Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΤΕΕ: Το 81,5% των μηχανικών εκτός επαγγέλματος, λόγω ασφαλιστικών οφειλών


Engineer

Recommended Posts

πολλα  από  τα  20  αρακι  και 50  αρακια  είναι  στυγνη  φοροδιαφυγή 

ο  τυπος  είναι  υπάλληλος  καπου  εχει  εισοδημα  13 Κ+   και  δεν  θελει  να  φαινονται  ουτε  ευρω  παραπανω  για  τις  δουλίτσες 

που  παιρνει  το  απόγευμα   ξερω  πολλους  τέτοιους  σε  τράπεζες  στον  δημοσιο  τομεα  σε part  time  εταιρειες

κατά  την  γνωμη  μου  επρεπε  να  υπαρχει  μια  λογικη  ελαχιστη  τιμη  για  αυτην  την  περιπτωση    δεν  γινεται  αλλιως

δηλαδή  ΑΠΥ 40  ευρω  για  αυθαιρετο  50 μ2   είναι  λογικο  πρεπει  να  μπει  ένα πλαφον   από  μια  επιτροπή  ανα  τετραγωνικο  και  ας  κανει  ο  τυπος  εκπτωση  100 % .

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι αυτό που - πολύ λογικά-  λες είναι πάλι ελάχιστη αμοιβή το οποίο πλέον απαγορεύεται.

Αυτοί που λες άμα κάνουν πχ 20 ΠΕΑ και κόψουν  απόδειξη δεν έχουν  φορολογικές και ασφαλιστικές επιβαρύνσεις σαν ΕΕ ?

 

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

το  κύκλωμα  το  ξερουμε  ολοι  μας   άλλος  υπογραφει  άλλος κλεινει  την  δουλεια 

επομένως  κοβουν  και  5  ευρω  ΑΠΥ  

η  ελαχιστη  αμοιβη  θα  εφαρμοστει  μολις  το  υπουργειο  και  οι  δανειστες 

καταλαβουν   τι  γινεται  .  αυτό  στο  λεω  με  σιγουρια .

υπαρχουν  Ε.Ε  που  παιρνουν  αυθαιρετο  από  2χχ   ευρω  τα  50-60  τμ και  δωρο  το  εξαρτημενο  τοπογραφικο

ποιος  θα  προϋπολογίσει  τον  αναλυτικο  ,ποιος  θα  σχεδιασει  τις  τομες  τις  κατοψεις , τον  περιβαλλοντα  το  διάγραμμα καλυψης

ουτε  τα  μελανια  δεν  βγαινουν  ετσι .

η  λυση  είναι  ο  ελεγχος  δειγματοληπτικα  .

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να υπάρχει ενας μπούσουλας και αυτός είναι οι νόμιμες αμοιβές.

 

Όπως ορθά αναφέρει ο avgoust εκτυπώνεις προσφορά με αρχική τιμή τη νόμιμη και λογική έκπτωση επι αυτής και τέλος.

 

Χρεώνεις έξτρα πιθανή αποτύπωση και νεα σχέδια εκτός και αν χρησιμοποιήσεις μόνο τα εγκεκριμένα της Ο.Α.

 

Εννοείται τοπογραφικό έξτρα.

 

Με ΠΕΑ δεν αξίζει πλέον να ασχοληθεί κανείς.....

Link to comment
Share on other sites

το  κύκλωμα  το  ξερουμε  ολοι  μας   άλλος  υπογραφει  άλλος κλεινει  την  δουλεια 

επομένως  κοβουν  και  5  ευρω  ΑΠΥ  

η  ελαχιστη  αμοιβη  θα  εφαρμοστει  μολις  το  υπουργειο  και  οι  δανειστες 

καταλαβουν   τι  γινεται  .  αυτό  στο  λεω  με  σιγουρια .

υπαρχουν  Ε.Ε  που  παιρνουν  αυθαιρετο  από  2χχ   ευρω  τα  50-60  τμ και  δωρο  το  εξαρτημενο  τοπογραφικο

ποιος  θα  προϋπολογίσει  τον  αναλυτικο  ,ποιος  θα  σχεδιασει  τις  τομες  τις  κατοψεις , τον  περιβαλλοντα  το  διάγραμμα καλυψης

ουτε  τα  μελανια  δεν  βγαινουν  ετσι .

