Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

12 ώρες πριν, skidoo23 said:

@zavi  εγω και πολλοί άλλοι μηχανικοί που ξέρω θα θέλαμε   prismless ts από αξιόπιστες εταιρίες (leica, topcon κλπ) στα 800€ , οπότε αμα έχεις κάποια πηγή και θέλεις να την  μοιραστείς feel free..

Ποιος μίλησε για αξιόπιστη εταιρεια? Η δική μου αποψη μιλούσε για το φθηνότερο μεταχειρισμενο. Ο συνάδελφος που ρώτησε απόψεις είναι Αρχιτέκτονας χωρίς πρόθεση να ασχοληθεί με τοπογραφία. Και ο προορισμός του εξοπλισμού είναι να μετράει περιγράμματα κτιρίων κ να παίρνει και καμιά στάθμη. Στο budget που είπα παίρνει αυτό που είπα.

Τώρα αν εσύ έχεις διαφορετική άποψη, whatever, δεν τρεχει κάτι που διαφωνούμε. Κ εγώ έψαχνα τρόπους να αποφύγω το τοταλ εν έτει 2006, αλλά όπως είπα τότε βάζοντας κάτω προβλέψεις εσόδων και τεχνικές απαιτήσεις της δουλειάς μου εκρινα ότι δεν ήταν value for money τα αποστασιομετρα με functions για τη δουλειά που τα ήθελα. Σήμερα μπορεί κ να είναι, αλλά εμένα δεν με απασχολεί γιατί έχω ήδη εξοπλισμό για τις ανάγκες μου. Άρα δεν έχω και άποψη. Αυτό είπα και πρότεινα μια εναλλακτική στη δική σου πρόταση.

Αν ως θέλεις να εστιάσουμε την κουβέντα στα total, η άποψη μου είναι ότι αν δεν αναλαμβάνεις σοβαρές τοπογραφικές εργασίες που πληρώνονται στο επίπεδο σοβαρότητας τους, τότε ΟΥΤΕ ΣΗΜΕΡΑ είναι value for money η Leica για τις απαιτήσεις της ελληνικής αγοράς στα ts. Είναι θεοπανακριβη με τραγικά τεράστια payback period. Σε κλάσμα της τιμής τους θα βρεις πολύ κατώτερες εταιρείες με μηχανήματα που ξυριζουν. Εκτός κ αν οι ανάγκες σου είναι να κάνεις monitoring θερμοκρασιακων μετατοπίσεων σε μεταλλικές ράγες. Η Leica απευθύνεται σε άλλο κοινό και άλλες ανάγκες από μια αποτύπωση περιγράμματος. Αν θες την καλύτερη ποιότητα τοταλ που υπάρχει στον πλανήτη Γη, παίρνεις Leica. Και καλή τύχη να την αποσβέσεις ρυθμίζοντας αυθαίρετα και βγάζοντας ενεργειακά πιστοποιητικά. 

Να σημειωθεί ότι δεν έχω κάτι με τη Leica, τη θεωρώ κορυφή με τεράστια διαφορά. Μάλιστα έχω και απλό αποστασιομετρο από τη Leica, πολυ απλό, που ωστόσο και πάλι κόστιζε πολλαπλάσια από του ανταγωνισμού. Απλά τη θεωρώ πολύ ακριβή για τις απαιτήσεις της ελληνικής αγοράς στο engineering. Δεν φταίει η Leica προφανώς για αυτό.

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 289
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στα 800, δεν παίζει κάτι τέτοιο. Ίσως παλαιότερα με κανένα no name non prism να γινόταν κάτι τέτοιο. Για ανταλλακτικά (και μόνο)  δεν βρίσκει κάποιος κάτω από 900-1000.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, zulumpo said:

Στα 800, δεν παίζει κάτι τέτοιο. Ίσως παλαιότερα με κανένα no name non prism να γινόταν κάτι τέτοιο. Για ανταλλακτικά (και μόνο)  δεν βρίσκει κάποιος κάτω από 900-1000.

@zulumpo

Μην πας μακριά και δεν χρειάζεται να κάνουμε διαφημιση. Εδώ μέσα στις αγγελίες βρίσκεις λειτουργικά χρεπια με 500€, απλά θέλουν στοχακι. Μια χαρά είναι κ αυτά για το συνάδελφο. 

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

On 18/5/2018 at 12:20 ΜΜ, osama said:

Καλησπέρα,

Είμαι καινούργιος κι εγώ στο επάγγελμα. Θα ήθελα την γνώμη σας για αγορά τοπογραφικού εξοπλισμού (γεωδετικού εξοπλισμού και gps .

Η χρήση των οργάνων θα είναι για αποτυπώσεις και χαράξεις εντός και εκτός σχεδίου. 

Έχουν οι αρχιτέκτονες δικαίωμα σύνταξης τοπογραφικού;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, george08 said:

Έχουν οι αρχιτέκτονες δικαίωμα σύνταξης τοπογραφικού;

Εξάρτηση ΕΓΣΑ δεν έχουν δικαίωμα υπογραφής..... 

Link to comment
Share on other sites

Το δικαίωμα αφορά την υπογραφή των εκάστοτε σχεδίων. Το όργανο όμως μπορεί ο οποιοσδήποτε να ενδιαφέρεται να το αποκτήσει και να το χειριστεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα, μήπως έχει κάποιος το πρόγραμμα της TECS V.1.1.2.0 για την επικοινωνία PC με γεωδετικό σταθμό GPT 3105N της TOPCON, τον γεωδετικό τον έχω αγοράσει από την TREECOMPANY το 2007 και το CD του προγράμματος ενώ το διαθέτω, δεν λειτουργεί πλέον, ευχαριστώ!

 

Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν, ΧΡΗΣΤΟΣ_77 said:

Καλημέρα, μήπως έχει κάποιος το πρόγραμμα της TECS V.1.1.2.0 για την επικοινωνία PC με γεωδετικό σταθμό GPT 3105N της TOPCON, τον γεωδετικό τον έχω αγοράσει από την TREECOMPANY το 2007 και το CD του προγράμματος ενώ το διαθέτω, δεν λειτουργεί πλέον, ευχαριστώ!

 

Το εχω εγω αν θελεις να σου το στειλω σε ενα mail.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, koulosb said:

Το εχω εγω αν θελεις να σου το στειλω σε ενα mail.

[email protected]

ευχαριστώ πολύ!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα,

Κάποια άποψη για το γεωδαιτικό σταθμό Trimble C5; Ενδιαφέρομαι για χρήση σε απλές τοπογραφικές εργασίες και αποτυπώσεις και θα ήθελα αν κάποιος έχει το συγκεκριμένο μηχάνημα να μου πει τη γνώμη του και γενικά  αν είναι ευχαριστημένος με το service και την τεχνική υποστήριξη της εταιρείας. Ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.