Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Αν είσαι όντως αρχιτέκτονας, έχε υπόψιν ότι γενικά πλέον δεν υπάρχει για σένα δικαίωμα υπογραφής, ειδικά για εξαρτημένα τοπογραφικά... Μία τέτοια επένδυση χιλιάδων ευρώ εκ μέρους σου δεν αξίζει, καλύτερα να συνεργαστείς με πολιτικό μηχανικό ή τοπογράφο.

Αν είσαι μία από τις δύο παραπάνω ειδικότητες, θα πρότεινα προσωπικά να αγοράσεις πρώτα μεταχειρισμένο total, και αργότερα GPS. Στην αρχή μπορείς να βρίσκεις εύκολα άτομο να σου εξαρτεί την αποτύπωση στο ΕΓΣΑ87.

Με το παραπάνω διαφωνούν πολλοί συνάδελφοί μου και είναι απόλυτα σεβαστό. Προσωπικά όμως έχω παρατηρήσει ότι όπου η δουλειά γίνεται μόνο με GPS δυστυχώς πολλές φορές τα τοπογραφικά γίνονται από τον Ο/Χ.. Αντιθέτως σε πιο σύνθετες περιπτώσεις ζητούν την συμβολή ατόμου με γεωδαιτικό σταθμό.. Για αυτό προτείνω τα παραπάνω..

Καλό ξεκίνημα φίλε!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 289
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αρχιτέκτονας είμαι αλλά ξεκινάω με μια ομάδα που είμαστε πολικος μηχανικός και αρχιτέκτονας οπότε το κάλυψα το θέμα αυτό. 

Επειδή θέλουμε να μπούμε στο πρόγραμμα του ΕΣΠΑ που έχει για τους καινούργιους μηχανικούς είπαμε να πάρουμε καινούργια όργανα γτ δεν μπορούμε να το δικαιολογίσουμε διαφορετικά. 

Γιαυτό θα ήθελα και τα 2 όργανα ώστε να κάνω την δουλειά μου πιο εύκολη. Κι αν έχετε να μου προτείνεται κάποιο συγκεκριμένο τύπο όργάνου θα ήμουν ευγνόμον.

Ευχαριστώ πολύ!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα είναι πολύπλευρο το θέμα και θα ακούσεις πάρα πολλές προτάσεις! Γενικά πάντως εξαρτάται από το βαλάντιο και τις ανάγκες σας. Επίσης η εμπειρία παίζει ρόλο... Αν δεν είστε έμπειροι ή αν δεν έχετε συχνά δουλειές κάποιες προχωρημένες λειτουργίες μπορεί να σας φανούν υπερβολικές.

Στα total παίζουν τα παλαιού τύπου με απλές οθόνες και πληκτρολόγια αλφαριθμητικά, παίζουν και όργανα με windows κλπ. με πολλές δυνατότητες και αυξημένο κόστος. Προσωπικά είμαι λάτρης της πρώτης κατηγορίας και αργότερα στο γραφείο αντιμετώπιζα όλα τα θέματα με την ησυχία μου (επίλυση κλπ). Αν όμως είσαι σε εργοτάξιο μπορεί τα ακριβότερα όργανα να κάνουν μεγάλη διαφορά (μπορεί πχ να κάνεις επί τόπου resection, να λύσεις όδευση κλπ). Επίσης ακρίβεια ανώτερη των 10-15cc δεν έχει κάποια ιδιαίτερη αξία παρά μόνο σε εργασίες μεγαλύτερης ακρίβειας (χαράξεις αγκυριών, παρακολούθηση μικρομετακινήσεων κλπ).

Στα GPS ακούω καλά λόγια και για κάποια φτηνότερα μοντέλα. Ας πουν και άλλοι τις προτάσεις τους.

Να κάνετε μία ωραία βόλτα σε αντιπροσώπους κλπ για να πάρετε μια γενική εικόνα.

