Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ασφάλιση έργου


ilias

Recommended Posts

Ηλία

 

Έχω με την ΑΤΕ Ασφαλιστική τώρα που γράφω

 

''Κατά παντός κινδύνου εργολάβου κατά τη διάρκεια των εργασιών για την ανέγερση οικοδομής''

 

1.Συνολικό ασφαλιστικό ποσό= 620.000,00 euros

Ανάλυση ασφαλιζόμενων κεφαλαίων

2.Αξία σύμβασης=500.000,00

3.5.000,00 από θεομηνίες,κατολισθήσεις,πλημμύρα,κατακλυσμό,όμβρια ύδατα κλπ

4.Περιουσία παρακείμενη εργοταξίου και ανήκουσα στο Συμβαλλόμενο Ασφαλιζόμενο=120.000,00

 

Αστικές ευθύνες (όρια)

1.Σωματικές βλάβες(μεμονωμένο ατύχημα)=300.000,00

2.Ομαδικό ατύχημα=600.000,00

3.Υλικές ζημιές=200.000,00

 

Διάρκεια ασφάλισης=2 έτη

Κόστος ασφάλισης=1.125,01

 

Σε ευχαριστώ που ρώτησες γιατί φρέσκαρα το συμφωνητικό.Προτείνω να γίνεται πάντα ασφάλιση έργου κατά παντός κινδύνου,είναι θέμα αρχής.

 

Ακόμα κ σε ένα βρωμόσκυλο (κ όμως ευαίσθητο) αφεντικό-εργοταξιακό μηχανικό σαν εμένα σε θέματα ασφάλειας μπορεί να του τύχει το μοιραίο....οι Θεοί να μας φυλάνε,γι' αυτό ταυτόχρονα με την ασφάλιση του έργου,προτείνω να γίνονται κ οι απαραίτητες σπονδές-αγιασμός κατά την εκκίνηση των εργασιών.Εγώ πάντως κάνω κ τα δύο,σπονδές με το αίμα μου(δεν κάνω πλάκα όταν λέω ότι το έχω δώσει,κυριολεκτικά μιλάω)-εξαγνισμό να διώξω το κακό τσι κ αγιασμό με ιερέα.Δεν με απασχολούν τα τυχόντα σχόλια γι' αυτό που λέω,εγώ κοιμάμαι ήσυχος πάντως ξέροντας ότι έκανα ό,τι περνούσε από το χέρι μου κ όχι μόνο...Να είστε προληπτικοί (να προλαμβάνετε=πρόληψη εργασιακού κινδύνου) και προληπτικοί (να φοβάστε τους οιωνούς).....

 

Το πολύ το εργοτάξιο σε στέλνει είτε στο ψυχιατρείο (αν δεν αντέξεις) ή στη Χονολουλού να τρως τα λεφτά σου (αν αντέξεις),ή ΜΑΜΙΚΟ (δεν το εξηγώ,οι μηχανικοί-κανίβαλλοι το πιάσανε) :)

 

ΟΙ ΘΕΟΙ ΝΑ ΜΑΣ ΦΥΛΑΝΕ......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν είναι δυνατόν βρε παιδιά, επιστήμονες είμαστε και δεν πρέπει να πιστεύουμε σε προκαταλήψεις, αγιασμούς, ξόρκια κ.λπ.

Επειδή όμως απ' την άλλη είμαι ως επιστήμονες και ανοιχτά μυαλά, ας κάνουμε και έναν αγιασμό για να 'μαστε καλυμμένοι από κάθε πλευρά.:D

Link to comment
Share on other sites

@zavi,achille

η ασφάλιση που έχετε κάνει συμπεριλαμβάνει και πιθανή ζημιά στην φάση των εκσκαφών σε όμορα κτίρια και τι ποσό απαλάσσεται γενικώς κατά την αποζημίωση;

 

Έχω κάνει και εγώ ασφάλιση σε τρία έργα (ως κατασκευαστής), το ένα τρέχει αυτή την στιγμή, στην φάση των εκσκαφών, με όμορο κτίριο στον αέρα και να μεσολαβεί Σαββατοκύριακο. Την Δευτέρα θα σας δόσω πλήρη οικονομικά στοιχεία και ότι άλλο πιθανόν σας ενδιαφέρει. Η προσεκτική ανάγνωση όμως των συμφωνητικών της ασφάλισης, με οδηγεί πάντα στο συμπέρασμα ότι οι σπονδές και ο αγιασμός που αναφέρει ο zavi, είναι απαραίτητες γιά την κακιά την ώρα.

