Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

συναδελφε agior

συντομα και αν χρειασθεί επικοινωνουμε παλι

η Σουηδικη εταιρεία των geodimeter αγορασθηκε απο την Trimble οπως και η Zeiss

υπαρχει προφανως μια σχετικη συνεχεια αλλα και νεα καταπληκτικα όργανα

συναδελφε Lalis εδω ειμαι παρων οτι χρειασθείς

δουλευω geodimeter και Trimble για περισσοτερο απο 15 χρονια

απο απλα total-station ως laser-scanner και GPS

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 289
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλησπέρα. Έχω διαβάσει με πολύ ενδιαφέρον και τις 8 σελίδες του νήματος τις οποίες τις έχω βρει πολύ κατατοπιστικές.

 

Επειδή είμαι σχετικά νέος στο επάγγελμα ενδιαφέρομαι να αγοράσω έναν οικονομικό γεωδαιτικό σταθμό , μιας και τα έξοδα που έχω για να ανοίξω δικό μου γραφείο είναι αυξημένα.

 

Το όργανο το χρειάζομαι για να κάνω σχετικά απλές τοπογραφικές εργασίες , στην ουσία αποτυπώσεις οικοπέδων και αγροτεμαχίων τα οποία θα πηγαίνουν για έλεγχο στο Δασαρχείο , περασμένα σε συντεταγμένες ΕΓΣΑ 87.

 

Φίλος τοπογράφος με μεγάλη εμπειρία σε οδοποιίες στον ΠΑΘΕ παλαιότερα και στην ΕΓΝΑΤΙΑ τώρα μου σύστησε σαν καλή και οικονομική λύση για την δουλειά που θέλω το TOPCON GTS-105N , ενώ και σε επικοινωνία που είχα με την αντιπροσωπία της TOPCON μου πρότειναν εάν θέλω να έχει και δυνατότητα μέτρησης με laser το GPT-3107N με ένα επιπλέον κόστος γύρω στα 2.500 ευρώ σε σχέση με το GTS-105N.

 

Εάν έχετε αγαπήτοι συνάδελφοι και κάτι άλλο να μου προτείνετε , η βοήθειά σας θα είναι ευπρόσδεκτη.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και σας καληνυχτήζω για σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Με μια πρόχειρη έρευνα στο διαδίκτυο είδα ότι υπάρχουν και κάποιες άλλες εταιρείες πέρα από τις γνωστές (Topcon, Leica, Nikon, Sokkia, Trimble, Pentax) για τις οποίες δεν έχουν αναφερθεί σχόλια (καλά και κακά) όπως Kolida, Ti-Photonics, Stonex, South. Έχει κανείς κάποια εμπειρία από αυτές τις εταιρείες για να εμπλουτιστεί αυτό το θέμα ακόμη περισσότερο και για να μπορεί κάποιος να διαμορφώνει σαφή εικόνα ως προς το θέμα αγοράς total station?

Αν κάποιος γνωρίζει και τις χώρες προέλευσης και κατασκευής αυτών των οργάνων θα βοηθούσε ακόμη περισσότερο.

Ευχαριστώ!

 

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=2516

Συγνώμη που προέτρεξα...φαντάζομαι ότι και για τα kolida οι απόψεις δεν θα διαφέρουν πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

γειά σας! είμαι νέος πολιτικός μηχανικός και αυτό το καιρό μου είχαν αναθέσει κάποια τοπογραφικά σχέδια.

Το θέμα είναι ότι έχω αρχίσει και σκέφτομαι σοβαρά την αγορά ενός μηχανήματος γιατί κάποια τοπογραφικά απο αυτά που έκανα έγιναν με μετροταινία-γραφικά. Για κάποια άλλα όμως έπρεπε να στήσω γαιωδετικό σταθμό, τον οποίο πήρα απο συνάδελφο μου.

Ποιόν θα μου προτείνατε να αγοράσω?

ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

γειά σας! είμαι νέος πολιτικός μηχανικός και αυτό το καιρό μου είχαν αναθέσει κάποια τοπογραφικά σχέδια.

Το θέμα είναι ότι έχω αρχίσει και σκέφτομαι σοβαρά την αγορά ενός μηχανήματος γιατί κάποια τοπογραφικά απο αυτά που έκανα έγιναν με μετροταινία-γραφικά. Για κάποια άλλα όμως έπρεπε να στήσω γαιωδετικό σταθμό, τον οποίο πήρα απο συνάδελφο μου.

Ποιόν θα μου προτείνατε να αγοράσω?

ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια

 

Συνάδελφε, πρώτα κάνε χρήση του εργαλείου αναζήτηση καθώς μπορείς να βρεις το θέμα σου ήδη απαντημένο.

 

επιπλέον αν ακολουθήσεις το link Michanikos.gr > Εργαλεία > Εξοπλισμός > Τοπογραφικός Εξοπλισμός θα βρεις τις απαντήσεις που ψάχνεις.

 

υπάρχει μεγάλη γκάμα εξοπλισμού για κάθε βαλάντιο και ανάλογα με τις απαιτήσεις του καθένα. καλό θα ήταν να επικοινωνήσεις με τις εταιρείες που παρέχουν γεωδαιτικό εξοπλισμό και να τους εξηγήσεις για ποιο σκοπό τον χρειάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

ενημερωτικά

στο πρόσφατο Intergeo στην Γερμανία 22-24/09

η SOKKIA δεν είχε δικό της εκθεσιακό χώρο ήταν στον ιδιο με την Topcon και η ενημέρωση γινόταν απο την ίδια ομάδα

δεν θα πρέπει να είμαστε καθόλου βέβαιοι για το αν ισχύουν τα όσα ανέφερε σε σχετικό post ο συνάδελφος Radhamanthys

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Στην Intergeo παρουσιάστηκαν το νέο διπλόσυχνο GPS και οι νέοι γεωδαιτικοί σταθμοί της Sokkia.

http://www.sokkia.net/commonfiles-eu/01press/Newsitem02_english.htm

http://www.sokkia.net/commonfiles-eu/01press/Newsitem01_english.htm

Αν υπήρχε περίπτωση να σταματήσει να υπάρχει η Sokkia, θα έβγαζε νέα προϊόντα, τα οποία θα κυκλοφορήσουν σε λίγους μήνες;

Τώρα, γιατί υπήρχε κοινό περίπτερο μεταξύ Sokkia και Topcon, μάλλον ήταν αναμενώμενο λόγω της συγχώνευσης τους. Κάτι παρόμοιο γίνεται τα τελευταία χρόνια και με Nikon και Spectra.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε Radhamanthys

δεν συνέβαινε στην έκθεση με Nikon και Spectra το ίδιο

για την πολιτική που θα ακολουθήσουν οι εταιρείες στο μέλλον δεν μπορώ να ξέρω

απλά μεταφέρω τι είδα

προφανώς με την οποιαδήποτε μορφή συγχώνευσης δεν σημαίνει ότι ο υπάρχων εξοπλισμός αχρηστεύεται,δεν καλύπτεται απο συντήρηση κλπ πολύ περισσότερο στην περίπτωση της Sokkia όπου οι πρόσφατοι γεωδαιτικοί σταθμοί,οι ψηφιακοί χωροβάτες και οι δέκτες gps

έχουν πολύ σημαντικές βελτιώσεις,πολύ καλό ενσωματωμένο λογισμικό και προσιτές τιμές

προσωπικά με εντυπωσίασε ο νέος γεωδαιτικός σταθμός και το λογισμικό πεδίου και γραφείου για industrial και monitoring εφαρμογές αν και είναι κάπως υψηλή η τιμή του.

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.