Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις συμβουλές συνάδελφοι!Να διευκρινίσω ότι η (ίσως όχι και τόσο ορθά διατυπωμένη) ερώτηση μου αφορούσε καθαρά το πώς γίνεται αλλαγή με γεωδαιτικό σταθμό καθώς δεν κατέχω ακόμα καθόλου καλά το συγκεκριμένο όργανο και υπέθετα ότι ίσως υπάρχουν αυτοματισμοί που απλά δεν γνωρίζω...Να είστε καλά!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 289
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ούφ!! Πήγε η καρδιά μου στη θέση της! Πες το ντέ νωρίτερα...

Αφού το πρόβλημα είναι το όργανο, θα πρότεινα να δουλέψεις με καταγραφή συντεταγμένων για να έχεις έλεγχο στο πεδίο όταν συλλέγεις στοιχεία.

Σ

τήνεις στη ΣΤ1. Πρώτα μετράς και καταγράφεις την επόμενη στάση ΣΤ2. (έχεις ήδη επιλέξει που). Στη συνέχεια μετράς και καταγράφεις τα σημεία που βλέπεις απ την ΣΤ1. Τελειώνοντας, πριν ξεστήσεις, ρίχνεις μέτρηση στην ΣΤ2, πιθανότατα βρίσκεις διαφορά γιατί όσο μετρούσες τα σημάδια το όργανο (κυρίως ο τρίποδας) υφίσταται μικρομετακινήσεις.

 

Στήνεις στη ΣΤ2. Πρώτα μετράς και καταγράφεις την επόμενη στάση ΣΤ3 και μετράς και καταγράφεις τα σημεία που βλέπεις απ την ΣΤ2. Αφού τελειώσεις κι αυτή, γυρίζεις το τηλεσκόπιο και μετράς τουλάχιστον ένα σημείο που να το πήρες απ την ΣΤ1. Τσεκάρεις Χ,Υ,Η του σημείου και αν είναι εντάξει προχωράς στην ΣΤ3. Αν εξοικειωθείς με τη χρήση θα βρείς τη λειτουργία set-out ή stake-out του οργάνου και θα έχεις ευκολώτερο εντοπισμό του κοινού σημείου (μπορεί να είναι και δυο ή τρείς στάσεις πίσω)

 

Ενα παληό ινδιάνικο ρητό λέει να αλλάζεις στάση max κάθε 200 μ. για να έχεις καλό υψόμετρο. Επίσης καλό είναι ανα 2Km να κουμπώνεις σε τριγωνομετρικό.

Αντε και καλό βόλι...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

"Στήνεις στη ΣΤ2. Πρώτα μετράς και καταγράφεις την επόμενη στάση ΣΤ3.."

(αφού πρώτα προσανατολιστείς στη ΣΤ1)

 

Ο πατέρας μου στα πρώτα μου βήματα έλεγε ότι ο καλός τοπογράφος είναι αυτός που έχει πάντα έλεγχο των μετρήσεών του. ιδίως με τα τελευταία όργανα που μπορείς να την πατήσεις εύκολα.

πρέπει ο τρόπος που αποτυπώνεις να σου επιτρέπει να καταλάβεις ότι έχεις κάνει λάθος.

 

πιστεύω ότι ο τρόπος που σου είπε ο agior είναι ακριβώες αυτό το πράγμα.

 

ευτυχώς υπάρχει και το forum να μας υπενθυμίζει ότι ο τεχνικός κόσμος της χώρας μας έχει υψηλό επιστημονικό επίπεδο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές!Με την ευκαιρία (αν δεν βγαίνω εκτός θέματος) έχετε κάποιο βιβλίο να προτείνετε για να εμβαθύνουμε περισσότερο?

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι οτι η WILD-LEICA είχε ωραία manual που μάθαινες και γεωδαισία ακόμα.

Κοίταξε καλά το manual του TCR πρώτα και μετά θα σου σύστηνα το βιβλιαράκι Τοπογραφία του Σχίζα. Είναι μικρού μεγέθους, λιγάκι παληό αλλά στου Παπασωτηρίου ήταν πρώτη γραμμή μέχρι πρότινος.

Link to comment
Share on other sites

Καλυσπέρα συνάδερφοι. Έχουν πολυσυζητηθεί όλα τα ταχύμετρα, λίγο πολύ, εκτός απο ένα. Το trimble. (Οποιαδήποτε σειρά)

Δέν έχω διαβάσει τίποτα σχετικό εδώ και δεν έχει αναφερθεί ποτέ κάτι (νομίζω). Γενικά όμως δεν γίνεται κουβέντα και στην πιάτσα. Γιατί?

Υπάρχει καμιά αντιπροσωπεία στην Ελλάδα? Έχει κανείς εμπειρία απο οποιοδήποτε όργανό της? Σε τί τιμές παίζει περίπου? Γιατί αυτή η αφάνεια?

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία είναι τα Geodimeter που βγαίνουν σαν Trimble τώρα.

 

Είχαν αντιπροσωπεία (Geodimeter) κάπου στα Εξάρχεια παληότερα, αλλά δεν το είδαν τότε "ζεστά" και τους ξέφυγε η εδώ αγορά παρ' ότι ήταν γεροφτιαγμένα όργανα.

 

Θυμάμαι ότι ήταν τα πρώτα με σερβομηχανισμό.

 

Προσωπικά δεν ξέρω κανέναν να δουλεύει τέτοιο.

 

Αντίθετα, στην Αμερική μοσχοπουλάνε.

 

Ως Trimble οι γεωδ σταθμοί ελπίζω να κρατήσουν ψηλά τη σημαία που σηκώθηκε με τα GPS.

Link to comment
Share on other sites

Ποιά θεωρούνται τα καλύτερα μηχανήματα για έναν τοπογράφο? Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τα topcon αλλά θα ήθελα να πάρω μερικές γνώμες γιατί δεν είναι και λίγα τα λεφτά για την αγορά....

 

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, GRTOPO

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.