Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Θα σου προτεινα να πας σε καινουργιο.... το να γλιτωσεις 2000 ευρω δεν ειναι και πολλα για ενα εργαλειο δουλειας που θα το εχεις τουλαχιστον 10 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 289
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

............

το TCR307power μεταχειρισμένο στα 2.700 αξίζει;

το TOPCON GPT-3107N στα 4.400 ;

 

Sokkia έχεις κοιτάξει?Η τιμή του αντίστοιχου μοντέλου με αυτά που παραθέτεις είναι λίγο κάτω απο 5000 ευρω....Και είναι πολύ αξιόλογη εταιρεία...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μια συμβουλή από έναν παλαιό Εξετάστε το βάρος του Σταθμού Αν βγαίνεται οι ίδιοι για μετρήσεις θα με θυμηθείται όπως και εγώ θυμάμαι ένα παλαιότερο συνάδελφο

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι καλησπέρα. Δεν ξέρω αν αναφαίρομαι στο σωστό πεδίο.....

Θα ήθελα τα φώτα σας για την σειρά 5500 και 5600 των σερβοκινούμενων γεωδαιτικών σταθμών της Trimble.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ καλά μηχανάκια.!!

Είσαι σίγουρος ότι θες σέρβο όμως?? Αν είσαι εργοταξιακός τύπος με πολλές χαράξεις τότε είναι μια χαρά. Ο ανταγωνισμός έχει να προτείνει εξίσου καλά σέρβο (leica TPS 1200 πχ)

Αν το θες για αποτυπώσεις και δεν έχεις κινητικό πρόβλημα στα δάχτυλα .... σου είναι δύσκολο να στρίβεις τον μικροβατικό κοχλία και θες σέρβο??

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς φίλε μου ....

Οι χαράξεις είναι ο λόγος που μάλλον θα καταλήξω σε servo, και το ερωτημά μου είναι κατά πόσο αντέχουν "τα μηχανάκια" της συγκεκριμένης εταιρίας, έχοντας αλλάξει και το χειριστήριο πλέον.

Να προσθέσω ότι έχω 10ετή εμπειρία σε αντίστοιχο, παλαιότερο GDM pro servo, από το οποίο έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος, για το λόγο αυτό είμαι πιό κοντά στη συγκεκριμένη εταιρία.

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση....όσο για τον βάζελο......άάάάάάάάάστο καλύτερα θα σε στεναχωρήσω.....

Link to comment
Share on other sites

Aφού έχεις δουλέψει geodimeter τότε δεν θα σε δυσκολέψει καθόλου αφού τα 5600 είναι εξελιγμένα geodimeter.... Εδώ δε χρειάζεται να ξέρεις κώδικα ΜΟΡΣ (ascii χαρακτήρες) για να γράψεις το όνομα μιας στάσης....

επίσης είναι φορτωμένο με πολλά λειτουργικά προγράμματα χρήσιμα για εργοτάξιο.

Κάτι που πρέπει να λάβεις όμως υπόψη σου είναι ότι η σχεδίασή του ... είναι παρωχημένη πλέον μιας και η βασική του σχεδίαση είναι >10ετίας. Αυτό βέβαια μπορεί να είναι πλεονέκτημα στην αγορά του μιας και θα είναι (θεωρώ) φθηνότερο από τα καινούργια S6, S3!!

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε topoaris

οι σειρές 5500 και 5600 έχουν κάποιες διαφορές μεταξύ τους δεν είναι ακριβώς 'ίδιες'

θα συμφωνήσω με την άποψη του συναδέλφου GRTOPO για την "σχεδίαση" αλλά δεν θα συμφωνήσω ότι είναι τόσο παρωχημένη

τα προβλήματα-ουσιαστικά μικροδυσκολίες για εισαγωγή και κατέβασμα στοιχείων έχουν ξεπερασθεί με το πληκτρολόγιο TCU και το λογισμικό γραφείου TGO

θα συμφωνήσω επίσης με την άποψη ότι είναι απο τα πιό κατάλληλα για εργοταξιακή χρήση,τόσο απο πλευράς λογισμικού πεδίου όσο και απο πλευράς 'ανθεκτικότητας΄στις ιδιαίτερες συνθήκες της κατασκευής

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, εγώ που δουλεύω με το S6 της Trimble, τώρα τέσσερα χρόνια σε εργοτάξια, είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη. Είναι φοβερή ευκολία στις χαράξεις το σερβοκινούμενο και κερδίζεις πολύ χρόνο......

Δεν γνωρίζω βέβαια τίποτα για τις σειρές 5500, 5600.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.