Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Να τολμήσω να προχωρήσω λίγο παραπέρα την κουβέντα?

 

Ναι μεν αλλα κατασκευή στην Κίνα...

 

Και εμείς σαν χώρα τι παράγουμε?! Όσο πιο γρήγορα το καταλάβουμε αυτό ίσως να καταφέρουμε να σώσουμε "την παρτίδα".

Συγνώμη για το εκτός θέματος και για να αυτολογοκριθώ παρακαλώ τους συντονιστές να διαγράψουν το μήνυμά μου αν έχω παραβεί τους κανόνες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 289
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμείς φίλε eseraidis παράγουμε επαγγελματίες βουλευτές… Κ αυτό είναι αρκετό νομίζω..

Εν πάση περιπτώσει, ευχαριστώ για τις πληροφορίες σχετικά με την pentax

Link to comment
Share on other sites

leonidas ale συγνώμη που πήγα την κουβέντα αλλού ενώ εσύ έχεις το άγχος σου για την αγορά γεωδαιτικού σταθμού. Όσο για το συγκεκριμένο μοντέλο της PENTAX της δεν μπορώ να σου πω κάτι συγκεκριμένο μιας και εγώ είχα δει το PENTAX V323N. Τα υπόλοιπα για να μη μακρηγορώ στα μηνύματα μηνύματα 144,146.

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε eseraidis,καλά κάνεις και τα λες μήπως και ξυπνήσουμε ,γιατί δεν είναι ότι πάμε από το κακό στο χειρότερο, για τον απλό λόγο ότι είμαστε στο χειρότερο και δεν έχει πιο κάτω… ή μήπως έχει;;; Ο καιρός γαρ εγγύς ... που λέει και ο Λιακό…

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημέρα συνάδελφοι,

 

πρόκειται να προβώ σε αγορά γεωδαιτικού σταθμού και λόγω απειρίας θα

ήθελα να μου πείτε τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα(τι θα αγοράζατε)

μεταξύ του FlexLine TS02 των 7" της Leica και του GPT 3107N της Topcon,

πέρα από τη διαφορά στη τιμή υστερεί πολύ αυτός της Topcon σε τεχνικά

χαρακτηριστικά..οι περισσότεροι φίλοι μου τοπογράφοι επιλέγουν αυτόν της

Leica γιατί;

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εκτός των άλλων τεχνικών χαρακτηριστικών είναι στιβαρή κατασκευή, έχει αντοχή ικανοποιητική σε πτώση και έχουν άριστη τεχνική υποστήριξη (τουλάχιστον η παρούσα εκπρόσωπος εταιρεία γιατί η προηγούμενη μη πω τι ήταν).

Κατά τη γνώμη μου ψάξε τη σειρά TCR (αν δεν θές να πάρεις καινούργιο μηχάνημα) είναι σκυλιά ακόμη και μετά από 15 χρόνια δουλειάς, γι'αυτό και δεν αλλάζονται εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Leonida είμαι κάτοχος του leica ts02 των 7 δευτερολέπτων αλλά έχω δουλέψει και με τα δυο όργανα. Εκτός της στιβαρότερης κατασκευής του leica που αναφέρθηκε προηγουμένως ο λόγος που προτιμάται το leica είναι η laser κέντρωση που έχει το όργανο ενσωματωμένη (όχι πάνω στο τρικόχλιο αλλά στο όργανο) πράγμα εξαιρετικά πρακτικό και η ατέρμονη κίνηση των κοχλίων του.(δεν υπάρχει πάκτωση). Εκεί που ίσως πλεονεκτεί το Topcon είναι στην δυνατότητα του να παίρνει μετρήσεις ανάμεσα σε φυλλωσιές όπου το leica δυσκολεύεται.Ωστόσο και η δυο επιλογές νομίζω ότι είναι καλές, αξίζει πιστεύω να ρήξεις και μια ματιά στο Μ3 της TRIMPLE με το οποίο ωστόσο δεν έχω δουλέψει αλλά με είχε εντυπωσιάσει σε μια επίδειξη.

Link to comment
Share on other sites

@topomitsos Συνάδελφε, μιας που είμαι και εγώ κάτοχος Leica της αμέσως προηγούμενης γενιάς, με προβλημάτισε η παρατήρηση σου πως το όργανο σου δυσκολεύεται να βρει στόχο με φυλλώματα ανάμεσα... Την ικανότητα του Leica (σειρά 800) να βρίσκει στόχο σε δύσκολες συνθήκες ειλικρινά αμφιβάλλω αν την έχει άλλο όργανο, ειδικά τα Topcon ίδιας κατηγορίας τα οποία έχω δουλεψει. Με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο παντού και πάντα. Το λέω απλά ως παρατήρηση μήπως χρειάζεται να το αναφέρεις στην αντιπροσωπεία κατά τον επόμενο έλεγχο του οργάνου σου μήπως χρειάζεται κάποια ρύθμιση ή επιδιόρθωση.

Link to comment
Share on other sites

και μένα μου φάνηκε παράξενο. Ομολογώ οτι δεν έχω δουλέψει της topcon για να μπορώ να συγκρίνω αλλά με το 407 που έχω δεν έχω αντιμετωπίσει τέτοιο ζήτημα.

Link to comment
Share on other sites

Την ικανότητα που έχαν τα ΝΙΚΟΝ ως τώρα, λόγω του συστήματος σύγκλισης της δέσμης laser στο σημείο οπτικής εστίασης,... ΔΕΝ την είχε ΚΑΝΕΝΑ όργανο της τότε αγοράς. Μου έχει φέρει τα πιό απίστευτα σημεία μέσα από φυλλώματα και ποτέ δεν κλώτσησαν... Το μείον τους ήταν ότι δεν είχαν μεγάλη εμβέλεια λόγω της εστίασης...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.