Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 082 - Ν. 4495/17] Απαγόρευση δικαιοπραξιών


Recommended Posts

Επειδή μου φάινεται όνειρο απατηλό ότι μετατρέποντας ένα υπόγειο πχ σε μαγαζί , και τσοντάροντας κι άλλα 50 μ2 δόμησης είμαι ΟΚ και κάνω μεταβίβαση εκτιμώ  ότι στην πρώτη ερμηνευτική "θα μας το εξηγήσουν τ'όνειρο".

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 268
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ότι "δεν επιτρέπεται να μισθώνεται αυθαίρετο", πώς θα διασφαλιστεί από το κράτος?

Όπως με την υποχρέωση των ΠΕΑ, που περιμέναμε 2 χρόνια να μπει ως σημείωση???

Link to comment
Share on other sites

Και πριν δεν απαγορευόταν με τις τότε "πολεοδομικές", δηλ. της κατηγορίας 3.

.... η διαφορετική διαμερισμάτωση που υπάγεται? ...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μου φάινεται όνειρο απατηλό ότι μετατρέποντας ένα υπόγειο πχ σε μαγαζί , και τσοντάροντας κι άλλα 50 μ2 δόμησης είμαι ΟΚ και κάνω μεταβίβαση εκτιμώ  ότι στην πρώτη ερμηνευτική "θα μας το εξηγήσουν τ'όνειρο".

Έτσι όπως το γράφει βέβαια είναι ξεκάθαρο δε

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά το πρόβλημα είναι ότι στο γ λέει ότι "στην έννοια του α και β περιλαμβάνονται και οι πολεοδομικές παραβάσεις"!

Μου φαίνεται κουλό με 50 τ.μ αυθαιρεσία εφόσον είναι κάτω από το 10% να γίνεται μια χαρά μεταβίβαση. Ο δε ορισμός 

μου θυμίζει προσωπικά τον τον ορισμο στον 4178 αρθρο 18 παρ 5 όπου στο β έλεγε ότι στο ίδιο τρόπο υπολογισμού με το α 

περιλαμβανονται και και....Και μετά στην εγκύκλιο για τον συμψηφισμό ανέφερε μόνο το α αλλα συμψηφίζονταν κανονικα και οι παραβάσεις που 

ηταν στο β.

Επίσης, κάνει κάποιος μισθωτήριο σήμερα σε αυθαίρετη γκαρσονιέρα. Είναι νομικά καλυμμένος? (μάλλον όχι με βάση το άρθρο 82 β). Τα γατόνια

στο α γράφουν Απαγορεύεται και είναι απολύτως....Ενώ στο β Δεν επιτρέπεται η μίσθωση.....Πιο soft εξ ορισμού.......Απ την πρώτη σελίδα που 

εχω διαβάσει ο νόμος είναι ακόμη πιο ασαφής από τον προκάτοχο του 4178.

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά απίστευτο/ Πολύ καλό για να είναι αληθινό.

 

Εντάξει μεταβίβασε το μπορείς αλλά ο άλλος παίρνει αυθαιρεσία. Καλή φάση.

Εδώ θα μου πεις πουλήθηκαν ελέυθερα βαρών ακίνητα και πλέον καλούνται να πληρώσουν στατικές ενισχύσεις και μελέτες στατ επάρκειας.

 

Χααχαχαχαχα

 

Μετρούσα εγώ 40 εκ σε κλεισμένο φωταγωγό σε 70 τμ διαμέρισμα κι έχανα δουλείες και τώρα σε λέει σε κατοστάρι διαμέρισμα μέχρι 10 τμ αυθαιρεσία μεταβίβασε ανετα

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω πως ειναι καλη εξελιξη αυτη ενα μαξιλαρακι για εμας.....αλλα μεγιστο ειναι τα 50τμ μην τρελαινομαστε δλδ σε ενα διαμερισμα  70τμ εχουμε  7τμ μπονους προφανως δεν ειναι και ασχημα...

ουσιαστικα λεει οτι μεχρι 10% Υ.Δ. δεν χρειαζεται τακτοποιηση για να γινει μεταβιβαση....αυτο καταλαβαινω εγω συμφωνειτε?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα όποιος δήλωσε τον ΗΧ του σε διαμέρισμα, μεταβιβάζει κανονικά αρκεί να μην περνάει το 10% η ΥΔ.

Σίγουρα διευκολύνει κάποια πράγματα για μεταβιβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.