Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Α.Μ.Α. από ΤΣΜΕΔΕ?


s2117

Recommended Posts

Καλημέρα και καλή εβδομάδα συνάδελφοι.

Με συγχωρείτε αν έχει ήδη απαντηθεί αλλά ξόδεψα ήδη χρόνο στην αναζήτηση και δε βρήκα κάτι.

 

Θέλω να χρησιμοποιήσω επιτέλους κάτι από την ασφάλεια που πληρώνουμε.. Για να κλείσω λοιπόν ραντεβού σε γιατρό του ΕΟΠΥΥ ώστε να εξεταστώ χωρίς να πληρώσω, μου ζητάνε ΑΜΚΑ και Α.Μ.Α.

Τι είναι αυτό, έπρεπε να έχω κάνει κάτι για να το βγάλω, ή αναγράφεται στο βιβλιάριο? (Δυστυχώς το βιβλιάριο είναι στο πατρικό μου και οι γονείς λείπουν και είμαι με σπασμένο πόδι οπότε θα ήθελα αν είναι εκεί, να το γνωρίζω στα σίγουρα πριν μπω σε κόπο)

 

Μπήκα και στο tsmede.gr στο λογαριασμό μου και στον ΕΦΚΑΑ αλλά δε βρήκα κάπου να αναγράφεται κάποιο Α.Μ.Α.

 

Ευχαριστώ,

Στέλιος

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα συνάδελφοι.

Με συγχωρείτε αν έχει ήδη απαντηθεί αλλά ξόδεψα ήδη χρόνο στην αναζήτηση και δε βρήκα κάτι.

 

Θέλω να χρησιμοποιήσω επιτέλους κάτι από την ασφάλεια που πληρώνουμε.. Για να κλείσω λοιπόν ραντεβού σε γιατρό του ΕΟΠΥΥ ώστε να εξεταστώ χωρίς να πληρώσω, μου ζητάνε ΑΜΚΑ και Α.Μ.Α.

Τι είναι αυτό, έπρεπε να έχω κάνει κάτι για να το βγάλω, ή αναγράφεται στο βιβλιάριο? (Δυστυχώς το βιβλιάριο είναι στο πατρικό μου και οι γονείς λείπουν και είμαι με σπασμένο πόδι οπότε θα ήθελα αν είναι εκεί, να το γνωρίζω στα σίγουρα πριν μπω σε κόπο)

 

Μπήκα και στο tsmede.gr στο λογαριασμό μου και στον ΕΦΚΑΑ αλλά δε βρήκα κάπου να αναγράφεται κάποιο Α.Μ.Α.

 

Ευχαριστώ,

Στέλιος

Ο Α.Μ που είναι στο βιβλιάριο κάτω από τη φωτογραφία. Υπήρχε και στα ειδοποιητήρια για τις εισφορές, αλλά και σε όλες τις βεβαιώσεις του ΤΣΜΕΔΕ σαν αριθμός δύναμης.

Link to comment
Share on other sites

Τον αριθμό δύναμης τον έχω, αλλά τον βάζω σε αυτό το λινκ του ΙΚΑ για να τσεκάρω αν είανι αυτός και μου λέει MH ΕΓΚΥΡΟΣ ΑΜΑ

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρη. Ο ΑΜΑ είναι αριθμός μητρώου ασφαλισμένου ΙΚΑ. Και η σελίδα που παραπέμπεις αφορά επίσης το ΙΚΑ.

Εσύ αν δεν είχες δουλέψει ποτέ ως μισθωτός προφανώς δεν γράφτηκες ποτέ στο ΙΚΑ και προφανώς δεν έχεις και Αριθμό μητρώου εκεί.

Τον ΑΜΑ ποιός σου τον ζήτησε?

Τους εξήγησες ότι είσαι ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ?

Πάντως σε κάθε περίπτωση την ασφαλιστική σου Ικανότητα δεν την βλέπεις από τη σελίδα που παρέθεσες αλλά από την ιστοσελίδα του ΕΦΚΑ όπου για να συνδεθείς σου ζητάει κωδικούς taxis και ΑΜΚΑ μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Πήρα τηλ σε συμβεβλημένο γιατρό του ΕΟΠΥΥ, και μου το ζήτησε η γραμματέας για να μου κλείσει ραντεβού.