Θα ήθελα να τονίσω έντονα, μιας και δεν είστε τοπογράφοι: Please, είναι ευκαιρία να διαβάσετε και να μάθετε περί τοπογραφίας. Υπάρχουν πολύ καλά βιβλία στο εμπόριο. Πρόκειται για υπέροχο αντικείμενο, μην το "κάψετε", επικρατεί τρομερή προχειρότητα έξω, ειδικά από ΑΜ,ΠΜ. Κάντε τη διαφορά!!

Edited by ntanos
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Επειδή μου είναι λίγο δύσκολο να βρω τώρα αντίστοιχες προκηρύξεις ρωτάω εδώ μήπως κάποιος το ξέρει ήδη.

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω γεωδαιτικό σταθμό και πέρα από τις συνήθεις κλασσικές εργασίες, θα ήθελα αν παρουσιαστεί ευκαιρία, να έχω την δυνατότητα να μπορώ να αναλάβω κάποιο μικρό δημόσιο έργο (σε επίπεδο δήμου κλπ κλπ). Δεν μιλάω για έργα οδοποιίας απαραίτητα.

Επειδή πιστεύω πως έχουν συγκεκριμένες τεχνικές προδιαγραφές με τι γεωδαιτικό σταθμό είμαι καλυμμένος; 1'', 2'', 5'' ή 7'';

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 18/5/2018 at 12:58 ΜΜ, ntanos said:

Κοίτα είναι πολύπλευρο το θέμα και θα ακούσεις πάρα πολλές προτάσεις! Γενικά πάντως εξαρτάται από το βαλάντιο και τις ανάγκες σας. Επίσης η εμπειρία παίζει ρόλο... Αν δεν είστε έμπειροι ή αν δεν έχετε συχνά δουλειές κάποιες προχωρημένες λειτουργίες μπορεί να σας φανούν υπερβολικές.

Στα total παίζουν τα παλαιού τύπου με απλές οθόνες και πληκτρολόγια αλφαριθμητικά, παίζουν και όργανα με windows κλπ. με πολλές δυνατότητες και αυξημένο κόστος. Προσωπικά είμαι λάτρης της πρώτης κατηγορίας και αργότερα στο γραφείο αντιμετώπιζα όλα τα θέματα με την ησυχία μου (επίλυση κλπ). Αν όμως είσαι σε εργοτάξιο μπορεί τα ακριβότερα όργανα να κάνουν μεγάλη διαφορά (μπορεί πχ να κάνεις επί τόπου resection, να λύσεις όδευση κλπ). Επίσης ακρίβεια ανώτερη των 10-15cc δεν έχει κάποια ιδιαίτερη αξία παρά μόνο σε εργασίες μεγαλύτερης ακρίβειας (χαράξεις αγκυριών, παρακολούθηση μικρομετακινήσεων κλπ).

Στα GPS ακούω καλά λόγια και για κάποια φτηνότερα μοντέλα. Ας πουν και άλλοι τις προτάσεις τους.

Να κάνετε μία ωραία βόλτα σε αντιπροσώπους κλπ για να πάρετε μια γενική εικόνα.

Θα ήθελα να τονίσω έντονα, μιας και δεν είστε τοπογράφοι: Please, είναι ευκαιρία να διαβάσετε και να μάθετε περί τοπογραφίας. Υπάρχουν πολύ καλά βιβλία στο εμπόριο. Πρόκειται για υπέροχο αντικείμενο, μην το "κάψετε", επικρατεί τρομερή προχειρότητα έξω, ειδικά από ΑΜ,ΠΜ. Κάντε τη διαφορά!!

Συνάδελφε αν μπορείς να μου προτείνεις κάποιο βιβλίο, θα με ενδιέφερε πολύ. Είμαι και εγώ Πολ. Μηχανικός και με ενδιαφέρει πολύ να αποκτήσω ένα επιπλέον υπόβαθρο μια και ασχολούμαι με την τοπογραφία. Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, δεν θέλω να διαφημίσω συγκεκριμένο βιβλίο, μπορείς να πας σε ένα τεχνικό βιβλιοπωλείο και να διαλέξεις βάσει του τι σου κάνει κλικ. Ψάξε για δίτομα με τίτλο γεωδαισία, εφαρμοσμένη γεωδαισία κλπ. Τα αντικείμενα που σε ενδιαφέρουν σε πρώτη φάση είναι γενική γεωδαισία, όργανα και μέθοδοι αποτυπώσεων, χαράξεις, συστήματα αναφοράς του ελλαδικού χώρου, τεχνική γεωδαισία κλπ.

