Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαχωρισμός μονοκατοικίας σε δυο διαμερίσματα


dada

Recommended Posts

 Εφ΄ οσον σημερα ειναι   τακτοποιημενα ολα,

Αρα,  ειναι και οι δυο εξ αδιαιρετου σε ολο το κτισμα  και θελεις  να κανεις διαχωρισμό.

Δεν υπαρχει συσταση.

- Κατα την ανω γνωμη, θα κανεις πρωτα συσταση  για οσα εχεις αυτη την στγμη,  και στην συνεχεια με αδεια θα γινει "διαχωρισμος" και τροποποιηση της συστασης

Αν θελησουν κανουν στην συνεχεια διανομη,  τα μοιραζονται και τα παιρνουν "εις ολοκληρο"

- ή, η αλλη διαδικασια θα μπορουσε να ειναι

Θα  βγαλεις αδεια διαχωρισμου, θα συστησουν ΟΙ στα "τμηματα" και θα ειναι εξ αδιαιρετου και οι δυο σε ολα.

[αλλα ήδη σου εχει απαντησει και η ΥΔΟΜ και συμβ/φοι για την α' λυση]

Αν θελησουν κανουν στην συνεχεια διανομη, τα μοιραζονται  και τα παιρνουν "εις ολοκληρο".

Εισαι σιγουρος οτι θα πας με ΕΕΔΜΚ?

[ειναι γνωστες οι   αποψεις  της υπηρεσιας οτι παει με ΕΕΔΜΚ παρα τις αντιθετες δικαστικες αποφασεις]

αλλά, εστω και αν εχουν δικηο...

Ειδες αν το πλαφον των 25.000 σε στελνει απ' ευθειας στην αδεια δομησης?

Δες στο 29/λε τις εξαιρεσεις.

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με τον προυπ 25χιλ το τσεκαρα, δυστυχως δεν κανω καμια εργασια συμφωνα με τις κατηγοριες που αναγραφει.

αλλα και παλι, δεν θα μπορουσα να βγαλω αδεια δομησης μιας που το κτιριο απλα ξεπερναει τα νομιμα μετρα που θα μπορουσαν να κτιστουν στο οικοπεδο.  οποτε ειμαι σιγουρος για ΕΕΜΚ

Η αρχικη μου ερωτηση ειναι πανω στην δευτερη παραδοχη σου. πως μπορεις δηλαδη, να βγαλεις αδεια δομησης ή εστω ΕΕΜΚ αν δεν υπαρχει συσταση ΟΙ με σκοπο τον διαχωρισμο παντα! οχι απλα να κανεις διαρρυθμισεις. γιατι αλλιως θα επρεπε ολοι να εχουν συσταση για να βγαζουν αδειες εργασιων.  

ξερουμε οτι με την πρωτη παραδοχη μπορεις συμφωνα με ολους. υπαρχει κατι που να μην γνωριζουμε? 

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω λογο να αμφισβητω την α΄  γνωμη,

αφου ειναι αποδεδειγμένα αποδεκτη και απο την ΥΔΟΜ και τον συμβ/φο και τον υποθηκοφυλακα.

Αυτο που λες οτι   "το κτιριο ξεπερναει τα νομιμα μετρα"....δεν καταλαβα...

τι αυθαιρεσιες εχεις και γιατι να μπορεις με ΕΕΔΜΚ να κανεις αυτα που "δεν μπορεις" με ΑΔ?

Τι τακτοποιησεις εκανες?

Link to comment
Share on other sites

Λίγο παλαβό μου ακούγεται το να κάνουν σύσταση μόνο και μόνο  για να φαίνεται ως Ο.Ι ένα διαμέρισμα που δηλώθηκε με τον Ν 4495/17 ώστε μετά ως Ο.Ι να εφαρμοστεί σ' αυτό η εγκύκλιος διαχωρισμού.

Μα κάθε διαμέρισμα όπως το σχεδιάζομαι είτε στην Ο.Α, είτε στα σχέδια σύστασης είτε στα σχέδια ρύθμισης αποτελεί μία  εν δυνάμει Ο.Ι.

Επομένως γιατί να μην μπορεί να εφαρμοστεί η εγκύκλιος στα σχέδιο κάτοψης της ρύθμισης? 

