Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Συνάδελφε, δεν φταίει η εταιρεία, αλλά αυτός που αγόρασε ένα όργανο που δεν καλύπτει τις ανάγκες του. Εάν θέλω να μεταφέρω έπιπλα , θα πάω να αγοράσω παπάκι??

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 289
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

Σκέφτομαι να αγοράσω τοπογραφικό εξοπλισμό για να αυτοαπασχοληθώ (σε μικρές αποτυπώσεις αρχικά κατοικίες κ οικόπεδα).Δεν έχω εμπειρία στο πεδίο, μόνο ότι μάθαμε στη σχολή.

Για αρχή χρειάζομαι ένα καλό total station και εκεί που κολλάω είναι το θέμα του υπολογισμού των συντεταγμένων για τα σταθερά σημεία αναφοράς που θα τα χρειαστώ για την εξάρτηση των σχεδίων στο ΕΓΣΑ 87.Τι μπορώ να αγοράσω να με βοηθίσει μαζί με το γεωδαιτικό σταθμό που να έχει κ καλή ακρίβεια εκατοστών?Η περιοχή ενδιαφέροντος θα είναι Αττική και Δωδεκάνησα.

Η επένδυση που μπορώ να διαθέσω είναι γύρω στα 10 με 12Κ και για total station και για GPS.Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο δοκιμασμένο συνδιασμό μηχανημάτων?

Θα το ψάξω αν υπάρχει κ καμιά επιδότηση για νέο επιχειρηματία αλλά δε νομίζω δεδομένου των οικονομικών συγκυριών

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

...... εκεί που κολλάω είναι το θέμα του υπολογισμού των συντεταγμένων για τα σταθερά σημεία αναφοράς που θα τα χρειαστώ για την εξάρτηση των σχεδίων στο ΕΓΣΑ 87.

 

που κολλάει αυτό με το όργανο?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοεί πως θα κάνει την εξάρτηση με total station.

εγώ θα σου πρότεινα να δώσεις τα 5Κ για ενα total station και τα 7K για ενα GPS διπλόσυχνο network rover.

Από μάρκες όλα είναι καλά με ένα κλίκ πάνω την Leica στα total station αλλα γενικά δεν θα έχεις πρόβλημα με οποιοδήποτε όργανο. Το μόνο που θα σου έλεγα για total station είναι ότι δεν θα εμπιστευόμουν κινέζικο.

Για GPS δεν θα είχα πρόβλημα αλλά για TS όχι. γνώμη μου..

Link to comment
Share on other sites

giorgo sv αυτό που κατάλαβες εννούσα πως θα κάνω την εξάρτηση με total station.

ποιο διπλόσυχνο network rover θα πρότεινες στα 7κ?

Στo site της metrica δεν έχει τιμές.Θα με ενδιέφερε total station leica.

Σε ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δες και το ΝΙΚΟΝ Νivo ... αν ξέρεις πέντε πράγματα από total station θα το εκτιμήσεις ...δεόντως.

Πριν κάνεις όμως την όποια αγορά...

α) κάνε ένα τουρ σε ΟΛΕΣ τις αντιπροσωπείες ...

δες τον εξοπλισμό από ΚΟΝΤΑ,

εκτίμησε τις δυνατότητες που έχουν όχι μόνο σε αυτά που έχεις σκοπό να κάνεις αλλά και σε αυτά που θα σου τύχουν στο μέλλον ....

μίλησε και με τους dealers για το οικονομικό ...

 

Αφού καταλήξεις σε κάποιο μοντέλο ξαναπήγαινε και διαπραγματεύσου τιμή ή ευκολίες στη πληρωμή...

στάθμισε όλα τα δεδομένα και προχώρα στην αγορά.

 

Οτι και να σου πούμε εδώ να ξέρεις ότι ο καθένας εκφράζει τον υποκειμενισμό του (εκτός από μένα φυσικά που είμαι αντικειμενικός :shock: )

Link to comment
Share on other sites

όπως τα είπε ο GRTOPO.

Στα 5Κ (υποθέτω εννοείς χωρίς ΦΠΑ) δε νομίζω να βρείς Leica. Ισως κάποιο πολύ κατώτερο μοντέλο.

Για GPS σε αυτή την τιμή παίζουν Topcon,Javad,Altus,Stonex και διάφορα άλλα.

Πήγαινε δες τα, θα σου ζαλίσουν το κεφάλι αλλα είναι μια εμπειρία και αυτό... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Gr Topo θα το κοιτάξω το Nikon Nivo αν και μόνο Topcon και Leica έχω δουλέψει στη σχολή.

Έχεις δίκιο νομίζω ότι πρέπει να πάω ένα tour στις αντιπροσωπείες μιας κ στα site τους δεν έχουν τιμές.

 

Giorgos sv για τα Leica έχω ακούσει ότι είναι ακριβά.Για μάρκες εξοπλισμού τιμές ακριβώς δεν ξέρω.

Μόλις δω τι παίζει με τις αντιπροσωπείες θα έχω μια πιο ολοκληρωμένη άποψη.

 

Ελπίζω να μη με ζαλίσουν πολύ, δεν είναι κ το καλύτερο μου... :smile:

AA πληροφοριακά εσείς τι εξοπλισμό (total station, gps) αγοράσατε?

Link to comment
Share on other sites

Topcon GPT-3005N

Sokkia GSR1700CSX (μονόσυχνο με δύο δέκτες). Δεν σου προτείνω sokkia γιατί έχει "απορροφηθεί" από την Topcon με αποτέλεσμα να μην δίνει ούτε αναβαθμίσεις ούτε καλή υποστήριξη.Γενικά μην επενδύσεις σε Sokkia GPS.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα την γνωμη σας για την νεα σειρα topcon os series με windows. Βρισκομαι στην αναζητηση γεωδαιτικου σταθμου ο οποιος θα δινει μετρησεις και χωρις πρισμα μιας και ο σταθμός που εχω GTS-229 δεν εχει αυτην την δυνατότητα και ηρθε η ωρα να τον αντικαταστησω. Η σειρά os μετράει χωρίς πρίσμα στα 500μ και δεν ξερω αν ειναι αρκετέ σε σχεση με αλλα μηχανηματα που μετράνε χωρις πρίσμα και στα 1200 μ. Ποια η γνωμη σας για leica και trimble??? Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.