Θα προτείνω μόνο ένα καλό κατ εμέ βιβλίο που δίνει μία εποπτική εικόνα για το νομοθετικό καθεστώς της γης στην Ελλάδα. Λέγεται "Περί κτημάτων λόγος" του Ζεντέλη. Πάρε τον πρώτο τόμο. Είναι πολύ βοηθητικό.

Κατ εμέ μην πάρεις κανένα λεπτομερές βιβλίο για το GPS σε πρώτη φάση, καθώς έχει πολλή τεχνική λεπτομέρεια που δεν απαιτείται συνήθως, εκτός αν πας σε εξειδικευμένες εργασίες τριγωνισμών κλπ. Αυτά για αρχή! Μετά μπορείς να διαλέξεις και να μελετήσεις πως λειτουργεί ένα πρόγραμμα επίλυσης οδεύσεων, έπειτα να μάθεις κάτι του τύπου Civil3d κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σε όλους,

θα ήθελα να ρωτήσω τους συναδέλφους τοπογράφους σχετικά με την αγορά εξοπλισμού. Σαν Αρχιτέκτονας δεν θα ασχοληθώ με τοπογραφικά και εξαρτήσεις αλλά θα ήθελα ένα όργανο για απλές αποτυπώσεις κτηρίων ώστε να ξεφύγω απο το laser χειρός και να βελτιώσω την ακρίβεια. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να παίρνω περιγράμματα, με ή χωρίς πρίσμα, καθώς και υψόμετρα, με 1-2-3 το πολύ στάσεις. Ψάχνοντας λίγο είδα ότι υπάρχουν ταχύμετρα, ηλεκτρονικοι χωροβάτες και τα total station, αλλά δεν ξέρω τι είναι πιο κατάλληλο για την συγκεκριμένη απλή εργασία. Προφανώς θα ψαχτώ και για μεταχειρισμένα αλλά δεν ξέρω ποια είναι η φθηνότερη λύση για την δουλειά που το θέλω, χωρίς ανάγκη να υπάρχει πολύ μεγάλη ακρίβεια.

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτός που θα κάνει το εξαρτημένο τοπογραφικό θα κάνει και το περίγραμμα του κτιρίου, το οποίο θα αποτυπώνεται φυσικά στο τοπογραφικό. Αν άλλος κάνει το τοπογραφικό και άλλος μετά το περίγραμμα θα έχετε αποκλίσεις. Οπότε καλύτερα θεωρώ ότι είναι να αναθέτεις σε τοπογράφο και με οδηγό το ήδη έτοιμο περίγραμμα να κάνεις μετά την εσωτερική αποτύπωση ή και τις όψεις που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι στις περιπτώσεις που δεν χρειάζεται καινούργιο τοπογραφικο (πχ αποτύπωση για τακτοποίηση) και απλά χρειάζομαι ένα περίγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν αναφέρεσαι σε τακτοποιήσεις αυθαιρέτων η εμπειρία μου (και προσωπική μου αντιμετώπιση) λέει ότι ασχέτως αν ο νόμος σε κάποιες περιπτώσεις δεν ορίζει το τοπογραφικό ως απαιτούμενο δικαιολογητικό πληρότητας, θα πρέπει να συντάσσεται και για έλεγχο του ακινήτου συνολικά αλλά και αυθαιρεσιών ειδικότερα. Από κει και πέρα, όπως προανέφερα είναι προτιμότερο να το αναθέτεις σε τοπογράφο ή πολιτικό μηχανικό που έχει εμπειρία και γνώση στη σύνταξη τοπογραφικών διαγραμμάτων και αποτυπώσεων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.