 

Link to comment
Share on other sites

βασιλη, καλησπερα,

και εγω την ιδια απορια διατυπωσα, αλλά,

αν οι εμπλεκομενοι με την ολη διαδικασια εχουν προτεινει σαν " νομιμη"  αυτη την συγκεκριμενη διαδικασια,

δεν εχω λογο να εμπλακω σε ατερμονες συζησησεις περι του αν εχει "περισσοτερο δικηο" η μια ή η αλλη αποψη.

  Υφ' οιανδηποτε διαδικασια τα εξοδα δεν αλλαζουν..

Το  ερώτημα  που εγω εθεσα,  ειναι εάν μπορει να γινει με ΕΕΔΜΚ, ενω ξεπερναει το πλαφον των 25.000...

 

Link to comment
Share on other sites

35 λεπτά πριν, ΚΑΝΑ said:

Λίγο παλαβό μου ακούγεται το να κάνουν σύσταση μόνο και μόνο  για να φαίνεται ως Ο.Ι ένα διαμέρισμα που δηλώθηκε με τον Ν 4495/17 ώστε μετά ως Ο.Ι να εφαρμοστεί σ' αυτό η εγκύκλιος διαχωρισμού.

Μα κάθε διαμέρισμα όπως το σχεδιάζομαι είτε στην Ο.Α, είτε στα σχέδια σύστασης είτε στα σχέδια ρύθμισης αποτελεί μία  εν δυνάμει Ο.Ι.

Επομένως γιατί να μην μπορεί να εφαρμοστεί η εγκύκλιος στα σχέδιο κάτοψης της ρύθμισης? 

 

ΚΑΝΑ καλησπερα, 

το αυθαιρετο κτιριο κατασκευαστηκε το 2005 περιπου, μιλαμε για 2 διαμερισμαστα στο ισογειο συνολο 135 τμ και αλλα 2 στον 1ο με 135τμ αντιστοιχα. Η τακτοποιηση εγινε το 2014 με τον Ν4178, και η γονικη παροχη το 2019.

σχετικα με αυτο που λες, γιατι αυτο αναζητω εντελει, πως αποδεικνυω  οτι το καθε διαμερισμα απο τα 4 αποτελει μια εν δυναμει Ο.Ι.? το αναγραφει καπου? Δμητρη υπαρχει καποιος τετοιος νομος?

26 λεπτά πριν, dimitris GM said:

βασιλη, καλησπερα,

και εγω την ιδια απορια διατυπωσα, αλλά,

αν οι εμπλεκομενοι με την ολη διαδικασια εχουν προτεινει σαν " νομιμη"  αυτη την συγκεκριμενη διαδικασια,

δεν εχω λογο να εμπλακω σε ατερμονες συζησησεις περι του αν εχει "περισσοτερο δικηο" η μια ή η αλλη αποψη.

  Υφ' οιανδηποτε διαδικασια τα εξοδα δεν αλλαζουν..

Το  ερώτημα  που εγω εθεσα,  ειναι εάν μπορει να γινει με ΕΕΔΜΚ, ενω ξεπερναει το πλαφον των 25.000...

 

Δημητρη,

γιατι να ξεπερναει τα 25.000? 2 μπανια , 2 μικρες κουζινες και 2 επιπλεον εξωπορτες θα κατασκευαστουν και θα διαχωριστουν τα διαμερισματα με γυψοσανιδες, οπως επισης και διαφορες αλλεσ μικρες εργασιες με τις οποιες δεν μπορουν να ξεπεραστουν τα 25χιλ. σκεφτεσαι κατι που δεν σκεφτομαι?

Link to comment
Share on other sites

59 λεπτά πριν, dimitris GM said:

δεν εχω λογο να αμφισβητω την α΄  γνωμη,

αφου ειναι αποδεδειγμένα αποδεκτη και απο την ΥΔΟΜ και τον συμβ/φο και τον υποθηκοφυλακα.

Αυτο που λες οτι   "το κτιριο ξεπερναει τα νομιμα μετρα"....δεν καταλαβα...