Ανέκαθεν είμουν περίεργος αν έχει αποζημιωθεί κανείς σε περίπτωση σοβαρής ζημιάς.

Link to comment
Share on other sites

Φίλος και συνάδελφος πολιτικός μηχανικός που έχει εργαστεί ως πραγματογνώμονας σε πολύ μεγάλη και γνωστή ασφαλιστική εταιρεία, μου έλεγε προ ημερών που συζητούσαμε το θέμα ότι αν η ασφαλιστική δεν θέλει να πληρώσει δε θα πληρώσει. Τα συμφωνητικά μάλλον θα πρέπει να τα δίνουμε σε νομικούς να τα διαβάζουν και να μας εξηγούν τι πραγματικά καλύπτουν και τι δεν καλύπτουν, ποια είναι τα "παραθυράκια" υπέρ των ασφαλιστικών, αν και πολλές φορές ακόμα κι αυτοί δεν έχουν την πείρα των νομικών τμημάτων των ασφαλιστικών και... ο νοών νοείτω.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε zavi αναλυτικότατος, ευχαριστώ!

Πάντως βλέποντας την ανάλυση του συμβολαίου σου και το τι σε καλύπτει και για δυο χρόνια για όλα αυτά, το ποσό είναι είναι πολύ πολύ λογικό και εάν είσαι εργολάβος αξίζει να κάνεις την ασφάλιση! Να μη σου πω ακόμα και επιβλέπων να είσαι!

Link to comment
Share on other sites

@zavi,achille

η ασφάλιση που έχετε κάνει συμπεριλαμβάνει και πιθανή ζημιά στην φάση των εκσκαφών σε όμορα κτίρια και τι ποσό απαλάσσεται γενικώς κατά την αποζημίωση;

 

Έχω κάνει και εγώ ασφάλιση σε τρία έργα (ως κατασκευαστής), το ένα τρέχει αυτή την στιγμή, στην φάση των εκσκαφών, με όμορο κτίριο στον αέρα και να μεσολαβεί Σαββατοκύριακο. Την Δευτέρα θα σας δόσω πλήρη οικονομικά στοιχεία και ότι άλλο πιθανόν σας ενδιαφέρει. Η προσεκτική ανάγνωση όμως των συμφωνητικών της ασφάλισης, με οδηγεί πάντα στο συμπέρασμα ότι οι σπονδές και ο αγιασμός που αναφέρει ο zavi, είναι απαραίτητες γιά την κακιά την ώρα.

Ανέκαθεν είμουν περίεργος αν έχει αποζημιωθεί κανείς σε περίπτωση σοβαρής ζημιάς.

 

 

Η ΑΤΕ Ασφαλιστική είναι στον όμιλο HDI-GERLING,οπότε μάλλον είναι εγγύηση....

 

Χάρη αυτό που λες μάλλον υπάγεται στην κοινή ασφάλιση έναντι τρίτων,όχι στην κατά παντός κινδύνου εργολάβου.Λίγες εταιρείες ασφαλίζουν οικοδομικές εργασίες κατά παντός κινδύνου.

 

sgp είσαι αδελφός.Ναι,καλύπτει όμορα μέχρι 120.000,00 και μόνο η HDI-GERLING,αφού είχα βύσμα μέσα...Όλες οι υπόλοιπες μου έβγαλαν τον καρκίνο και δεν συμφωνούσαν..

