Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαχωρισμός μονοκατοικίας σε δυο διαμερίσματα


Recommended Posts

θα βγαλει αδεια

α] για να χτισει/αποκλεισει το ισογειο απο τον οροφο με τοιχοποιία

β] και για κατασκευη   εξωτερικης σκαλας του οροφου.

[δξ πολεοδομικα αν μπορει]

 

Με βαση την αδεια,  μπορει να κανει συσταση για δυο ανεξαρτητους χωρους, εναν ισογειο και εναν στον οροφο που επικοινωνει με εξωτερικη σκαλα.

 

Με την παραδοχη οτι,  μπορει να καθυστερησει την κατασκευη της σκαλας,

δικαιουται να ελεγχθει για το ισογειο μονον και να παρει ρευμα/αλλαξει την παροχη ως προς το ισογειο.

 

Τον οροφο "αργοτερα"

 

αυτη ειναι η σκεψη μου.

 

τις καλημερες μου

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε Δημήτρη! Είσαι σε λάθος επάγγελμα φίλε μου :)

Ακριβώς έτσι τα έχω κάνει σε αντίστοιχη περίπτωση παλιότερα.

Link to comment
Share on other sites

 

Ο λόγος που γίνεται  ο διαχωρισμός είναι καθαρά φορολογικός. Δεν θα μπω στην διαδικασία να σας αναλύσω το τι και πως. Είναι μια λύση που εξετάζουμε, γιατί η φορολογία αυτού του σπιτιου είναι αβάσταχτη για τον ιδιοκτήτη σήμερα.

Δεν έχω να "λύσω" κανένα σπίτι. Το κτίσμα θα πρέπει να διαχωριστεί με το μικρότερο δυνατό κόστος. Δεν πρόκειται να πέσει ούτε ένας τοίχος, γιατί όπως σας είπα και τα δυο επίπεδα διαθέτουν κουζίνα και λουτρό, οπότε είναι μια χαρά λειτουργικά.

 

 

Φίλε όλη η νομική αβεβαιότητα που εγώ βάζω έχει να κάνει με την βεβαίωση μεταβίβασης στη νέα διαμερισμάτωση που θα κάνεις για να προχωρήσει.

Σκέψου το λίγο κι αν μπορείς να δώσεις βεβαίωση μη αυθαιρεσίας για τον Α όροφο που θα έχει εγκεκριμένα νέα σχέδια πρόσβαση από εξωτερικό κλιμακοστάσιο (αφού θα καταργήσεις στην άδεια το υπάρχον εσωτερικό που είχε ως μεζονέτα), δεν θα υπαρχει καν όπως λες το εξωτερικό κλιμακοστάσιο αλλα αντί για αυτού θα εξακολουθεί να υπαρχει (με την ημερομηνία της βεβαίωσης που θα δώσεις) το εσωτερικό σε επικοινωνία με το ισόγειο, εγώ πάω πάσο…

Βλέπω λούμπα…. Που εσύ θα πρέπει να κάνεις τα στραβά μάτια, να ερμηνεύεις και γω δεν ξέρω τι…. Για να το διατηρήσουν στην πράξη ενιαία μεζονέτα και πληρώνουν λιγότερες εισφορές ή φόρους?

Κάτι δεν πάει καλά… ή κάτι δεν κατάλαβα καλά.

Φυσικά εσύ ξέρεις πιο καλά που έχεις όλα τα δεδομένα στα χέρια σου και η ευθύνη δική σου.

 

Εδώ εντοπίζω εγώ το πρόβλημα Δημήτρη. Ο Α όροφος θα έχει υφιστάμενη και την τρύπα επικοινωνίας με το ισόγειο και την σκάλα την εσωτερική επικοινωνίας.

Διότι δεν θα υπαρχει άλλη σκάλα από τα λεγόμενα….

Άρα?? Που θα είναι η ορθή περιγραφή του συμβολαιογράφου και του ισογείου και του Α και ακόμα πιο σημαντικό βεβαίωση μη αυθαιρεσίας πως την βγάζει ο μηχανικός?

Αντιλαμβάνομαι το σκεπτικό ου, όμως γιατί να μην μπορώ να δώσω βεβαίωση? Δεν θα υλοποιήσω κάτι διαφορετικό από την άδεια. Το εσωτερικό κλιμακοστάσιο θα συνεχίσει να εμφανίζεται στα σχέδια (και θα οδηγεί σε πλατύσκαλο στον όροφο για την πρόσβαση στην ταράτσα), και το εξωτερικό δεν θα κατασκευαστεί ακόμα. Δεν υπάρχει αυθαίρετη κατασκευή. Ας υποθέσουμε οτι η άδεια προέβλεπε ριζική αναδιαμόρφωση του ορόφου, την ξεκινούσα και το άφηνα γιαπί, με γκρεμισμένους τοίχους, χωρίς κουφώματα κτλ. Δεν θα μπορούσα να δώσω βεβαίωση?

 

 

Όπως τα λέει ο Δημήτρης τα υπολόγιζα και εγώ.

 

Και για να επαναλάβω το βασικό ερώτημά μου, την ώρα του ελενκτη δόμησης, βρίσκεται κάποιο λόγο που δεν θα το θεωρήσει ολοκληρωμένο το ισόγειο? Η υλοποίηση των μηχανολογικών εγκαταστάσεων πως ελέγχεται?

Link to comment
Share on other sites

για την υλοποίηση των ΗΜ θα κοιτούσα κατι πολύ απλό. Εχει μετρητες (ρευματος/νερου); οχι! αρα δεν θα έχει κ καταναλωση....

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, θα αποκοπεί κάθε σύνδεση με την κεντρική παροχή και θα μείνει και το θέμα των εγκαταστάσεων προς ολοκλήρωση. Θα κοπεί πχ η σύνδεση του υποπινακα ορόφου με τον πίνακα ισογείου και όταν βάλει ρολόι στον όροφο θα συνδέσει τον πίνακα εκεί, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

dada

 

με αυτες τις..."ψηλοκορμες"... μονοκατοικιες, το θεμα ειναι γνωστο εδω και καποια χρονια

[και το εχουμε λυσει με την συσταση ΟΙ....] :smile: :-) :smile:

 

αλλο η μονοκατοιια που εχει αυξητικους συντελεστες

και αλλο δυο ΟΙ

 

καλη συνεχεια στο πρακτικο μερος..

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη θες να μου αναλύσεις λίγο το παραπάνω, γιατί δεν κατάλαβα τίποτα...

και κυρίως τι ενοεις "αλλο η μονοκατοιια που εχει αυξητικους συντελεστεςκαι αλλο δυο ΟΙ"???

και τι ειναι οι ."ψηλοκορμες"... μονοκατοικιες???

Link to comment
Share on other sites

τα πολλα τμ. σε μια μονοκατοικια, σαν μια ΟΙ, εχουν φορολογικες επιβαρυνσεις

 

η συσταση ΟΙ μειωνει τους συντελεστες.

 

αυτο κανετε σημερα

 

μιλα με τον λογιστη, να σου αναλυσει  γιατι προτεινε αυτη τη λυση

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, θα αποκοπεί κάθε σύνδεση με την κεντρική παροχή και θα μείνει και το θέμα των εγκαταστάσεων προς ολοκλήρωση. Θα κοπεί πχ η σύνδεση του υποπινακα ορόφου με τον πίνακα ισογείου και όταν βάλει ρολόι στον όροφο θα συνδέσει τον πίνακα εκεί, σωστά?

 

Σωστά, η ολοκλήρωση των εγκαταστάσεων θα γίνει με την κατοικία του ορόφου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.