Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

αυτο λεω και εγω.οτι υπαρχουν και 100% γιαπωνεζικα δεν διαφωνω.το θεμα ειναι πως θα το ελεγξει ο καταναλωτης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 289
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολύ απλά μπορεί να δεί την σήμανση του κατασκευασή επάνω στο όργανο. Η κάθε εταιρία είναι υποχρεωμένη να έχει σήμανση επάνω στο όργανο με την χώρα κατασκευής της. Είναι πλέον πολύ απλό να βρείς την χώρα κατασκευής κάθε οργάνου μεσα σε 10 λεπτά. Επίσης είναι υποχρέωση και του αντιπροσώπου να λέει την χώρα προέλευσης του προιόντος του και να μην κρύβεται πίσω από το δάκτυλο του.

Link to comment
Share on other sites

αυτο έγραψα και στο μνμ μου πρίν,ότι όλα πλέον είναι made in china αλλά ρόλο παίζει οι προδιαγραφές που φτιάχνονται εκεί...

Link to comment
Share on other sites

τι προδιαγραφες.και εγω εχω παρει επωνυμο προιον ,υποτιθεται γιαπωνεζικο,αλλα μαλλον στην κινα ειναι,που θετει προδιαγραφες,αλλα ....μου παρουσιαζει προβληματα.

τελικα ισχυει το

οτι πληρωνεις παιρνεις.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Έκανα ένα γρήγορο πέρασμα από όλα τα παραπάνω που έχουν γραφτεί.Είμαι νέος μηχανικός και δεν έχω κανέναν να με στηρίξει στη σταδιοδρομία μου.Ήλπιζα σε κρατική βοήθεια αλλά το κράτος τώρα έχει άλλες υποχρεώσεις...Δουλεύω για να βγαίνω και γενικά αποταμιευώ δύσκολα.Και πιστεύω ότι με τη παρούσα κρίση και οι πιο παλιοί βιώνουν αντίστοιχα.Θέλω να πάρω γεωδετικό σταθμό και η διαφορά της τάξης των 3000 ευρώ σημαίνει ότι θα αργήσω τουλάχιστον ένα χρόνο για να τον αποκτήσω (όσο θέλω για να τα μαζεψω,ας πούμε) συν ότι τώρα δε μπορώ να διεκπερεώνω...Άρα προσανατολίζομαι σε πιό οικονομικές λύσεις.Η επικρατέστερη στο μυαλό μου είναι η Στόνεξ (δουλεύω με ξένο Leica και είμαι τρομερά ικανοποιημένος).Θα ήθαλα να γνωρίζω τη γνώμη σας για τις οικονομικές λύσεις σαν σοβαρή προοπτική αγοράς...Ευχαριστώ και ζητώ συγνώμη για το εισαγωγικό "μελό" αλλά είναι η πραγματικότητα :)

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή συνάδελφε.

Πρώτον, δεν νομίζω πως τα Stonex έχουν κάμια σχέση με τα Leica πέραν του χρώματος. Από όσο διαβάζω στα site και από συναδέλφους, τα GEOMAX είναι του ομίλου στον οποίο ανηκει η Leica και έχουν ίδια φιλοσοφία κατασκευής και λειτουργίας σε πιο οικονομικές τιμές.

Επίσης , γιατί δεν ρίχνεις μια ματιά σε μεταχειρισμένα όργανα? Στο site του εισαγωγές της Leica στην Αθήνα για παράδειγμα, είχε 2 όργανα με τα οποία θα κάνεις κάλλιστα την δουλειά σου σε χαμηλή τιμή.

Link to comment
Share on other sites

γιατι να παρει μεταχειρισμενο οταν με 2700 περιπου παιρνεις καινουργιο το 105Ν της Τοpcon?το μεταχειρισμενο μπορει να εχει πεσει,μπορει ενα σωρο.

Κατα την αποψη μου σημερα τα οργανα ειναι παμφθηνα,δεν νοοειται αγορα μεταχειρισμενου.

Εχουν περασει οι εποχες που για να παρεις ενα αναλογικο θεοδολιχο ηθελες μισθους ενος ετους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ, έθεσα το θέμα του μεταχειρισμένου επειδή ο συνάδελφος αναφέρθηκε στην προτίμηση του στα Leica. Είμαι κι εγώ της γνώμης, πως οποιοδήποτε όργανο από τους γνωστούς οίκους, κάνει την δουλειά του επαρκώς και αξιόλογα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ενδιαφέρομαι για γεωδαιτικό σταθμό, όμως δεν μπορώ να καταλήξω κάπου συγκεκριμένα, μάλλον Leica, Topcon, Nikon...

 

εαν διαθέσω 4.000-5.000 Ευρώ, ποιά σειρά προτείνεται;

εαν κοιτάξω για μεταχειρισμένο, μπορεί να υπάρξει κάποιο πρόβλημα ή η εταιρία τα καλύπτει με εγγυήση και service,

 

εχω δηλώσει συμμετοχή στο πρόγραμμα του ΟΑΕΔ, οπότε καταλαβαίνετε ότι εαν μπορώ να γλύτωσω αρκέτα λέφτα αγοράζοντας μεταχειρισμένο θα με διευκόλυνε, αξίζει όμως;

 

το TCR307power μεταχειρισμένο στα 2.700 αξίζει;

το TOPCON GPT-3107N στα 4.400 ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.