Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράπονα από τα τμήματα υποστήριξης των εταιρειών λογισμικού


Recommended Posts

Συνάδελφοι δεν βοηθάτε καθόλου όταν δεν αναφέρετε το όνομα του λογισμικού.

Και όχι, δεν καταλαβαίνω τους λόγους για τους οποίους δεν μπορεί να αναφερθεί.

Οι απόψεις που διατυπώνονται είναι προσωπικές και σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν συκοφαντική δυσφήμιση.

Καλοδεχούμενες θα ήταν και οι ενστάσεις της εταιρίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 90
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απαραδεχτη η σταση της LH-Λογισμικη.

Η εταιρεια που υπερηφανευεται οτι παρεχει δωρεαν υποστηριξη με αποστολη μελετων κτλ και εχει ανεβασει στο θεο το κοστος αναβαθμισης με προσχημα την δωρεαν υποστηριξη, τον τελευταιο καιρο, απ'οτι με πληροφορησαν δεν ασχολουνται με τα αρχεια που στελνουμε γτ κανουν διορθωσεις στο module του ΚΑΝΕΠΕ.

Απαραδεχτο επισης και το γεγονος οτι εχει μεινει μονο ενα ατομο στην τηλεφωνικη υποστηριξη, οποτε για να καταφερεις να πιασεις γραμμη μπορει να προσπαθεις και 2-3 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Ακομα μια φρεσκια ενημερωση που πιστευω οτι ενδιαφερει αρκετους.

Συμφωνα με επισημη πληροφορηση απο την LH-Λογισμικη, πλεον οι παλιοτερες εκδοσεις ΔΕΝ υποστηριζονται.

Παλιοτερες εκδοσεις ονομαζουν αυτες που δεν εχουν Ευρωκωδικες.

ΔΕΝ ελεγχουν αρχεια που στελνουμε, μονο τηλεφωνικα και ΑΝ μπορουν προφορικα να βοηθησουν.

 

Αθλια πολιτικη κατα τη γνωμη μου, πιστευω οτι συμφωνειτε και αλλοι χρηστες του λογισμικου.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Αποδεδειγμένα η Lh Λογισμική έχει πάει πολλά χρόνια πίσω σε θέματα πολιτικής και σε θέματα οικονομικής προσέγγισης των πελατών.

Το λέω εδώ και καιρό και το έχω πει και στον ίδιο το Χαραμιδόπουλο, αλλά............................φευ

Link to comment
Share on other sites

Ακομα μια φρεσκια ενημερωση που πιστευω οτι ενδιαφερει αρκετους.

Συμφωνα με επισημη πληροφορηση απο την LH-Λογισμικη, πλεον οι παλιοτερες εκδοσεις ΔΕΝ υποστηριζονται.

Παλιοτερες εκδοσεις ονομαζουν αυτες που δεν εχουν Ευρωκωδικες.

ΔΕΝ ελεγχουν αρχεια που στελνουμε, μονο τηλεφωνικα και ΑΝ μπορουν προφορικα να βοηθησουν.

 

Αθλια πολιτικη κατα τη γνωμη μου, πιστευω οτι συμφωνειτε και αλλοι χρηστες του λογισμικου.

 

 

είναι δυνατόν?

δεν υπάρχουν δεσμεύσεις>?

αν αντιδράσουν συντονισμένα όλοι οι χρήστες - ιδιοκτήτες?

καλά που το είπες Τέρυ, ώστε να μην περάσω ούτε απ' έξω από τέτοια μαγαζιά

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά κάτι θα γίνει, είναι δυνατόν η LH;

Εκτός κι αν με τη κρίση έπαψαν να αγοράζουν οι μηχανικοί προγράμματα επομένως δεν πάνε καλά για αυτό και χαλάει η πολιτική τους.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι εχει γινει.

Απλα δεν πουλανε νεες αδειες και περιμενουν να τζιραρουν απο τις αναβαθμισεις.

Οσο η εφαρμογη των ΕΚ δεν ειναι υποχρεωτικη και γενικα η συνταξη μελετων πεφτει, τοσο βρισκουν τροπους ωστε να "απειλουν" για να παρεις την αναβαθμιση.

 

Η απαντηση των χρηστων πρεπει να ειναι μαζικη και κανεις να μη δεχτει τετοια πολιτικη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν υπάρχει καμιά έγγραφη δέσμευση από την εταιρία ότι θα παρέχει δωρεάν υποστήριξη της όποιας μορφής.

