Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Για ποιο μοντέλο μιλάς φίλε μου?

Μήπως για παλιότερα?

Γιατί στο 3005Ν που έχω αυτά υπάρχουν, όπως και επίλυση και χάραξη οδοποιίας για παράδειγμα και το 3105Ν επίσης.

Εγώ πιστεύω ότι όλα έχουν τις ίδιες δυνατότητες περίπου.

Από κει και πέρα επέλεξε αξιοπιστία εταιρίας και αντιπροσωπείας.

Δοκίμασε αν μπορείς και τα τρία και κατέληξε.

Το Nikon έχει πολύ καλά οπτικά, αλλά είναι λίγο ποιο ευαίσθητο ως κατασκευή και με την καθυστέρηση στην καταγραφή. (εντυπώσεις από φίλο και συνάδελφο αλλά και προσωπική εμπειρία). Αντιπροσωπεία θα έλεγα μέτρια. (¨Εχω λογισμικό και παλαιότερα όργανο όταν δούλευα σε εταιρία).

Το Topcon είναι στιβαρή κατασκευή, καλά οπτικά αλλά όχι επιπέδου NIKON ή Leica. Δεν θα σε προβληματίσει πάντως.Αντιπροσωπεία με παράδοση σε service κλπ.

Για Leica επίσης από φίλο έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για οπτικά, EDM, ευχρηστία. Δύο αντιπρόσωποι (ΕΤΟΚ, Metrica) μετά το κλείσιμο της IGD. Δεν ξέρω αν εισάγουν ανεξάρτητα. Πιθανόν να παίζει και διαφορά σε τιμές.

 

Συνεκτίμησε και τις συνθήκες που θα δουλεύεις συνήθως.

Σε εργοτάξια έχουν κυριαρχήσει Topcon και Trimble (αρκετά ποιο ακριβά αλλά καταπληκτικά) γαιτί θεωρούνται ποιο ανθεκτικά.

 

Αν αντέχει η τσέπη σου δες και κάποια καλύτερη σειρά (πχ. 720 της Topcon ή αντίστοιχα άλλων...)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 289
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον chris_anst για τα ΝΙΚΟΝ. Για μένα είναι το απόλυτα αξιόπιστο όργανο για ένα μεσο τοπογράφο. Ειδικά τα προγράμματα με τα οποίο είναι φορτωμένο ΔΕΝ παίζονται....., ιδιαίτερα αν είσαι εργοταξιακός τοπογράφος. Ασε τα οπτικά του .... η διαυγεια και η εστίασή του είναι το κάτι άλλο. Θα έλεγα ότι είναι εφάμιλλα της LEICA και PENTAX, κοινός τόπος και των τριων εταιρειών η τεχνογνωσία τους απο τα φωτογραφικά τους τμήματα. Σημαντικό είναι ότι φέρνει μέτρηση ΜΟΝΟ εκεί που εστιάζεις..... άκόμα και αν είναι η γωνία του κτιρίου που φαίνεται μέσα από τα φύλλα του θαμνοφράκτη!!! Επίσης το μενού του είναι ιδιαίτερα εύχρηστο και η οθόνη του πλήρης! Υστερεί σίγουρα σε σχέση με τα άλλα στο χρόνο καταγραφής του σημείου. Το EDM στο NPL 362 του chris_anst είναι σίγουρα βελτιωμένο έναντι του 352 και πιο γρήγορο.

Το ΤΟPCON 3005Ν που λέει ο Geokasto επειδή το έχω δουλέψει και μάλιστα πρόσφατα, ΣΙΓΟΥΡΑ δεν έχει τα προγράμματα του ΝΙΚΟΝ και το θεωρώ ώς ένα πολύ καλό όργανο για αποτυπώσεις, άντε και για μια απλή χάραξη. Για το 3105 που ανέφερε δεν το ξέρω. Για τα Leica τα τελευταία μοντέλα δεν τα ξέρω ιδιαίτερα για αυτό και δεν θα τα σχολιάσω. Έχω δουλέψει προ 10ετίας με το TC605, TC903 από τα οποία είχα τις καλύτερες των εντυπώσεων ως ότου αγόρασα το ΝΙΚΟΝ DTM 530. Τα θεωρώ όμως Mercedes που τα ακριβοπληρώνεις και δεν έχουν ηλεκτρικά παράθυρα.!!!

Για αγορά σήμερα θα πρότεινα το ΝΙΚΟΝ NPL632. Οργανιά!!!!

 

Όλα τα παραπάνω ισχύουν για συμβατικά όργανα DOSικής λογικής μενού.

 

Αν πάμε σε όργανα με WINDOWS CE, τα πράγματα αλλάζουνε.... η ΝΙΚΟΝ βγαίνει εκτός συναγωνισμού και ότι και να πάρεις από LEICA, TOPCON, TRIMBLE, SOKKIA και PENTAX, θα είναι ΚΑΛΟ. Τα προγράμματα με τα οποία είναι φορτωμένα όλα αυτά τα όργανα .... κάνεις παπάδες!!! Βέβαια και τα χρήματα για την αποκτησή τους θα είναι αντιστοίχως ΚΑΛΑ....