 

Μην αφήνεις όμορα στον αέρα.Εγώ ασφάλισα όμορα μόνο κ μόνο γιατί το ένα όμορό μου ήταν τετραόροφο ερείπιο(παλιά πέτρινη ισόγεια κατοικία με προσθήκη 4(!!!!!!) ορόφων χωρίς θεμελίωση (το διαπίστωσα στις εκσκαφές) με σχέδια άδειας όμως που έδειχναν πέδιλα....τελικά όλα τα υποστηλώματα πατούσαν στον περιμετρικό πέτρινο τοίχο,του οποίου το συνδετικό κονίαμα το φύσαγες κ έφευγε (>90 ετών το πέτρινο...)

Έριξα ντουλάπι 6 μέτρα ύψος (οριακό για Γιουνανιστάν) το Σάββατο,έχοντας ενημερώσει το Α.Τ.(είχα γνωστό μέσα) από την αρχή(σκαλωσιά,οδηγοί,σιδέρωμα,καλούπωμα,σκυροδέτηση.....) κ την Τρίτη ΣΕΙΣΜΟΣ...........................................................Αν είχα εκκενώσει το όμορο,μάλλον δεν θα έχτιζα ποτέ από τις καταγγελίες...

 

ΟΙ ΘΕΟΙ ΝΑ ΜΑΣ ΦΥΛΑΝΕ.......

 

Ναι,σε κατά παντός κινδύνου ασφαλιστήριο έχουν αποζημιωθεί,ύστερα από αγωγές....τουλάχιστον υπάρχει κ κάποιος να έχεις να ζητας,από το να ζητάνε όλοι από σένα το δύσμοιρο....:)

 

Οι σπονδές κ ο αγιασμός Χάρη έχουν να κάνουν με ό,τι ΔΕΝ περνάει από το χέρι σου,για να το κατευνάσεις.Δεν είναι θέμα επιστήμης.Είναι θέμα να είσαι από παντού καλυμμένος :) πιστεύω-δεν πιστεύω.....:)Δεν γνωρίζουμε τί υπάρχει στις άλλες διαστάσεις,το τρίτο μάτι μας λόγω θνητότητας θα παραμένει κλειστό...Οι Anunaki δεν μας το πέρασαν στο DNA μας δυστυχώς,και είναι πολύ δύσκολο να φέρνω guru από την Ινδία για κάθε έργο που αναλαμβάνω να αποπερατώσω επιτυχώς...:)

 

Θυμηθείτε:πρόληψη και πρόληψη

Link to comment
Share on other sites

Η ΑΤΕ Ασφαλιστική είναι στον όμιλο hdi-gerling,οπότε μάλλον είναι εγγύηση....

μας τα 'παν και άλλοι κάτι τέτοια αλλά είδες τι έγινε... ;) ;) ;)

Link to comment
Share on other sites

zavi φίλε μου, η ασφάλιση που έχεις κάνει νομίζω ότι είναι πολύ κaλή. Δεδομένου ότι συμπεριλαμβάνει και ζημιά στα όμορα, νομίζω ότι το πράγματι έχεις κάνει το καλύτερο δυνατό. Εγώ πλήν της πρώτης φοράς, δεν έχω ασφαλίσει κατά παντός κινδύνου άλλο έργο, παρά μόνον γιά αστική ευθύνη έναντι τρίτων (σωματικές και υλικές ζημιές), δεδομένου ότι δεν μου ασφαλίζουν τα όμορα κατα την εκσκαφή, που εκτιμώ ότι είναι ο σημαντικότερος κίνδυνος, μετά βεβαίως το εργατικό ατύχημα. Και ασφαλώς κάνω τον σταυρό μου κατά τις εκσκαφές και όχι μόνον.

Θα κοιτάξω την επομένη φορά την πρόταση της Αγροτικής που αναφέρεις.

