Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

Καλώς στα ζητάει

Πρέπει να ελέγξεις και τη νομιμότητα των  κατασκευών των κοινόχρηστων χώρων  (σκάλες και τυχόν υπάρχουσες κατασκευές στον ακάλυπτο) 

Αν τυχόν διαπιστώσεις αυθαιρεσίες τότε πρέπει όλοι και με κοινή δήλωση ένταξης να τις ρυθμίσουν

Αυτό απαιτείται γιατί εκ του Ν 4495/17 ο καθένας συγκύριος μπορεί να ρυθμίσει την οριζόντια ή την κάθετό του-χωρίς να ελέγξει και να ρυθμίσει  τα κοινόχρηστα

και βάσει αυτής της ρύθμισής του να μεταβιβάσει το διαμέρισμά του ή την κάθετό του (χωρίς υποχρεωτικά να προβεί και στην τροποποίηση της αρχικής πράξης (συμβολαίου) οριζοντίου ή καθέτου συνιδιοκτησίας.

Σε κάθε περίπτωση όμως που για τον α ή β λόγο απαιτείται η τροπ/ση  της αρχικής πράξης Ο.Ι ή Κ.Ι τότε απαιτείται όπως προανέφερα και η νομιμότητα των κοιν/στων

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

Ζητήθηκε από πελάτη μου να κάνω έλεγχο σε δύο διαμερίσματα που θέλει να αγοράσει. Τα διαμερίσματα είναι όπως στην εγκεκριμένη κάτοψη στις ανοχές και το ίδιο ισχύει και για το ύψος. Το περίγραμμα της πολυκατοικίας επίσης το ίδιο όπως και η χωροθέτηση της σε σχέση με την οικοδομική γραμμή. Όλα κατά γράμμα για το κτίριο.

Όμως το υλοποιημένο βάθος του οικοπέδου είναι περίπου δύο μέτρα πιο μικρό από αυτό του τοπογραφικού της αδείας και της σύστασης. Και ήταν πάντα έτσι γιατί στο πίσω όριο υπάρχει εν επαφή πέτρινη κατοικία προ του 55.Ο κατασκευαστής δίνει βεβαιώσεις και μεταβιβάζει χωρίς κανένα πρόβλημα. Εγώ θεωρώ πως με το τοπογραφικό υπάρχει θέμα.όλα τα μεγέθη κάλυψη, Δόμηση, απόσταση Δ έχουν υπολογιστεί για εμβαδόν 140 με βάθος 14,50 ενώ το βάθος πάντα ήταν 12,50.     

 

On 20/3/2019 at 4:44 ΜΜ, sissy_arch said:

καλησπέρα και από εμένα. Για άδεια μικρής κλίμακας πάω για αυτοψία στο χώρο, μου δίνουν οικ. άδεια και τακτοποίηση συν/φου και βλέπω ότι η τακτοποίηση δεν περιλαμβάνει μια σκάλα μεταλλική εξωτερική (που θα πηγαίναμε με αναλυτικό) καθώς και υπέρβαση ύψους στη ιδιοκτησία, η οποία δε φαίνεται επίσης στην τακτοποίηση. Τι να κάνω?δεν έχω καταλάβει, από τη στιγμή που εγώ πάω να βγάλω μια εεμκ πρέπει να παίξω το ρόλο του ελεγκτή και να βλέπω αν είναι σωστή η τακτοποίηση που μου προσκομίζεται, ή θεωρώ τα πάντα οκ και προχωράω να βγάλω την άδεια?κανένα από τα δύο δε μου φαίνεται απολύτως ορθό...

Συγνώμη αν γράφω σε λάθος θέμα, απλά επειδή στο έντυπο ουσιαστικά δίνουμε βεβαίωση μηχανικού...

Στον καθένα μπορεί να τύχει να ξεχάσει κάτι κατά την φάση της σχεδίασης. Πιθανόν η σκάλα να είναι στις φωτογραφίες που έγιναν υποβολή

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

το να είναι στις φωτογραφίες δεν νομίζω να καλύπτει ούτε εμένα ούτε τοπ συνάδελφο που την έκανε. το θέμα είναι να διορθωθεί η δήλωση, απλά δε ξέρω τι γίνεται με το γεγονός ότι με αυτή τη δήλωση έγιναν συμβόλαια...

Link to comment
Share on other sites

Το να είναι στις φωτογραφίες καλύπτει το κομμάτι της ανθρώπινης αμέλειας, αλλά δεν παύει να πρέπει να ξεκαθαριστεί τι έγινε τότε, καθώς το να είναι στις φωτογραφίες δεν ξεκαθαρίζει από μόνο του το πότε έγινε η σκάλα. Πρέπει να περαστεί στα σχέδια, να αναφερθεί στην Τ/Ε κλπ.
Το πρόβλημα με τα συμβόλαια είναι ότι κάνουν κόπυ-πειστ την τεχνική έκθεση, η οποία θα πρέπει να αλλάξει, τόσο σε συμβόλαιο όσο και σε υποθυκοφυλάκειο. Αλλιώς τα σχέδια τα διορθώνεις και τα επισυνάπτεις και τελειώνει εκεί.

Θα πρέπει να πάρουν νέα ημερομηνία τα συμβόλαια, καθώς δεν ξέρουμε που μπορεί να έχουν πάει τα προηγούμενα συμβόλαια.
Μία ιδέα είναι να μην πειράξει την Τ/Ε και να γράψει ότι είναι να γράψει στα σχέδια πάνω, στον αναλυτικό υπολογισμό κλπ και να μην πειράξει το σώμα της Τ/Ε που έχει περάσει στα συμβόλαια.

Link to comment
Share on other sites

 Σε διωροφη οικοδομή του 1968 υπάρχει αυθαίρετη απόληξη κλιμακοστασίου (δεν εμφανίζεται στην άδεια ούτε στη σύσταση).

Η απόληξη είναι σε κάθε περίπτωση κοινόχρηστη.

Για να τακτοποιηθεί η απόληξη πρέπει να γίνει δήλωση όλων των αυθαιρεσιών των κοινοχρήστων από την πλειοψηφία των ιδιοκτητών.

Μπορώ να δώσω βεβαίωση (αδομήτου) για το δικαίωμα υψούν, χωρίς να έχει τακτοποιηθεί η απόληξη ?

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε φίλε, γιατί γαμώτο μου συμφωνείς κι αρπάζεις κι εσύ το -1;;;; Χάθηκε ο κόσμος να διαφωνήσεις.... Δεν βαριέσαι όμως, "άφες αυτοίς (τις διαφωνούσι), ου γαρ οίδασι τι ποιούσιν".... Έπρεπε να είμαι εγώ ο μηχανικός του αγοραστή και να μου έφερνε ο πελάτης μου αυτή τη Βεβαίωση 4495, που προφανώς θα δώσει ο διαφωνών.... Να στον κάνω να τρέχει μέχρι το Βόρειο Πόλο το "μάγκα".....

Δεν στο ισοφαρίζω λοιπόν εγώ με ένα +1, γιατί οι "παπαριές" οφείλουν να γράφουν τη δική τους ιστορία.... 

 

Link to comment
Share on other sites

όμως η βεβαίωση αφορά τη μελλοντική ιδιοκτησία, γιατί να με επηρεάζει η αυθαιρεσία σε κοινόχρηστο χώρο?

Edited by vassia
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.