τι αυθαιρεσιες εχεις και γιατι να μπορεις με ΕΕΔΜΚ να κανεις αυτα που "δεν μπορεις" με ΑΔ?

Τι τακτοποιησεις εκανες?

θελω να πω οτι δεν μπορεις να νομιμοποιησεις ενα κτιριο το οποιο βρισκεται σε εκτος σχεδιου, εκτος ζωνης περιοχη, σε οικοπεδο εμβ 450τμ, με 280τμ δομησης και 140τμ καλυψη. Εκτος και αν δεν το ξερω. Υποψιν η τακτοποιηση εγινε οπως προανεφερα το '14 απο αλλον μηχανικο.

Link to comment
Share on other sites

- εσυ γνωριζεις το κοστολογιο...

- κατα τα λοιπα, ειναι λαθος, πού,   αφου πρωτα το 2014  τακτοποιησαν,  στη συνεχεια  το ετος 2019

εκαναν  γονικη προχη σαν εξ αδιαιρετου  ενα ολοκληρο κτιριο στα δυο αδελφια και δεν τα μοιρασαν τότε...Στο συμβολαιο αυτο αναφερονται αναλυτικα οι τακτοποιημενες αυθαιρεσιες.

[Ούτε αναφερθηκα σε "νομιμοποιηση" μια και τα στοιχεια του εμβαδου οικοπεδου και των κτισματων και το ειδος των αυθαιρεσιων, τωρα τα ανεφερες.]

εδιτ

ως προς αυτο

"σχετικα με αυτο που λες, γιατι αυτο αναζητω εντελει, πως αποδεικνυω  οτι το καθε διαμερισμα απο τα 4 αποτελει μια εν δυναμει Ο.Ι.? το αναγραφει καπου? Δμητρη υπαρχει καποιος τετοιος νομος? "

Εαν δεν υπαρχει συσταση, η οικοδομη ειναι μια. Η συσταση ταυτοποιει τους χωρους και τους κανει ΟΙ.

Το οτι  ειναι "χωρισμενα" δεν ειναι συσταση. Ειναι ΔΔ και απαιτει στη συνεχεια συσταση.

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, dimitris GM said:

- εσυ γνωριζεις το κοστολογιο...

- κατα τα λοιπα, ειναι λαθος, πού,   αφου πρωτα το 2014  τακτοποιησαν,  στη συνεχεια  το ετος 2019

εκαναν  γονικη προχη σαν εξ αδιαιρετου  ενα ολοκληρο κτιριο στα δυο αδελφια και δεν τα μοιρασαν τότε...Στο συμβολαιο αυτο αναφερονται αναλυτικα οι τακτοποιημενες αυθαιρεσιες.

[Ούτε αναφερθηκα σε "νομιμοποιηση" μια και τα στοιχεια του εμβαδου οικοπεδου και των κτισματων και το ειδος των αυθαιρεσιων, τωρα τα ανεφερες.]

 

 

 

ετσι ειναι εχεις δικιο, αυτο μου ειπαν και αλλοι συμβολαιογραφοι.  

σχετικα με την νομιμοποιηση καταλαβες τι εννοω. οταν πας με αδεια δομησης ουσιαστικα νομιμοποιεις εφορου ζωης κατι. στην προκειμενη περιπτωση δεν θα μπορουσα να νομιμοποιησω ολα αυτα τα μετρα τα οποια εχουν μπει κατ5, και συνεπως αναστέλλεται η επιβολη κυρωσεων για 30χρονια μεχρι νεωτερας, μην αναφερω την κατεδαφιση...!! 

σ'ευχαριστω πολυ για αμεση αποκριση για αλλη μια φορα!

αν μαθω περεταιρω πραγματα σχετικα με τις εν δυναμη ΟΙ και αυτο που ειπε ο ΚΑΝΑ θα σας ενημερωσω 

 

Edited by lemon_
Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, dimitris GM said:

Εαν δεν υπαρχει συσταση, η οικοδομη ειναι μια. Η συσταση ταυτοποιει τους χωρους και τους κανει ΟΙ.

Το οτι  ειναι "χωρισμενα" δεν ειναι συσταση. Ειναι ΔΔ και απαιτει στη συνεχεια συσταση

τι ειναι το ΔΔ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.