Μετάβαση στο περιεχόμενο

Α.Μ.Α. από ΤΣΜΕΔΕ?


s2117

Recommended Posts

Ευχαριστώ! Προς ενημέρωση, τελικά τον αριθμό μητρώου τσμεδε έδωσα (αρ.δύναμης) μαζί με το ΑΜΚΑ και έκλεισα ραντεβού τελικά..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλησπέρα συνάδελφοι

Ήμουν ασφαλισμένη στο ΙΚΑ παλιά οπότε είχα Αριθμό Μητρώου Ασφαλισμένου (ΑΜΑ), μετά γράφτηκα στο ΤΕΕ (άρα και ΤΣΜΕΔΕ) από το 2014, οπότε απέκτησα και αρ. Μητρώου ΤΣΜΕΔΕ (αρ. Δυναμης οπως λεγεται). 

Από 01/01/2017 που έχουμε εφκα έγινε αυτόματη απογραφή μου στον εφκα με Αριθμό Μητρώου Ασφαλισμένου (ΑΜΑ) τον ΑΜΑ που ειχα απο τον ΙΚΑ και οχι τον αρ. Δύναμης του τσμεδε που ειχα μετα. Είναι σωστό αυτό? 

Μπαίνοντας στον Ατομικό Λογαριαμό Ασφάλισης στη σελίδα του εφκα βλέπω όλες τις εισφορές που έχουν καταβληθεί από τους εργοδότες (και τις παλιές του ΙΚΑ και τις τωρινές που εργάζομαι ως μηχανικός και υπάγομαι στο άρθρο 39) αλλά πάνω στα στοιχεία μου έχει: ΑΜΑ=ο αριθμός ΙΚΑ που ειχα παλιά. Είναι σε όλους ετσι? 

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα το ίδιο συνάδελφε @Engineer88

Μπορείς να ελέγξεις κάτι σε χιλιοπαρακαλώ που δεν έχω πάρει απάντηση στο φόρουμ; (Μιας και είμαστε ίδια περίπτωση)
Στη βεβαίωση προϋπηρεσίας του ΕΦΚΑ παρακάτω φαίνεται όλος ο ασφαλιστικός σου βίος ή δεν έχει καταχωρηθεί η προϋπηρεσία σου ως μηχανικός (ό,τι έχει σχέση με ΕΤΑΑ/ΤΣΜΕΔΕ) πριν το 2017;

https://www.efka.gov.gr/el/bebaiose-proyperesias

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Ghostrider said:

Και σε μένα το ίδιο συνάδελφε @Engineer88

Μπορείς να ελέγξεις κάτι σε χιλιοπαρακαλώ που δεν έχω πάρει απάντηση στο φόρουμ; (Μιας και είμαστε ίδια περίπτωση)
Στη βεβαίωση προϋπηρεσίας του ΕΦΚΑ παρακάτω φαίνεται όλος ο ασφαλιστικός σου βίος ή δεν έχει καταχωρηθεί η προϋπηρεσία σου ως μηχανικός (ό,τι έχει σχέση με ΕΤΑΑ/ΤΣΜΕΔΕ) πριν το 2017;

https://www.efka.gov.gr/el/bebaiose-proyperesias

Ετσι ειναι και σε εμενα. Πριν το 2017 φαίνεται μόνο η προυπηρεσία ως υπάλληλος γραφείου (ΙΚΑ). Τα χρόνια του τσμεδε (που ημουν ελεύθερη επαγγελματίας) άφαντα

Link to comment
Share on other sites

@Engineer88σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Το ίδιο και σε μένα (με τη διαφορά πως είχα απασχοληθεί όμως για μικρό διάστημα και ως μισθωτός μηχανικός, αυτό θα περίμενα να απεικονίζεται).

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Ghostrider said:

@Engineer88σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Το ίδιο και σε μένα (με τη διαφορά πως είχα απασχοληθεί όμως για μικρό διάστημα και ως μισθωτός μηχανικός, αυτό θα περίμενα να απεικονίζεται).

Μάλλον δεν θα υπάρχει η διασύνδεση / ενημέρωση μεταξύ των συστημάτων του τσμεδε και αυτής της ηλεκτρονικής εφαρμογής του εφκα απο οτι καταλαβαινω. 

Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και με αυτό το σύστημα ΑΤΛΑΣ στο οποίο σε εμένα (και σε αρκετούς άλλους) το ασφαλιστικό βιογραφικό που απεικονίζεται σταματάει στις 11/04/2016...

Edited by Engineer88
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι σε όλους συνάδελφοι.

Σε μένα, ενώ αρχικά δεν ανέφερε τίποτα από τα χρόνια που ήμουν ΕΕ, κάποια στιγμή εμφάνισε μέσα σε 2 χρόνια να έχω 8 χρόνια ασφάλισης και άλλα τραγελαφικά.

Είναι αποτέλεσμα του γενικού αλλαλούμ που επικρατεί, αφού ο νόμος λέει ότι όλοι οι Έλληνες ανήκουν σε ένα ταμείο, το ΕΦΚΑ και όλα τα άλλα ταμεία καταργήθηκαν.

Στην πράξη όμως, τίποτα δεν καταργήθηκε,  απλά το κάθε "μαγαζάκι - πρώην ταμείο", έβαλε πάνω από την ταμπέλλα του ένα "ΕΦΚΑ" και συνεχίζει να λειτουργεί όπως παληά.

Ελπίζω και σας εύχομαι να τακτοποιηθεί γρήγορα το αλλαλούμ, καθώς εμένα μου έλαχε να συνταξιοδοτηθώ πάνω στην αλλαγή.... και ακόμα τρέχω (από το 2017)!

Υ.Γ. Όσο για το ΑΜΑ... ναι υπάρχει παντού γραμμένο (από τα χρόνια που δούλευα σαν φοιτητής 19 χρονών), και η τότε διεύθυνση και το τηλέφωνο του πατρικού μου, παρότι την άλλαξα στο ΤΣΜΕΔΕ και μετά στο ΕΤΑΑ και μετά στον ΕΦΚΑ... δεν λέει να εξαφανιστεί.

Edited by antloukidis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Ghostrider said:

Στη βεβαίωση προϋπηρεσίας του ΕΦΚΑ παρακάτω φαίνεται όλος ο ασφαλιστικός σου βίος ή δεν έχει καταχωρηθεί η προϋπηρεσία σου ως μηχανικός (ό,τι έχει σχέση με ΕΤΑΑ/ΤΣΜΕΔΕ) πριν το 2017;

Το δεύτερο. Προχθές το διαπίστωσα. 

Τύπωσα μια βεβαίωση προϋπηρεσίας από etsmede (για τη μισθωτή προϋπηρεσία <2017) και μια βεβαίωση προϋπηρεσίας ΕΦΚΑ (όπου αναφέρεται ό, τι έχει γίνει από 01.01.2017, αναφορικά με τη μισθωτή προϋπηρεσία πάντα). 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.