Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Καλησπέρα και από εμένα. 
Έχω δει ότι έχουν γίνει κάποια ποστ για αυτά τα δύο μεταπτυχιακά, αλλά θεώρησα καλύτερο να ξεκινήσω ένα νέο θέμα.
Τώρα τελειώνω τις σπουδές μου ως πολιτικός μηχανικός στο Α.Π.Θ. και κατάφερα να διεκδικήσω θέση και στο Α.Σ.Τ.Ε ( Αειφόρος Σχεδιασμός Τεχνικών Έργων έναντι σεισμού και άλλων φυσικών κινδύνων Α.Π.Θ.) και στο Δ.Σ.Α.Κ. (Δομοστατικός Σχεδιασμός και Ανάλυση Κατασκευών Ε.Μ.Π). 

Το πρόβλημα μου είναι το εξής.Δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς το αντικείμενο σπουδών του Δ.Σ.Α.Κ. Καταλαβαίνω ότι εξετάζει τις κατασκευές ένα σεισμού μέχρι ένα σημείο, αλλά τι παραπάνω από αυτό ; Μπαίνω στο πρόγραμμα σπουδών, αλλά  τόσο οι τίτλοι των μαθημάτων όσο και η περιγραφή τους, είναι τόσο θεωρητική που δεν καταλαβαίνω Χριστό.  Επί του πρακτέου λοιπόν, τι θα μάθω από αυτό το μεταπτυχιακό; Επίσης κάπου διάβασα ότι έχει αρκετά θεωρητικά μαθήματα. Αυτό ισχύει;
Θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως, αν κάποιος που έχει κάνει το ΔΣΑΚ ή γνωρίζει κάποια πράγματα για αυτό να με κατατοπίσει.

Από την άλλη, το Α.Σ.Τ.Ε. είναι κατατοπιστικότατο και φίλοι μου που έχουν κάνει αυτό το μεταπτυχιακό μου λένε ότι αξίζει πάρα πολύ.

Είμαι αρκετά μπερδεμένος για το ποιο από τα δύο να επιλέξω καθώς το Α.Σ.Τ.Ε. είμαι σίγουρος ότι μου αρέσει πάρα πολύ, αλλά αν μου αρέσει εξίσου και το Δ.Σ.Α.Κ. ίσως να το προτιμήσω, γιατί ένα χαρτί από το ΕΜΠ θα μου εξασφαλίσει περισσότερα εφόδια για το εξωτερικό. 
Οπότε ευχαριστώ προκαταβολικά και περιμένω τις απαντήσεις σας :)

 

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Chris, εχω ανοιξει και εγω θεμα παλαιοτερα χωρις απαντησεις βεβαια για το ΑΣΤΕ. Τι γνωριζεισ για αυτο το μεταπτυχιακο οσον αφορα την απορροσφηση τη ζητηση του κτλ. Εχω φιλους που το καναν και εχω ακουσει καλα λογια αλλα θα ηθελα και τη γνωμη σου. Πιο σημαντικο για μενα ειναι το εξης: αν με το τιτλο ''earthquake engineering and seismic design'' μπορω να βρω δουλεια στο εξωτερικο και με βαση το 5ετεσ προπτυχιακο. Δηλαδη ειναι ενασ κλαδος που δουλευται εξω το earthquake η δεν πολυαπασχολει?Ευχαριστω

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Steelman όσον αφορά για Ελλάδα τα πράγματα θεωρώ για τα συγκεκριμένα μεταπτυχιακά είναι νεκρά. 
Για το εξωτερικό, ήδη έχεις ένα ισχυρό πτυχίο το οποίο ειναι 5ετές οπότε σίγουρα έχεις προβάδισμα σε σύγκριση με τους υπόλοιπους. Για τη συγκεκριμένη κατεύθυνση φαντάζομαι έχει σχέση σε ποια χώρα θα πας. Για παράδειγμα αν πας Ιταλία που είναι σεισμογενής χώρα θα εκτιμηθεί πάρα πολύ το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό, αν πας Σουηδία θαρρώ όχι τόσο. Μιλάω πάντα εκ του ασφαλούς. Άποψη μου πάντα είναι μην κοιτάς τι έχει περισσότερη απορρόφηση κλπ, αλλά κάνε αυτό που σου αρέσει περισσότερο. Αν ασχοληθείς όλο και κάπου θα βρεις δουλειά και στην πορεία θα μπορέσεις να εξελιχθείς .