Αυτό σημαίνει ότι οποιαδήποτε στιγμή μπορεί να αλλάξει στρατηγική και να περάσει στο στρατόπεδο των εταιριών με συμβόλαια συντήρησης.

Το κόστος των αναβαθμίσεων της δεν το βλέπω υπερβολικό όταν δεν πληρώνεις κανένα ετήσιο ποσό για συντήρηση.

Ακόμα περισσότερο όταν μικρές αναβαθμίσεις ήταν απολύτως δωρεάν.

 

Τελευταία όμως, κάτι οι ευρωκώδικες, κάτι ο ΚΑΝΕΠΕ, κάτι οι αναδουλειές όλων μας και το κόστος των αναβαθμίσεων μας φαίνεται και είναι για τα δεδομένα της εποχής πολύ ψηλό.

 

Δυστυχώς πολύ φοβάμαι ότι πολλές ελληνικές εταιρίες τεχνικού λογισμικού θα κλείσουν ή θα σμικρύνουν.

Κάτι τέτοιο θα συμβεί με την LH (σμίκρυνση).

Μόνη επιλογή οι εξαγωγές.

Ίσως μόνο εταιρίες σαν την Civiltech που έγινε εμπορική και ασχολείται με πιασάρικα θέματα, αυθαίρετα, ΚΕΝΑΚ, να έχουν μέλλον.

Τι μέλλον μπορεί να έχει π.χ. ο ΤΟΛ με ένα πολλά υποσχόμενο πρόγραμμα (ΡΑΦ) που όμως δεν έχει ούτε τριψήφιο αριθμό πωλήσεων; Κάνω λάθος;

 

Οι εταιρίες θα πρέπει να προσέξουν και τον αθέμιτο ανταγωνισμό.

Είναι δυνατόν οι ίδιες οι εταιρίες να ανταγωνίζονται τους πελάτες τους όταν οι δουλειές είναι μετρημένες;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συνάδελφοι,

 

έχω στην κατοχή μου νόμιμα αγορασμένα εδώ και μια δεκαετία περίπου μια σειρά αδειών χρήσης για προγράμματα της LH Λογισμικής που περιλαμβάνουν το αρχιτεκτονικό, φωτορεαλισμούς, καθώς και το Fespa (στατικά), το οποίο έχει τελευταία αναβαθμιστεί πριν πολλά χρόνια και λειτουργούσε μέχρι πρόσφατα με καταχώρηση κωδικών ανανέωσης άδειας κάθε 6μηνο περίπου με τη διαδικασία τηλεφωνικής επικοινωνίας με τα γραφεία της εταιρίας.

 

Το πρόγραμμα χρησιμοποιείται αποκλειστικά για έλεγχο και εκτύπωση αν χρειαστεί αρχιτεκτονικών σχεδίων τα οποία έχουν εκπονηθεί κατά το παρελθόν για διατάξεις 3843, 4014, τοπογραφικά κλπ..

 

Κατόπιν πρόσφατης τηλεφωνικής μου επικοινωνίας με την εταιρία για να μου δοθούν εκ νέου κωδικοί ενημερώθηκα πως δε μπορώ πλέον να χρησιμοποιώ την παλιά έκδοση και πως πρέπει να αναβαθμίσω στην τελευταία έκδοση..μάλιστα το κόστος για την αναβάθμιση αυτή ανέρχεται για μια άδεια χρήσης στην τελευταία έκδοση περίπου στα €500, τα οποία σε καμία περίπτωση δεν προτίθεμαι να διαθέσω για κάτι το οποίο δε θα αποσβεστεί ποτέ από τη χρήση του..

 

Υπάρχει κάποιος που μπορεί από νομικής πλευράς να με συμβουλέψει αν η εν λόγω διαδικασία έχει κάποιο έρεισμα; Μου φαίνεται τελείως παράλογο για λογισμικό το οποίο έχει χρησοπληρωθεί κατά το παρελθόν να ΥΠΟΧΡΕΩΝΟΜΑΙ στην καταβολή συμβολαίου συντήρησης για να ανοίξω και να επεξεργαστώ παλιές δικές μου μελέτες...

 

ευχαριστώ

Edited by RTouris
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη η παλιες εκδοσεις κλειδωνουν με καποιο τρόπο ?

 

Στα συμβολαια που "αποδεχτηκες" καποτε, γραφει οτι τα προγραμματα που αγορασες εχουν ημερομηνια ληξεως ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.