 

Ενδεικτικά αναφέρω προς ενημέρωση παντός ενδιαφερομένου, ότι το πακέτο ασφάλισης που έχω τώρα με την Eθνική, έχει ως ακολούθως :

Αστικές ευθύνες (όρια)

1.Σωματικές βλάβες(μεμονωμένο ατύχημα)=200.000,00€

2.Ομαδικό ατύχημα=400.000,00€

3.Υλικές ζημιές κατά γεγονός=200.000,00€

4. Ανώτατο όριο γιά όλη την διάρκεια=600.000€

Διάρκεια ασφάλισης=1,5 έτη

Κόστος ασφάλισης=417€

Απαλλαγή σε κάθε υλική ζημιά 300€

Υποδείξεις-συστάσεις ευχαρίστως ευχαρίστως αποδεκτές.

 

Η οικονομική διαφορά στην ασφάλιση (417€-1125€) φαίνεται αρκετά μεγάλη. Αντιληπτή όμως, αν λάβω υπόψην μου ότι συμπεριλαμβάνει ασφάλιση κατά παντός κινδύνου και συμπεριλαμβάνει επίσης (?) την κάλυψη του κινδύνου βλάβης των ομόρων που αναφέρεις. Τον Κουτίνα τον γνωρίζεις; Εξειδικεύεται σε ασφάλιση οικοδομικών έργων.

Link to comment
Share on other sites

Η οικονομική διαφορά στην ασφάλιση (417€-1125€) φαίνεται αρκετά μεγάλη. Αντιληπτή όμως, αν λάβω υπόψην μου ότι συμπεριλαμβάνει ασφάλιση κατά παντός κινδύνου και συμπεριλαμβάνει επίσης (?) την κάλυψη του κινδύνου βλάβης των ομόρων που αναφέρεις. Τον Κουτίνα τον γνωρίζεις; Εξειδικεύεται σε ασφάλιση οικοδομικών έργων.

 

Όχι,ο δικός μου λέγεται αλλιώς κ δεν τον αλλάζω,καθώς έχει προιστορία σε ασφαλίσεις ΤΕΡΑΣΤΙΩΝ Δημοσίων έργων,οπότε είναι κ ο μόνος που μπορώ να ''εμπιστευθώ'' από τη μεριά μου.

 

Η κοινή ασφάλιση έναντι τρίτων είναι ''μούφα''.Γενικά οι ασφαλιστικές είναι ''μούφα''....Η δική μου εμπειρία λέει ότι μόνο στην κατά παντός κινδύνου έχεις ένα μικροσκοπικό περιθώριο να ζητήσεις κ να λάβεις.....ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΜΑΣ βέβαια τέτοια περίπτωση....

 

Όλες οι υπόλοιπες παροχές είναι ΜΟΥΦΑ(τρίτοι κλπ...).Αν διαβάσετε αναλυτικά το ασφαλιστήριο θα καταλάβετε ότι ουσιαστικά σας ασφαλίζουν αέρα κοπανιστό ....

Γι' αυτό κ όλοι μασάνε τα λόγια τους με τα όμορα.....Ακόμα και στην gerling έστειλα δεν ξέρω κ γω πόση χαρτούρα με επεξηγήσεις του τρόπου εκσκαφής κ αντίγραφο της άδειας του ομόρου...μόνο χημική σύσταση εδάφους δεν έστειλα....:)

 

ΟΛΟΙ οι υπόλοιποι κοιτάζαν να με ψαρέψουν στη ζούλα....''ναι,ασφαλίζουμε όμορα,αλλά όχι κατά τη διάρκεια των εκσκαφών σας,πριν κ μετά αν θέλετε,ΘΕΛΕΤΕ?...(!!!!!!!!!!!!!!!!!!.....)

 

Ο νοών νοείτω....

 

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

  • 10 years later...

είμαι στην διαδικασία ασφάλισης έργου (με αυτεπιστασία)  κατά παντός κινδύνου 

Τι πρέπει να προσέξω?

Ως σχετικά έχω αυτά asfaliseis_car_ear.pdf

http://nestor.teipel.gr/xmlui/bitstream/handle/123456789/16162/SDO_XRHMEL_00099_Medium.pdf?sequence=1

https://www.e-archimedes.gr/faq/item/5270-βασικές-προδιαγραφές-ασφάλισης-κατασκευής-έργου

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/23747

 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.