Edited by MrChrisss
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα απλα αναρωτιομουν οτι καλο ειναι να εχεις το μεταπτυχιακο σε ενα κλαδο οπου μπορεις να κανεις καποιες αιτησεις στο εξωτερικο σε περιπτωση δυσκολιας εδω  και αγανακτησης και αυτο ρωταω αν με το τιτλο earthquake engineer θα εχεις τετοιες ευκαιριες  η ειναι περιορισμενος ο κλαδος. Οσο για το 5τη δε παιζει ρολο εν τελει και οι αλλοι 5ετη φτανουν καποια στιγμη στο εξωτερικο με καλυτερο τιτλο. Πιστευω στο ερωτημα σου ειναι καλυτερο να προτιμησεις το ΑΣΤΕ (1 χρονος αντι για 1.5 το λιγοτερο, πιο πρακτικα μαθηματα σε  σχεση με τα πολυ θεωρητικα του ΕΜΠ)

Link to comment
Share on other sites

Έχω τελειώσει το ΔΠΜΣ ΔΣΑΚ. Εμεινα απόλυτα ικανοποιημένος. Θα το ξανα έκανα χαλαρά.

Το επίπεδο είναι αρκετά υψηλο και εχει αρκετή δουλειά εντός των

εξαμήνων. Είναι full time όποτε ξέχνα το εαν εχεις κατα νου να 

δουλεύεις ταυτόχρονα γιατι τα μαθήματα ειναι κυρίως πρωινά. 

Όσον αφορά τα μαθήματα τα οποία είναι όλα επιλογής εξαρτάται απο το πόσο θές

να εμβαθύνεις και σε τί. Δηλαδή υπάρχουν και φουλ θεωρητικά μαθήματα (στοχαστικά πεπερασμένα

μη γραμμικα πεπερασμένα κλπ) αλλα και πιο πρακτικά. Βέβαια μη περιμένεις να πιασεις μυστρί... Πολυτεχνείο είσαι.

Προσωπικα μου άρεσε αυτό καθότι

ετσι απευθύνεται σε πιο ευρεία γκάμα μηχανικών. Διότι διαφορετικες απαιτήσεις εχει κάποιος

που θέλει να συνεχισει σε ερευνητικό επίπεδο και διαφορετικές κάποιος που θέλει να 

εμβαθύνει σε τομεις ώστε να αποκτήσει επιπλέον γνώσεις και εξειδίκευση για το επάγγελμα στο μέλλον.

Παντως αν δε καταλαβαίνεις χριστό οπως λες απο τους τιτλους ή τις περιγραφες των μαθημάτων καλυτερα κάνε κατι 

άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι (ακομα??) εντός των τειχών και αυτο που μπορώ να σου πώ είναι οτι εδώ structural ξεstructural το ενα και τ αυτό με τα τωρινά δεδομένα.

Βεβαια εχει καποια αξία εναντι άλλων αν και εφόσων προκύπτει καποια θέση. Προς το παρον εγω κανω τον survivor  (ελεύθερος επαγγελματίας).

Απ οσο γνωρίζω για εξωτερικό εχει υψηλή αποδοχή τόσο σε κομματι ερευνας όσο και κομμάτι εργασίας.

Link to comment
Share on other sites

Laxanos, αρχικά ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Με το "δεν καταλαβα Χριστό" υπερέβαλα. Έχω βρει μαθηματα μεσα στα οποια έπιασα το νόημα και είναι to the point πανω σε αυτό που θέλω να προσκομίσω. Απλά πχ όταν μου αναφέρεται στην περιγραφή "μέθοδος Galerkin" ή "Δοκός Timoshenko" είναι κάτι το οποίο δε γνωρίζω! Εκεί ήθελα να καταλήξω.
Δε θεωρώ ότι δεν έχω τις γνώσεις που χρειάζεται για να αντεπεξέλθω.

 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς steelman δεν ξερω να σου απαντήσω γιατί θα μιλήσω εκ του ασφαλούς. Αλλά νομίζω μας κάλυψε ο laxanos :P
 

Edited by MrChrisss
Link to comment
Share on other sites

απλα πιστευω οτι πλεον στην επιλογη του μεταπτυχιακου καλο ειναι να βλεπουμε και το αντικρισμα στο εξωτερικο για να ειμαστε καλυμμενοι ετσι οπως ειναι τα πραγματα και δε ξερω τι απηχηση εχει το earthquake οπως σου ειπα, για το ΔΣΑΚ σου ειπα τη γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.