονιών...

post-4982-0-66776900-1498826830.jpg

Edited by salpigoal
Link to comment
Share on other sites

Στα μέρη μου τις λέμε κρεμαστές. Δεν είναι και ότι καλύτερο, ειδικά αν είναι σε ένα μόνο όροφο. Καλό θα είναι να τις αποφύγετε.

1404295122_DSC01859.JPG

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.