η  λυση  είναι  ο  ελεγχος  δειγματοληπτικα.  (???)

6 χρόνια έχει ήδη ο 3919, τώρα να ξεκινήσει ο δειγματοληπτικός??? Πού ζούμε? Αυτό έπρεπε να γίνεται από τις πρώτες μέρες και να υπάρχει λογική σε όλα : φορολόγηση, εισφορές κλπ. Δηλαδή αν ελέγξουν εσένα είσαι οκ σε όλα. Από χιλιάρικο και πάνω οι αποδείξεις σου?

Κάποιος για μια διαμερισμάτωση πχ παίρνει 500€ και κόβει 100 με 200€ για να βολευτούνε κάπως όλοι. Εσύ δηλαδή λες να τα δηλώσει όλα! Και μετά λέμε ότι έχουμε υψηλή φορολόγηση! Σε τι θα ωφελήσει η δειγματοληψία μετά 6 χρόνια αφού έτσι άφησαν να λειτουργεί και δεδομένης της κατάστασης?

Link to comment
Share on other sites

δεν  μιλω  καταρχήν  για το  ποσο  της ΑΠΥ

για  την  πληροτητα  του  φακελλου  μιλω ,  πως  δηλαδή  καποιος  με  τοσα  λιγα  χρηματα

θα  ασχοληθεί  δεκάδες  ωρες  για  να  αποδοσει σε  σχεδια  αναλυτικούς ,   επιμετρήσεις  φωτογραφιες  αεροφωτο  τεχνικες  εκθεσεις  δομικούς  ελενχους  , τοπογραφικα  διαγράμματα  καλυψης ,  εργατωρες  για  αποτυπώσεις  στο  κτιριο ,   ακομα  και  η  συμπληρωση  ολων  αυτων  των  εντύπων χωρις  σχεδια  απαιτει πολύ  χρονο .

εκει  επρεπε  να  υπαρχει  ελενχος  ,  επισης  ο  καθενας  ας  κοψει  ότι  γουσταρει  και  2  ευρω  μπορεις  να  κοψεις  δεν  στο

απαγορευει  ο  νομος   ελευθερη  αγορα  εχουμε .

οσο  για  το  ποσο  της  ΑΠΥ  υπευθυνη  είναι  η  εφορια   και  αλλωστε  δεν  υπαρχει  τροπος  ελεγχου .   

Edited by loser
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ή ευτυχώς στην δική μας εργασία το αποτέλεσμα δε φαίνεται άμεσα , αλλά όμως φαίνεται.  Το θέμα είναι για τους σωστούς επαγγελματίες και επιστήμονες να έχουν την υπομονή ειδικά αν είναι νέοι να περιμένουν ώστε να γευτούν τα αποτελέσματα της σωστής εργασίας τους σε βάθος χρόνου που μπορεί να φτάσει ακόμη  και τα δέκα χρόνια . Δυστυχώς αυτό που γράφω έχει εφαρμογή σε κοινωνίες που δεν είναι απρόσωπες και ο απατεώνας δεν χάνεται μέσα στο πλήθος της ανωνυμίας .  

 

Βλέπω τα τελευταία χρόνια πως πολλοί πελάτες μου αρχίζουν να καταλαβαίνουν πόσο σημαντικό ήταν να κάνουν ένα τοπογραφικό καλό και σωστό και όχι κάτι που θα χρησιμοποιούσαν τότε και μετά θα ήτα ένα χαρτί για την τουαλέτα. Αυτή η μεταστροφή εμένα σήμερα μου φέρνει πολύ εργασία όπως και σε συνάδελφους που λειτουργούσαν όμοια  . Τώρα με τους δασικούς χάρτες ειδικά όλοι καταλαβαίνουν τι σημαίνει σωστό τοπογραφικό και αυτό κυκλοφορεί από στόμα σε στόμα .