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο και εγώ το 3005 δούλεψα και δεν έχει καλή εμπροσθοτομία δεν έχει τομές δεν έχει προέκταση ευθειας σε συγκεκριμένη απόσταση και πολλά αλλα που έχει το nikon στα υπόλοιπα που είπες συμφωνώ

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω το topocon 3005N η χάραξη του είναι καλή αν δουλεύεις με συντεταγμένες.Αν πας με γωνίες και αποστάσεις όπως κάνουν κάποιοι παλιοί τοπογράφοι ζήτω που καήκαμε...

Το καλό είναι ότι μπορείς να δημιουργήσεις επιτόπου νεα στάση για να χαράξεις σημεία τα οποία δεν φαίνονται από τη στάση που βρίσκεσαι.

Το μόνο που δεν έχω βρεί αν γίνεται είναι αυτό που λέει ο Χ΄ρηστος, το να μπορώ δηλαδή να χαράξω σημείο στην ευθεία μεταξύ δύο σημείων πράγμα που θα ήταν πολύ χρήσιμο αλλά και πάλι κατά τη μέτρηση βλέπεις τι γίνεται και βάζεις ανάλογα σημεία χάραξης μετά.

Link to comment
Share on other sites

Πες ότι ο πελάτης σου ζητάει να του βάλεις μια περασιά ανάμεσα σε δύο σημεία που έβαλες τότε τι κάνεις? ή επίσης μπορεί να νόμιζες ότι μπορεί να χαρακτεί ένα σημείο αλλά πχ πέφτει πάνω σε δέντρο.Δεν την έχει την επιλογή το topcon το έχω ψάξει. Επίσης κατά τη χάραξη πρέπει να έχεις πάντα κλειδωμένη τη γωνία και να πέρνεις μέτρηση μήκους κάθε φορά λέγοντας το στοχοφόρο να έρθει ακριβώς στη γωνία που κοιτά το όργανο έτσι χανεις πολύ χρόνο. Στο nikon δεν χρειάζεται να κλειδώνεις τη γωνία γιατί όπου και να πάρεις μήκος σου λέει μετά το όργανο πόσα μέτρα μπρος πισω αλλά και δεξιά και αριστερά είσαι από το σημείο που θες να υλοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν πολύ βολικό να είχες πάντα μαζί σου στο πεδίο ένα computer-άκι (τύπου FX) στο οποίο έχεις εισάγει και προγραμματίσει τα βασικά θεμελιώδη προβλήματα και ορισμένα ακόμα γεωμετρικά προβλήματα (εξίσωση ευθείας,τομή ευθειών κλπ). Βοηθά πολύ σε οποιοδήποτε προβλημα προκύπτει στην χάραξη.

 

Εγώ δουλεύω με το Leica TCR805 το οποίο έχει ένα πρόγραμμα -Γραμμή Βάσης λέγεται- την οποί αφού την ορίσης μπορείς να την μετατοπίσεις ή κατά μήκος, ή παράλληλα ή ακόμα και να την περιστρέψεις.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν έχετε ψάξει καλά στο Topcon.

 

Δηλαδή εγώ μπορώ με το Road να χαράξω σημείο σε όποια ΧΘ και με ότι offset θέλω είτε είναι σε ευθυγραμμία, τόξο, κλωθοειδή αλλά δεν μπορώ να κάνω μία πύκνωση σε μια ευθυγραμμία. Μάλιστα..... :lol:

 

Το ptl coordinates το έψαξες?

 

Όσο για την χάραξη σου βγάζει σε όποιο σημείο πάρεις διαφορές μηκών-γωνιών.

 

Μπορεί να μην έχει όσα προγράμματα έχει το Nikon (δεν τα ξέρω όλα του Nikon) αλλά δεν του λείπει κάτι και δεν υπάρχει κάτι που χρειάστηκα και δεν μπόρεσα (και πιστέψτε με κάνω πάρα πολλά και διαφορετικά).

Ότι το Nikon ή άλλα όργανα μπορεί να είναι λίγο ποιο εύχρηστα, δεν έχω λόγο να διαφωνήσω..

 

Όσα τώρα έχουν Win CE όπως έγραψε ένας φίλος απλά κάνουν παπάδες με τα προγράμματα που έχουν. Και επειδή έχουν Win, κάποια μπορεί να έχουν και ίδια προγράμματα.

 

Από οπτικά πάντως, οι εταιρίες που έχουν την τεχνογνωσία λόγω φακών για φωτ. μηχανές, μικροσκόπια κλπ. (Nikon, Leica, Pentax) ξεχωρίζουν...

Link to comment
Share on other sites

Geokasto,

μιλάμε για απλά τοπογραφικά όργανα, όπως πουλιούνται από τη "μαμά" τους. Προφανώς εσύ έχεις βάλει add on το extra πρόγραμμα της οδοποιίας .... οπότε ναι έχεις δίκιο και υπερέχει σε αυτό το τομέα...

Η περίπτωσή σου όμως είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας. Βέβαια εξαρτάται ο καθένας για τι χρήση το προορίζει, οπότε ο καθένας κάνει και την ανάλογη έρευνα αγοράς και σταθμίζει και τα options που μπορεί να αξιοποιήσει στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.