Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

1. θα έχω την απαίτηση, αν όχι να μου κάνει τοπογραφικό μόνο του, τουλάχιστο να πηγαινει και να στήνεται στις στάσεις....!!

 

χαχαχαχα!πολυ καλο.επισης να οδηγει και αυτοκινητο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 289
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αστειευόμενοι κάποτε με συνάδελφο, καταλήξαμε οτι η επόμενη γενιά οργάνων θα πρέπει να εκτοξεύει και τα πασσαλάκια :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγω ενα Topcon GPT-3005 N με ακτινα laser μεχρι 250 μετρα...(συμφωνα παντα με την εταιρεια)....και μαζι πρισμα ....αλουμινενιο τριποδα και κονταρι μου πηγε 6300 ευρω πριν εναμιση χρονο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα.

 

Ηθελα να ρωτησω αν εχει κανεις απο εσας τον ιδιο προβληματισμο με εμενα...

 

Με Leica , οταν κλειδωνεις το σταυρονημα στο καρφι (σταση) και αρχιζεις να ανεβαινεις κατακορυφα προς τα πανω , αν στριψεις το οργανο και μετα χερια (εκτος απο τον κοχλια) , δεν θα κουνηθει εστω και ελαχιστα στον οριζοντιο κυκλο?

 

Θα μου πει καποιος να κοιταω την ενδειξη της οριζοντιας γωνιας..

Εχει παρατηρησει κανεις εισαγωγη σφαλματος?

 

Με τους ανασταλτικους αισθανομουν παραπανω ασφαλεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπερα.

 

Ηθελα να ρωτησω αν εχει κανεις απο εσας τον ιδιο προβληματισμο με εμενα...

 

Με leica , οταν κλειδωνεις το σταυρονημα στο καρφι (σταση) και αρχιζεις να ανεβαινεις κατακορυφα προς τα πανω , αν στριψεις το οργανο και μετα χερια (εκτος απο τον κοχλια) , δεν θα κουνηθει εστω και ελαχιστα στον οριζοντιο κυκλο?

 

Θα μου πει καποιος να κοιταω την ενδειξη της οριζοντιας γωνιας..

Εχει παρατηρησει κανεις εισαγωγη σφαλματος?

 

Με τους ανασταλτικους αισθανομουν παραπανω ασφαλεια.

 

Πρέπει να προσέχεις αδερφέ μου γιατί πολλές φορές το κουνάς χωρίς να το καταλάβεις...

Αυτό είναι άλλωστε και το βασικό μειονέκτημα της ατέρμονης...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι!

Σε λίγο καιρό θα κάνω τις επιμετρήσεις ενός έργου οδοποιίας και σε αυτή τη φάση θα αφορούν την στρώση στράγγισης που έχει διαστρωθεί για να ακολουθήσει η υπόβαση.Οι μετρήσεις θα πραγματοποιηθούν με ένα Leica TCR 407power.To πρόβλημα μου είναι ότι το μήκος είναι 4χλμ και σε συνδυασμό με την οριζοντιογραφία θα χρειαστεί να κάνω κάμποσες αλλαγές στάσης!Ε με γεωδαιτικό σταθμό δεν έχω ξανακάνει...Όταν ολοκληρώσω τις μετρήσεις της πρώτης στάσης τί κάνω?

Ευχαριστώ και sorry για το elementary επίπεδο της ερώτησης!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε αν και η ερώτησή σου είναι αρκετά γενική, αυτό που πρέπει να κάνεις αλλάζοντας στάση είανι είτε να μηδενίσεις στην προηγούμενη είτε να κρατήσεις τον προσανατολισμό της προηγούμενης.

 

Εγώ θα σου πρότεινα το μηδενισμό στην προηγούμενη στάση για να ελαχιστοποιήσεις τα όποια σφάλματα.

Από κει και πέρα πρέπει να προσέξεις κατά την απίλυση των δεδομένων, με ποιο πρόγραμμα θα την κάνεις, για να σου βγουν σωστές οι συντεταγμένες.

 

Όποια άλλη απορία έχεις, εδώ είμαστε...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε καλημέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ, εδώ θα βρείς αρκετή βοήθεια για τα τεχνικά προβλήματα που σε βασανίζουν αλλά προϋπόθεση είναι να διαθέτεις στοιχειώδεις γνώσεις του αντικειμένου και στοιχειώδη εκπαίδευση. Κι αν δεν τα'χεις και τα δυο, καλύτερα να τα απαιτήσεις (απ τον εαυτό σου πρώτα).

 

Αναρωτιέμαι τι μυαλά κουβαλάνε οι εργοδότες σου, πώς σε ρίξανε στα βαθιά να κάνεις επιμέτρηση (όλοι οι εργολάβοι κρέμονται και κρεμιώνται απ τον επιμετρητή τους) σε οδοποιία χωρίς να ξέρεις να στήνεις όδευση και να την λύνεις με εμπιστοσύνη σ αυτά που μέτρησες.

 

Σαν οφειλή στον εαυτό σου και στην πολλά υποσχόμενη καρριέρα που ξεκινάς, φρόντισε το ταχύτερο να σε συνδράμει ένας έμπειρος τοπογράφος, για λίγες ώρες τουλάχιστον, ίσως από γειτονικό εργοτάξιο ακόμα κι αν είναι άλλης εταιρείας, υπάρχει αδερφικότητα (ισχυρότερη της συναδελφικότητας) μεταξύ μας. Απλά ζήτα το.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.