 

Τα ίδια παρατηρώ και στις κατασκευές Πόσοι κτύπησαν το κεφάλι τους για τις επιλογές τους Αυτά ειδικά τώρα με την οικονομική κρίση ενισχύονται  και γίνεται το ξεσκάρταρα , διαχωρίζεται  ή ήρα από το στάρι  . 

 

Όσο αναφορά τις αποδείξεις ΑΠΥ  , αν δεν γίνει κοινό δεδομένο για κάθε πολίτη είναι δύσκολο να αλλάξει κάτι Εγώ κάνω αγώνα να κόψω όλα τα ποσά γιατί δεν θέλουν να μου δώσουν το ΦΠΑ ή προσπαθούν να μου κόψουν κάτι  Αλλά και ακόμα σε περιπτώσεις που δε έχουν πρόβλημα μου λένε οι ίδιοι , μη κόβεις απόδειξη εγώ δεν θέλω , παρότι μου δίνουν το ΦΠΑ και όταν τελικά την κόβω με κοιτούν με ένα βλέμμα που  είμαι σίγουρος ότι με λένε βλάκα από μέσα τους .

 

Και για να γίνει κοινό δεδομένο αφενός ο πολίτης πρέπει να μάθει να υπάρχει σαν σύνολο στην κοινωνία και όχι ατομικά και να βλέπει ότι τα χρήματα από τους φόρους γυρίζουν πίσω σαν καλύτερη ποιότητα ζωής στο σύνολο της κοινωνίας με υπηρεσίες καλές και ένα περιβάλλον σωστό και με ποιότητα ζωής για όλους  και όχι με δημιουργία τερατουπόλεων σαν την Αθήνα 

 

Απορώ πώς πολλοί συνάδελφοι έχουν την απαίτηση μέσα σε μια τερατούπολη όπως η Αθήνα ή και άλλες παρόμοιες  να υπάρχουν πολίτες που θα λειτουργούν σωστά  και να διαμαρτύρονται μάλιστα  για την αντιεπαγγελματική τους συμπεριφορά τους 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πάντως ένα θέμα με τον αθέμιτο ανταγωνισμό , ο οποίος είναι μια κατά βάση εμπορική έννοια.

Στο εμπόριο , υπάρχει το κόστος του εμπορεύματος. Είναι εκεί και είναι συγκεκριμένο.
 

Ετσι αν αγοράσεις 100Ε δεν μπορείς να το πουλήσεις 90Ε. Αυτό είναι αθέμιτος ανταγωνισμός , επιτρέπεται υπό ειδικές συνθήκες.

Στην δουλειά μας δεν είναι μετρήσιμα τα πράγματα.

 

Μπορεί ο άλλος να σου πει ότι εγώ  είμαι πιο οργανωμένος , γρήγορος , έξυπνος , γνώστης , γάτος  και την όποια  μελέτη την βγάζω στο ένα δέκατο του χρόνου σου οπότε τη χρεώνω αντίστοιχα.



 

Link to comment
Share on other sites

avgoust δεν διαφωνώ, αλλά υπάρχουν κάποια αντικειμενικά κριτήρια. Ακόμα και στηνπαροχή υπηρεσιών υπάρχουν πάγια κόστη.
Έχεις κάποιες ελάχιστες εργατοώρες, κάποιο λογισμικό και εξοπλισμό να κάνεις απόσβαση και προφανώς κάποιο κέρδος (έστω και 2 ευρώ).
Δεν γίνεται κάποιος απο την Αθήνα να κάνει μελέτη που χρειάζεται αυτοψία για την Θεσσαλονίκη με 40 ευρώ. Ακόμη και το πιο φθηνό αεροπορικό είναι 20 € να πας και να έρθεις.
Νομίζω όλοι μας ξέρουμε πολύ καλά, στο αντικείμενο το οποίο εργαζόμαστε πόσο είναι το κόστος για μια μελέτη και ποιοι δίνουν σκοτωμένες τιμές απλά επειδή δεν κάνουν την δουλεία που πρέπει να κάνουν ή επειδή φοροδιαφεύγουν.


 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.