Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 082 - Ν. 4495/17] Απαγόρευση δικαιοπραξιών


Recommended Posts

Πρέπει να είναι ενοικιαστής -μηχανικός για να το ψάξει εις βάθος (δεν μιλάμε για τεράστιες αυθαιρεσίες).Οι περισσότεροι δεν θα δώσουν σημασία και δή σε κλειστές κοινωνίες οποιες ενοικιαστής προβεί σε κάτι τέτοιο  δεν ξανανοικιάζει σπίτι εύκολα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 268
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι περισσοτερες μισθωσεις καταγγελονται για μη πληρωμη οφειλομενων μισθωματων.

Για να μην πληρωσει λοιπον ο ενοικιαστης που βαρεσε κανονι και αφησε απληρωτα τα ενοικια, θα πατησει πανω στις αυθαιρεσιες. Πριν ηταν αναγκασμενος να σκαρφιζεται διαφορα, τωρα τα εχει ολα στο πιατο.

Κλασικη περιπτωση βλαβης. Πιστεψε με.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν διαφωνω οτι θα γίνει αλλά πρέπει να ξέρει να διαχωρίζει νόμιμο με παράνομο  ο κάθε ενοικιαστής.Και πως θα το ορίσει αυτό ?εκ των υστέρων δεν γίνεται δεν μπορεί να μπεί στο ακίνητο  ή πριν μπέι θα βάζει μηχανικό να ελέγχει

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ελεγχει τιποτα οταν "μπαινει" στο ακινητο.

Οταν ομως θα βγαινει και θ'αφηνει απληρωτα τα ενοικια και θα τον κυνηγαει ο ιδιοκτητης, τοτε θ'απευθυνεται σε μηχανικο+δικηγορο και ο ιδιοκτητης θα παιρνει πισω μην πω τι (αν εχει αυθαιρεσιες...)

Με λιγα λογια οι μπαταχτζηδες ενοικιαστες (οι οποιοι ειναι παρα πολλοι) βρισκουν γερο πατημα στον 4495.

Link to comment
Share on other sites

οι λογιστες, παντως, συστηνουν στους πελατες τους

να εχουν τακτοποιημενο το μισθιο

 

με την απλη λογικη οτι

 

-αφου καποια στιγμη θα πρεπει να το τακτοποιησει,

ας το κανει απο τωρα, να μην "κινδυνευει"  σε τιποτε η εγκυροτητα της μισθωσης

 

[πλεον οσων τυχον προστιμων θα θυμηθουν αυριο να βαλουν   σε αυτους που δεν εχουν τακτοποιησει]

 

υπαρχει και το θεμα με τα δημοτικα τελη   και τον ΕΝΦΙΑ......

 

Αν δεν τακτοποιηθουν καποια επι πλεον τμ [συνηθως καποια παταρια],

 

"αυριο" ολα αυτα θα δημιουργησουν επι πλεον εξοδα με επι πλεον προστιμα και προσαυξησεις,   αναδρομικα....

 

Μην μπλεξετε με τους Δημους...

Link to comment
Share on other sites

Καλά πλέον τα απλήρωτα ενοίκια δεν αναζητούνται γιατί δεν μπαίνουν κάν στην δικαστική διαμάχη οι ιδιοκτήτες γιατί σου λένε τρέχα γύρευε.Αν βγεί έξω ο ενοικιαστής από το ακίνητο εγω δεν έχω καταλάβει πως θα πάει να ελεγχθεί το ακίνητο χωρίς την συγκατάθεση του ιδιοκτήτη ,εκτός αν κάνει καταγγελία σε ΥΔΟΜ και θα την πληρώσει όλη η πολυκατοικία.Τότε μόνο σε ξενοδοχείο θα μπορεί να βρεί δωμάτιο.......Και αν η αυθαιρσία αφορά κατ3 ή μικρές πολεδομικές παραβάσεις?

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Βρε λεβέντες μην χαλάτε τη ζαχαρένια σας με τις βλακείες αυτές!!!

post-15892-0-47068000-1510901802.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

προφανως δεν υπαρχει "απαντηση"

 

αυτο που λεει ο νομος ειναι οτι

 

"δεν επιτρεπεται η μισθωση"

χωρις να επιβαλλει καμμια ποινη.

 

τι θα βγει στο μελλον,  κανενας δεν ξερει.

 

Απλα δεν επρεπε να βαλουν τις μισθωσεις, διοτι, πραγματι, μπορει να υπαρχουν μικρες  αυθαιρεσιες ή κατ. 3

των οποιων η τακτοποιηση καπου "κολλαει"

[συνηθως στην συναινεση]

 

Ετσι νομοθετησαν....σαματις ξερουν και αυτοι γιατι το εκαναν??? :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Αν βγεί έξω ο ενοικιαστής από το ακίνητο εγω δεν έχω καταλάβει πως θα πάει να ελεγχθεί το ακίνητο χωρίς την συγκατάθεση του ιδιοκτήτη ,εκτός αν κάνει καταγγελία σε ΥΔΟΜ και θα την πληρώσει όλη η πολυκατοικία.Τότε μόνο σε ξενοδοχείο θα μπορεί να βρεί δωμάτιο.......Και αν η αυθαιρσία αφορά κατ3 ή μικρές πολεδομικές παραβάσεις?

 

Μου εχει τυχει περιπτωση που ο ενοικιαστης πριν την "κανει" ειχε φωτογραφισει το ακινητο εσωτερικα με καθε λεπτομερεια...

Τελοσπαντων, επειδη εχω δει πολλες αντιδικιες εκμισθωτη-μισθωτη, σας λεω οτι ο 4495 ειναι η χαρα του μπαταχτζη ενοικιαστη.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά για να είμαι καλλυμένος, σε δύο περιπτώσεις μισθώματος καταστήματος που μου ήρθαν, για να βγάλω την άδεια λειτουργίας ΚΥΕ, από της 3 Νοέμβρη μέχρι και σήμερα τους πρότεινα να τακτοποιήσουν και μετά να ξεκινήσουμε την διαδικασία για την γνωστοποίηση.. Ο ένας το δέχθηκε, τακτοποιήσαμε και θα βγάλουμε και την άδεια.. Ο άλλος ακόμα το σκέφτεται και απ' ότι κατάλαβα ψάχνει "ενναλακτική λύση" και πολύ φοβάμαι ότι θα την βρει γιατί όλο και κάποιος συνάδελφος θα του δώσει συγχωροχάρτι που το ένα μαγαζί το έκανε δύο..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.