Με ρώτησε πού είμαι ασφαλισμένος και της είπα ότι είμαι στο πρώην ΤΣΜΕΔΕ νυν...ΕΟΠΥΥ(?) και μου ζήτησα ΑΜΚΑ και ΑΜΑ... Έχει κλείσει κανείς σας σε γιατρό ΕΟΠΥΥ και αν ναι, τι στοιχεία έδωσε;

 

Η ασφαλιστική μου ικανότητα είναι ΟΚ, τα έχω όλα πληρωμένα, τη σελίδα που παρέθεσα τη χρησιμοποίησα μόνο για να δω αν είναι έγκυρος ο αριθμός δύναμης ως ΑΜΑ...και έφαγα άκυρο..

Edited by s2117
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρη. Ο ΑΜΑ είναι αριθμός μητρώου ασφαλισμένου ΙΚΑ. Και η σελίδα που παραπέμπεις αφορά επίσης το ΙΚΑ.

Εσύ αν δεν είχες δουλέψει ποτέ ως μισθωτός προφανώς δεν γράφτηκες ποτέ στο ΙΚΑ και προφανώς δεν έχεις και Αριθμό μητρώου εκεί.

Τον ΑΜΑ ποιός σου τον ζήτησε?

Τους εξήγησες ότι είσαι ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ?

Πάντως σε κάθε περίπτωση την ασφαλιστική σου Ικανότητα δεν την βλέπεις από τη σελίδα που παρέθεσες αλλά από την ιστοσελίδα του ΕΦΚΑ όπου για να συνδεθείς σου ζητάει κωδικούς taxis και ΑΜΚΑ μόνο.

+1

Έχουμε πολλούς αριθμούς γενικά

Αριθμός ταυτότητας

Αριθμό διαβατηρίου

Αριθμός ΤΕΕ

Αριθμός δύναμης ΤΣΜΕΔΕ

Αριθμός ΕΦΚΑ

ΑΜΑ

Αριθμό φυλακισμένου :Ρ κλπ

 

Συμφωνώ με danaikaterina, ο αριθμός ΕΦΚΑ έπρεπε να σου είναι αρκετός, προσωπικά για να κάνω οτιδήποτε σχετικά με γιατρούς μου χρειάζεται μόνο αυτός (άντε και το βιβλιάριο με όλα τα στοιχεία που αναγράφει στους/στις πιο απαιτητικούς γραμματείς ιατρών).

Edited by Ghostrider
Link to comment
Share on other sites

+1

Έχουμε πολλούς αριθμούς γενικά

Αριθμός ταυτότητας

Αριθμό διαβατηρίου

Αριθμός ΤΕΕ

Αριθμός δύναμης ΤΣΜΕΔΕ

Αριθμός ΕΦΚΑ

ΑΜΑ

Αριθμό φυλακισμένου :Ρ κλπ

 

Συμφωνώ με danaikaterina, ο αριθμός ΕΦΚΑ έπρεπε να σου είναι αρκετός, προσωπικά για να κάνω οτιδήποτε σχετικά με γιατρούς μου χρειάζεται μόνο αυτός (άντε και το βιβλιάριο με όλα τα στοιχεία που αναγράφει στους/στις πιο απαιτητικούς γραμματείς ιατρών).

 

Αριθμός ΕΦΚΑ ποιος είναι..?

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια, Αριθμος ΕΦΚΑ ποιος-που είναι αυτος?

Εχουμε και "Αριθμο" στον ΕΦΚΑ?

Πρωτη φορα ακουω για Αριθμό (μητρώου, ή οπως αλλλιως λεγεται) ΚΑΙ στον Ενιαίο Φορέα Κοινωνικής Ασφάλισης.

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Αληθεια, Αριθμος ΕΦΚΑ ποιος-που είναι αυτος?

Εχουμε και "Αριθμο" στον ΕΦΚΑ?

Πρωτη φορα ακουω για Αριθμό (μητρώου, ή οπως αλλλιως λεγεται) ΚΑΙ στον Ενιαίο Φορέα Κοινωνικής Ασφάλισης.

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

 

Εντάξει, παρακολουθείτε τι γράφω, σας τσέκαρα! :P

Αριθμό ΑΜΚΑ εννοούσα, αλλά ο κειμενογράφος του κινητού είχε άλλη άποψη.

Συγνώμη για την παρανόηση και το μπέρδεμα.

 

Btw ξέχασα τον ΑΦΜ!!!! Είναι πολλοί οι αριθμοί παιδιά...

Edited by Ghostrider
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.