Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Γειά σας συνάδελφοι, ενδιαφέρομαι να αγοράσω γεωδαιτικό σταθμό και έχω σχεδόν καταλήξει στο leica ts02 5'' αλλά υπάρχουν άλλες εταιρείες που με τα μισά λεφτά σου προσφέρουν τις ίδιες δυνατότητες (stonex, ruide...). Η τόσο μεγάλη οικονομική διαφορά με έχει βάλει σε σκέψεις αναθεώρησης της επιλογής μου. Χρησιμοποιεί κανείς stonex ή κάποια άλλη οικονομική εταιρεία? Έχει αντιμετωπίσει προβλήματα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 289
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

SOKKIA 550RX ή NIVO 5M ή NIVO 5C.

Η τιμή και για τα τρία είναι περίπου ίδια.

Τι ψωνίζω?

Έχω μπλεχτεί άσχημα.

 

Παρατηρήσεις:

1. Μη χρησιμοποιείται κεφαλαία

2. Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι για Total Station LEICA ή TOPCON.- Όλοι οι άλλοι σταθμοί είναι μόνο για τις διαφημίσεις. Επίσης να ελέγχετε και την υποστήριξη από το service μετά την αγορά. Μόνο οι προαναφερθείσες εταιρείες διαθέτουν αξιόπιστο service. 8-)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι για Total Station LEICA ή TOPCON.- Όλοι οι άλλοι σταθμοί είναι μόνο για τις διαφημίσεις. Επίσης να ελέγχετε και την υποστήριξη από το service μετά την αγορά. Μόνο οι προαναφερθείσες εταιρείες διαθέτουν αξιόπιστο service. 8-)

 

Συνάδελφε μην τα ισοπεδώνεις όλα....Για Sokkia και Nikon μίλησε ο συνάδελφος, όχι για κανα κινέζικο της σειράς...

Link to comment
Share on other sites

O συνάδελφος προφανώς εννοεί την υποστήριξη της αντιπροσωπείας και όχι την ποιότητα κατασκευής των ΝΙΚΟΝ κτλ...

Νομίζω και της ΤΟPCON , πολλά εξαρτήματα φτιάχνονται Κίνα αλλά η τελική συναρμολόγηση γίνεται Ιαπωνία.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε μην τα ισοπεδώνεις όλα....Για Sokkia και Nikon μίλησε ο συνάδελφος, όχι για κανα κινέζικο της σειράς...

 

. . . και τα Smart Mercedes είναι αλλά δεν βγαίνουν στην Ε.Ο.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα,αρκετά κι εγω με την σειρά μου,και θα ηθελα την βοηθεια σας μιας και ο καθενας έχει αλλες απαιτήσεις.

Με τον συναδελφο τον οποιο συνεργαζομαστε εδω και χρόνια,εχουμε ενα νικον NPL-350 το οποίο είχε αγοραστεί καινούργιο.

Σκεφτόμαστε για την αλλαγή ή καλύτερα την προσθήκη ενός νέου.

Το θέμα είναι πως εχουμε μείνει αρκετά πισω στις εξελίξεις,μη γνωρίζοντας περι GPS,σερβοκινούμενα και πάει λέγοντας.

Κατα κυριο λογο ασχολουμαστε με απλές τοπογραφικές εργασίες (αποτυπωσεις Ο.Τ.,ευρυτερες αποτυπωσεις αγροτεμαχιων και πάντοτε η επιλύσεις γίνονται στο γραφείο με ανάλογο πρόγραμμα.

Εχουμε κάνει βέβαια και μεγάλες αποτυπώσεις,αρκετών σημείων,αλλα δεν είναι το πεδίο μας.

Θελουμε λοιπόν ένα οργανο,συνεχιστή του προηγούμενου νίκον,χωρις φυσικα να ακυρώνει την ύπαρξη του παλιου

Βλεπω προσφορές,νεες τεχνολογίες κτλ...

Ερωτήσεις λοιπον...

1) ταχύτητα οργάνου,τουλάχιστο ιδια και καλυτερη απτου εν λογων νικον

2) ακριβεια? αν θυμαμια καλα το εν λογω νικον ειχε 10σσ (η έκδοση με 100μ χωρις πρισμα, 5000μ με πρισμα)

3) κλασσικο Dos ή με Win CE πλεον?

4) συνδεση με υπολογιστη γινεται με τον κλασσικό τρόπο serial to usb ή εχει βγει κατι νεο?

5) βλέπω πως εχουν βγει στην αγορά οργανα που κανουν κυριολεκτικα παπαδες.Σερβοκινουμενα θαματα που κλειδώνουν στοχο κι ακολουθουν κι ενα σωρο μπλιμπλικια.

Αξιζουν μελλοντικα κατι τέτοια την αγορα τους?

Πραγματικα προσφάτως που κοιτουσα οργανα , τοπκον,νικον χάζεψα με τις δυνατοτητες του.

Λεικα εχω δει σε συναδελφο τοπογραφο,και νομιζω πως ειναι οτι γρηγοροτερο υπαρχει σε θεμα μετρησης,αλλα πανακριβο...

Λιγο γενικευμένοι οι προβληματισμοι μου αλλα καθε βοηθεια πολυτιμη.

Link to comment
Share on other sites

1. όλα πλέον είναι γρήγορα και με ρύθμιση του χρόνου λήψης μέτρησης ανάλογα με τη ζητούμενη ακρίβεια

2. τουλάχιστον 10cc για γωνίες και 2mm για αποστάσεις

3. WinCE διαθέτουν όλα ακόμα και με οθόνη αφής

4. κάρτα καταγραφής έχουν όλα, δεν σ' ενδιαφέρει η σύνδεση με Η/Υ μέσω σειριακού ή USB, αρκεί ένα card reader

5. σερβοκινούμενα : όχι, γιατί είναι πολυτέλεια, είναι βαρύτερα και αυξάνουν την καταναλωση μπαταρίας

Επιπλέον

6. δυνατότητα μέτρσης απόστασης με laser (χωρίς πρίσμα) για αποτυπώσεις π.χ. ομόρων κτηρίων χωρίς να μπάινεις μέσα στην ιδιοκτησία

7. laser κέντρωση

Αν κρίνω από τη δική μου εμπειρία, δεν θα διάλεγα κάτι διαφορετικό από TOPCON ή LEICA σε συνδυασμό με απόδοση εξοπλισμού / τιμής και υποστήριξη service

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.